23 Ekim 2018 Salı
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Felsefe yaptı
05 Mayıs 2011 Perşembe 11:00

Felsefe yaptı

YDÜ Rumi Enstitüsü’nün Tarih, Felsefe ve İlimler üzerine düzenlediği geleneksel “Felsefe Toplantıları” Sakarya Üniversitesi Felsefe Bölümü Başkanı Prof. Dr. Rahmi Karakuş ve Prof. Dr. Hakan Poyraz’ın katılımı ile gerçekleşti.

Yakın Doğu Üniversitesi Basın ve Halkla İlişkiler Dairesi Müdürlüğü’nden yapılan açıklamaya göre, konferansta Yakın Doğu Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi öğretim üyesi Doç. Dr. Recep Duran’ın “Ana Özellikleri ile İslam Felsefesi”, Prof. Dr. Hakan Poyraz’ın “Felsefe Yapma Yolları” ve Prof. Dr. Rahmi Karakuş’un “Tasavvufun Felsefe İçin Önemi” başlıklı sunumları yer aldı.

“Soru sorma ve cevap bulma ilmidir”

Konferansın açılış konuşmasını yapan Rumi Enstitüsü Başkanı Gökalp Kamil, Felsefe soru sorma ve cevap bulma ilmidir diyerek, Gılgamış Efsanesi’nde, efsanenin kahramanı Gılgamış ölümsüzlük bitkisini yılana kaptırdıktan sonra “Ölümsüzlük, insanın geride bıraktığı eserlerle sağlanır” sözünü hatırlattı ve Gılgamışın bir felsefe adamı olduğunu gösterir” dedi.

“İnsanoğlu zekâ ile doğar, bilgiye ulaşır”

Gökalp Kamil konuşmasında özetle şunları söyledi: “İnsanoğlu zekâ ile doğar, bilgiye eğitim ile ulaşır.  Gılgamış Efsanesi, Sümer Medeniyeti’nin kuruluşunu, tapınakların inşaasını, tanrılara nasıl ibadet edileceğini, iyi bir kral olmayı gerektiren ilkeleri ve iyi bir insan olarak insanlığa hizmet vermeyi aktaran bu eğitim metinleri Akad Medeniyeti’ne, Babil ve Yunan medeniyetlerine ve İncil’e ve Kuran’a Tufan ve Nuh Peygamber olarak girerek insanlığın gelişmesine hizmet etmiştir.”

“Derin bilgileri gören adam”

“Milattan Önce 2600 yıllarından günümüze tabletler halinde ulaşan Gılgamış Efsanesi bir eğitim metni olarak insan psikolojisine hitap ederek derin bilgileri insanlığın uyum içinde iyi bir hayat sürdürmelerini vermektedir.  Efsanenin başlığı ise dilimize çevrildiğinde derin bilgileri gören adam olarak ifade bulur” diyerek sözlerini tamamladı.”

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ