17 Ekim 2018 Çarşamba
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Folklorümüz masaya yatırıldı
01 Mayıs 2011 Pazar 18:17

Folklorümüz masaya yatırıldı

GÜSAD'ın etkinlikleri, “Kıbrıs Türk Folkloru” konulu panelle başladı

Güzelyurt Sanat Derneği (GÜSAD), tarafından düzenlenen “Kültür Sanat Festivali” etkinlikleri önceki akşam düzenlenen “Kıbrıs Türk Folkloru” konulu panelle başladı.


Güzelyurt Sanat Derneği Basın-Yayın Sorumlusu Mehmet Yıltaş’ın yaptığı açıklamaya göre konuşmacı olarak Hasan Paralı ve Aytaç Çağın’ın katıldığı panelde, Kıbrıs Türk Folkloru ayrıntılı bir biçimde konuşuldu.

 6 oyunun geçmişini anlattıldı

 

Panelde, Kıbrıs Türk halk oyunlarının, folklor, müzik ve müzik aletleriyle ilişkisini, bazı oyunların saray müziğini de barındırdığını öğrendiklerini, ayrıca Kıbrıs Türk halk oyunlarının yabancı toplumlardaki alt sınıfların oyunlarından da esinlendiğinin konuşulduğunu ifade eden Mehmet Yıltaş, Aytaç Çağın’ın mimigri, mizansel gerektiren oyunların tarihi ve başlangıçtan süre gelen 6 oyunun geçmişini anlattığını kaydetti.


 

“Yabancılık çekmedi”


Diğer konuşmacı Hasan Paralı’nın ise folklorik bilgilere ulaşmadaki araştırma tekniklerini izleyicilerle paylaştığını, Kıbrıs Türk halk oyunlarının 1975’te uluslararası düzeyde kendini sunarken yabancılık çekmediğini anlattığını ifade eden Mehmet Yıltaş, gecenin sonunda konuşmacılara katkılarından dolayı plaket ve çiçek takdim edildiğini belirtti.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ