16 Aralık 2018 Pazar
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
“Fakir katılım, zengin sloganlar”
09 Nisan 2011 Cumartesi 14:02

“Fakir katılım, zengin sloganlar”

Eylem, Rum basınında da geniş yer buldu. İşte gazetelere yansıyan başlıklar:

 

Sendikal Platform’un önceki gün Meclis önünde gerçekleştirdiği eylem Rum basınında da geniş yer buldu...

 

 

 

Kuzey Kıbrıs’ta önceki gün gerçekleştirilen grevler ve Meclis önünde yapılan eylem Rum basınında da geniş yer buldu.

 

Politis gazetesi “ ‘Sonuçsuz’ Gösteri – Kıbrıslı Türkler Şişeler, Yumurtalar, Gerginlik ve ‘Vurgunla’ Protesto Gerçekleştirdiler” başlıkları altında verdiği haberinde, Sendikal Platformun muhalefet partilerinin desteğini almadan gerçekleştirdiği önceki günkü gösterinin öncekilere göre sönük geçtiğini, göstericiler ile polis arasında ufak çaplı çatışmalar yaşandığını yazdı.

 

Gazete, siyasi partilerin organize yapısından mahrum kalan ve Meclis önünde gerçekleştirilen eyleme katılımın, grev ve iş bırakmalara karşın “çok düşük düzeyde kaldığını” ve önceki mitinglere katılım 20-30 bin kişiyi bulurken, önceki günkü eylemde 2-3 bin kişinin olduğunu ileri sürdü.

 

Olaylar çıktı

 

Polisin geniş güvenlik önemleri aldığını da vurgulayan gazete, bir göstericinin TC Lefkoşa Büyükelçiliği binasına “Kıbrıs Cumhuriyeti” bayrağı asmayı istemesinin olaylara sebebiyet verdiğini de yazdı.

 

Haberde, Kıbrıslı Türklerin dünkü mitinginin başarılı olarak nitelendirilemeyeceği yorumunda da bulunuldu.

 

Fileleftheros gazetesi ise, haberi “İşgal Bölgelerinde Gerilimli Anti-İşgal Mitingi – Anti-İşgal Perdesi Önünde Çatışmalar – Sloganlar ve Bayraklar Yüzünden Göstericilerle ‘Polisler’ Arasında Çatışma” başlıkları altında verdi.

 

AB de sorumlu

 

Gazete, önceki günkü gösteride, polisin, Türkiye aleyhine yazılmış pankartları ve “Kıbrıs Cumhuriyeti” bayraklarını almak istemesi üzerine göstericilerle polis arasında çatışmalar yaşandığını ön plana çıkardı.

 

Önceki günkü mitingin öncekilere göre daha az katılımla ancak daha “şiddetli” gerçekleştirildiğini belirten gazete, polisin Meclis ve TC Büyükelçiliği binalarında güçlü güvenlik önemleri aldığını, göstericiler arasında da sivil polislerin bulunduğunu, polisin göstericilere yönelik her hareketinin ise kavgalar çıkmasına sebebiyet verdiğini yazdı.

 

Gazete, mitingde Türkiye aleyhine pankartlar bulunduğunu da belirtirken, AB’nin de sorumlu olduğunu belirten pankartların taşındığını da vurguladı.

 

Gazetelere yansıyan başlıklar

 

Diğer gazeteler ise mitinge ilişkin haberleri şu başlıklarla yansıttılar:

Haravgi: “İşgalci Türkiye Cehennemin Dibine – İşgalci Ülkenin ‘Büyükelçiliği’ ve Sahte Meclis Önündeki Dünkü Gösteri Olaylı Geçti”.

Simerini: “Kıbrıslı Türklerin Gösterisinde Gerginlik – Kıbrıs Bayrağı Öfke Sebebi – Göstericiler Sahte Başbakan Küçük İçin ‘Kuklalar Dışarı’ Diye Bağırdılar”.

Alithia: “Fakir Katılım Zengin Sloganlar – ‘Ah Vre Eşekler...”.


 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ