19 Kasım 2018 Pazartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Fildişi Kıyısı’nda son kozlar
07 Nisan 2011 Perşembe 11:30

Fildişi Kıyısı’nda son kozlar

Eski devlet başkanı Gbagbo müzakere etmeyi kabul etti

Dün Birlşemiş Milletler ve Fransa’nın da devreye girmesiyle köşeye sıkışan eski devlet başkanı Laurent Gbagbo müzakere etmeyi kabul etti. Kendisini halen devlet başkanı olarak görese de Gbagbo’nun teslim olabileceği bekleniyor…

 

Batı Afrika ülkesi Fildişi Kıyısı’nda seçimleri kaybetmesine rağmen devlet başkanlığını bırakmayan Laurent Gbagbo, ile uluslararası toplumun seçilmiş başkan olarak tanıdığı Alassene Ouattara arasında yaşanan çatışmalarda son dönemece girildi.

 

Sarayı kuşattılar

 

Bir haftadır devam eden çatışmalarda ülkenin büyük bölümünü ele geçiren ve dün de Birleşmiş Milletler ve Fransa’nın da desteğiyle başkente giren Ouattara güçleri başkanlık sarayını kuşattı. Gbagbo, saray kuşatılmış olsa da görevinden ayrılmayı reddediyor ancak açmazın son bulması için kritik müzakereler başladı.

 

Oylar yeniden sayılacak

 

Fransız LCI televizyonuna mülakat veren Gbagbo, ülkenin meşru şekilde seçilmiş lideri olduğu savını bir kez daha yineledi. Bununla birlikte rakibi Ouattara ile görüşmeyi ve seçimdeki oyların yeniden sayımını kabul edebileceğini belirtti. Yaşnan çatışmalarla ilgili olarak ise kendisine bağlı güçlerin teslim olmayı değil, ateşkesi görüştüğünü söyledi. 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ