24 Ekim 2018 Çarşamba
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Farkında mısınız?
11 Mayıs 2011 Çarşamba 11:15

Farkında mısınız?

KAV ile YBH'nin hazırladığı “‘Hayat’ Sen İstersen” belgeseli gösterime giriyor...

Abbas ELMAS

 

Kanser Araştırma Vakfı (KAV), AB destekli ‘Kanser Tabusundan Gerçeğe’ projesi çerçevesinde Yeşil Barış Hareketi ile birlikte hazırladığı “‘Hayat’ Sen İstersen” adlı kanser farkındalık belgeselini tüm ilçelerde gösterimine başladı.

 

İlkokul 5. sınıftan itibaren, ortaokul, lise ve üniversitelerde 25 bin öğrenciye gösterilen belgeselin yaygınlaştırılması amacıyla halka açık ücretsiz gösterimler yapılıyor.

 

Bir araştırma vakfı olan KAV, belgeseli izleyen öğrencilere, öncesi ve sonrasında uyguladığı anketler sayesinde farkındalık derecesini statiksel olarak ölçüyor.

 

 

Amaç farkındalığı artırmak

 

Proje yürütücüsü KAV yetkilileri, projenin son aşaması olan halka açık ücretsiz gösterimler Lefkoşa, Girne, Mağusa, Güzelyurt ve İskele’de yapılacağını kaydediyor.

 

Bu sayede gösterimler sayesinde tüm halkımıza ulaşmayı hedeflediklerini belirten yetkililer, kanserle ilgili gerçeklerin anlatıldığı, kanserden nasıl korunabileceği ve erken tanının öneminin vurgulandığı belgesel sayesinde halkın kanser konusunda farkındalığını artırmayı amaçladıklarını belirtiyorlar.

 

 

İngilizce alt yazı

 

Prof. Mustafa Camgöz’ün de, katkı koyduğu belgesel yapım Türkçe olarak hazırlandı. Yapım aynı zamanda İngilizce alt yazılı olarak da gösterime sunuluyor. Bu sayede ülkede yaşayan yabancılara da ulaşılabiliyor.

Ülkede kanser hastalarının oranının oldukça yüksek olduğuna değinen dernek yetkilileri, düzenlenen kanser bilgilendirme gösterimine katılımın beklenildiği gibi olmadığını dile getirdi. Yetkililer, erken tanıyı oldukça kolaylaştıracak ve insanların kendi kendilerini denetleyebilmesini sağlayacak belgesel yapımın, mutlaka görülmesi gerektiğini anlatıyor.

“‘Hayat’ Sen İstersen” belgeselinin gösterim tarihleri ise şöyle;

13 Mayıs Cuma, Lefkoşa, Naci Talat Vakfı-7 Mayıs Cumartesi Güzelyurt AKM-9 Mayıs Pazartesi, İskele Sosyal Tesisleri-14 Mayıs Cumartesi, Gazimağusa MAGEM Kültür Merkezi-

23 Mayıs Pazartesi, Girne Belediyesi Kültür ve Kongre Merkezi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ