15 Ekim 2018 Pazartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Filistin resmen birleşti
04 Mayıs 2011 Çarşamba 13:56

Filistin resmen birleşti

El Fetih ile Hamas birliğini sağlayan anlaşma resmen imzalandı...

Filistin'de Batı Şeria'yı yöneten El Fetih ile Gazze Şeridi'ni yöneten Hamas arasında sağlanan anlaşma Kahire'de imzalandı.

 

Filistin'deki başlıca iki grup El Fetih ve Hamas'ın temsilcilerinin Mısırlı yetkililerle görüşmeden sonra anlaşmaya imza attığı belirtildi.

 

Anlaşma, bir geçici hükümet kurularak, bir yıl içinde Filistin başkanlık ve parlamento seçimlerinin yapılmasını öngörüyor.

 

Mevcut yasalar uyarınca, onbiri Batı Şeria'da, beşi de Gazze Şeridi'nde 16 ayrı seçim bölgesinden oluşan Filistin'de seçimler, karma seçim sistemine göre yapılıyor.

 

 

Resmi tören bugün


El Fetih ile Hamas arasında 4,5 yıldır süren kanlı-bıçaklı dönemi sona erdiren tarihi anlaşmaya ilişkin resmi tören bugün Kahire'de yapılacak.

 

Törene Filistin Yönetimi Devlet Başkanı Mahmud Abbas ile Hamas'ın siyasi lideri Halid Meşal, diğer Filistinli parti ve örgütlerin liderleri ile bazı bağımsız isimlerin yanı sıra çok sayıda yabancı konuk ve gözlemci katılacak.

 

 

Avrupalı liderler imza törenine davet edildi

 

Filistin basınına göre, Mısırlı bir yetkili, Arap ülkeleri dışişleri bakanlarının yanı sıra Çin, Rusya, Türkiye ve bazı Avrupalı liderlerin de imza törenine davet edildiklerini söyledi. Davetliler arasında BM Genel sekreteri Ban Ki-mun ile Arap Birliği Genel Sekreteri Amr Musa, Islam Konferansı Teşkilatı Genel Sekreteri Ekmeleddin İhsanoğlu ve AB Dış Politika ve Güvenlik Özel Temsilcisi Catherine Ashton da bulunuyor.

 

Mısırlı yetkiliye göre, Filistinli diğer gruplardan törene davet edilenler arasında Islami Cihat Genel Sekreteri Ramadan Şallah, Filistin Demokratik Kurtuluş Cephesi lideri Nayif Havatme, Filistin Halk Kurtuluş Cephesi-Genel Komutanlık örgütü Genel Sekreteri Ahmed Cibril, Filistin Ulusal İnisiyatifi lideri Mustafa Barguti bulunuyor.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ