24 Eylül 2018 Pazartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Federasyon en uygun çözüm
14 Nisan 2011 Perşembe 14:12

'Federasyon en uygun çözüm'

Bazı Türk ve Rum siyasi parti başkanları ara bölgede bir araya geldi

Bazı Kıbrıslı Türk ve Rum siyasi parti başkan ve temsilcileri, Slovakya Büyükelçiliği’nin organizasyonuyla ara bölgede gerçekleştirilen rutin ortak toplantılar çerçevesinde bir araya geldi.
Ledra Palace Otel’de saat 10:30’da başlayan ve yaklaşık 3 saat süren toplantıya KKTC’den CTP, TDP, KSP, BKP ve YKP, Güney Kıbrıs’tan ise AKEL, Kıbrıs Yeşiller, DİSİ, EPALXİ, EDEK ile Birleşik Demokratlar’ın katıldı. Toplantı öncesinde de bir açıklama yapan Slovakya Büyükelçisi Anna Turenicova toplantı sonunda da basına açıklamalarda bulundu.

 

Dün toplantıya ev sahipliği yapan TDP’nin önerisiyle “Münhasır Ekonomik Bölge” konusunu ele aldıklarını söyleyen Turenicova, siyasi parti temsilcilerinin münhasır ekonomik bölge konusunda fikirlerini ifade ettiklerini kaydetti.Turenicova: Ziyaret ertelendi


Toplantının başında bir açıklama yapan Slovakya Büyükelçisi Anna Turenicova, Ermeni ve Maronit manastırlarına düzenlemeyi planladıkları ziyaretlerin, Kültürel Mirasın Korunmasıyla İlgili Teknik Komite ile de görüşerek, daha ileri bir tarihe ertelenmesine karar verdiklerini duyurdu. Turenicova, tüm partilere ve taraflara uygun bir zamanda bu ziyaretleri yeniden planlayacaklarını da söyledi.
 

STÖ’ler görüşmek istedi


Bir grup iki toplumlu sivil toplum örgütünün kendisine bir yazı göndererek görüşme ve ortak bazı girişimlerde bulunma isteğinde bulunduğunu kaydeden Turenicova, siyasi parti temsilcilerinin de uygun görmesi halinde bu sivil toplum örgütleri ile "alt komitelerinden biri" arasında bir görüşme gerçekleştirebileceklerini, böylelikle hem sivil toplum örgütü temsilcilerini dinleyebileceklerini hem de kendi görüşlerini onlara anlatabileceklerini ifade etti. Turenicova, sivil toplum örgütü temsilcilerinin özellikle insan hakları konusunda siyasi parti temsilcileri ve Slovakya Büyükelçiliği ile ortak girişimde bulunmak istediklerini dile getirdi.Slovakya Dışişleri Bakanı ile görüşme

 

Slovakya Dışişleri Bakanı’nın Mayıs’ta adayı ziyaret edeceğini de duyuran Turenicova, siyasi parti temsilcilerine 6 Mayıs’ta saat 19:00’da Ledra Palace Otel’de düzenlenecek resepsiyonda Slovak Bakan ile bir araya gelme davetinde bulundu. Resepsiyon davetiyelerini parti temsilcilerine göndereceğini söyleyen Turenicova, resepsiyona katılmalarının kendisini mutlu edeceğini ifade etti.


Siyasi parti temsilcilerinin Slovakya Dışişleri Bakanı ile bir araya gelerek görüşlerini aktarmasının, onu dinlemelerinin faydalı olacağını kaydeden Turenicova, Slovak Bakan’ın parti temsilcilerinin görüşlerini hazırladığı raporlar dışında, ilk ağızdan dinlemesinin yararına da işaret etti.Münhasır bölgeler

 

Toplantı sonrasında yaptığı açıklmada ise Turenicova, münhasır ekonomik bölgelerin Kıbrıslı Türk ve Rum toplumları, Marontiler ve Ermenilere ait olduğunu kaydederek, “doğal kaynak aramanın Kıbrıslılar için doğal bir durum olduğunu” söyledi.


Anna Turenicova, “doğal kaynakların tüm Kıbrıslıları geliştirmesi ve Kıbrıs sorununun çözümünü finanse etmesi gerektiğini” de savundu.
 

 

İki toplumlu federasyon


Siyasi parti temsilcilerinin erken zamanda çözüme ulaşılması konusunda fikir birliği içinde olduğunu dile getiren Turenicova, Kıbrıs’ta daha iyi bir gelecek için BM Güvenlik Konseyi kararlarına uygun, siyasi eşitliğe dayalı, tek vatandaşlık, tek uluslararası kimliğe sahip, iki kesimli, iki toplumlu bir federasyonun uygun olduğu görüşünde olduğunu söyledi.


Turenicova toplantıda, siyasi parti temsilcilerinin beklenmedik bir şekilde yaşamını yitiren eski Rum Eğitim ve Kültür Bakanı Akis Kleantus’a taziyelerini sunduklarını da söyledi.
 

Turenicova, bir sonraki toplantının 15 Haziran Çarşamba saat 10:30’da gerçekleştirileceğini de belirtti.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ