13 Aralık 2018 Perşembe
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Fildişi’nde tansiyon düşmüyor!
05 Nisan 2011 Salı 11:41

Fildişi’nde tansiyon düşmüyor!

Katliam haberini, bir ordu kaynağı Reuters'a verdi

Orta Batı Afrika ülkesi Fildişi Kıyısı'nda genelkurmay başkanı, seçimi kaybettiği halde aylardır makamını bırakmayan devlet başkanı Laurent Gbagbo'ya bağlı kuvvetlerin başına yeniden geçti…


Ordu başkomutanı General Philippe Mangou, sığındığı Güney Afrika Cumhuriyeti büyükelçiliğinden çıkarak, BM'nin ve bircok devletin tanıdığı genel seçimin galibi Alassane Uttara'ya karşı savaşta birliklerinin başındaki görevine geri döndü.


Haberi isim vermeden bir ordu kaynağı Reuters'a verdi.Çatışma merkezi oldu

Fildişi Sahilleri, Batı Afrika'da bir dönem barış ve refah vahasıydı. Kasım 2010 seçiminden bu yana şiddetli çatışmaların merkezi durumuna geldi. İktidarı paylaşamayan iki başkan adayı arasındaki mücadele doruk noktasında.


Ve iki ateş arasında kalan bin kadar sivilin öldüğü öne sürülüyor. Eski liderin kontrolündeki Abidjan'da, "iktidar benim" diyen Uttara'ya bağlı güçler, son darbeye hazırlanıyor.Katliam yaptılar

 

Uluslararası yetkililerdense, uluslararası toplumun Uttara ile balayının bittiğini gösteren açıklamalar var. Fildişi sahilindeki BM yetkilileri, "Uttara'ya bağlı güçlerin meşru müdafa söyleminin içi boş" diyor.


Onlara göre; Uttara yandaşları Duekoue köyünde 230 kişinin öldüğü bir katliama imza attı. Karşılık veren gbagbo yandaşları da 100 kişiyi öldürdü. 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ