12 Kasım 2018 Pazartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Facebook kabustan kurtulamıyor
17 Ağustos 2012 Cuma 11:47

Facebook kabustan kurtulamıyor

Facebook hissedarları, büyük hayal kırıklığına uğradıkları belirtildi

Facebook hissedarları, büyük hayal kırıklığına uğradıkları halka arzın ardından sürekli değeri düşen hisseleri ilk kez bugün ellerinden çıkarma şansını yakaladı. Yaklaşık 271 milyon hissenin satıldığı işlemlerin ardından, Facebook hisseleri yüzde 7 daha değer kaybederek 19.76 dolara indi. 18 Mayıs’taki halka arzda, hisseler 38 dolardan satışa çıkarılmıştı.

 

İşlem gören hisse sayısı 271 milyon

CNNMoney’in verdiği bilgiye göre, Nasdaq borsasında başlayan işlemlerin ilk 10 dakikasında 22 milyon hisse el değiştirdi. Yarım saat içinde bu rakam 42 milyona ulaştı. Gün içinde işlem gören hisse sayısının ise 271 milyon olduğu belirtildi.

 

Hisselerin değer kazanması için

Facebook, 18 Mayıs’taki halka arzında, hissedarlarıyla yaptığı anlaşma gereği belli bir süre hisselerin satılmamasını şart koşmuştu. Bu tür anlaşmalar, halka arzın ardından borsanın bir şirkete ait hisselerle işgal edilmesini önlemek amacıyla yapılıyor. Borsada işlem gören hisselerin az olması, hisselerin değer kazanması için de öngörülen bir yaklaşım olarak biliniyor.

 

Kayıp yaşanmıştı

Ancak dün yapılan işlemlerde milyonlarca hissesinin bir anda borsaya saçılması, Facebook’un piyasa değerinde yine önemli bir düşüş yaşamasına neden oldu. Benzer hisse satışı işlemlerinde LinkedIn hisse değerlerinde yüzde 7, Groupon yüzde 10 kayıp yaşamıştı.

 

Milyarlarca hisse satılabilir

Analistler, bugün yaşanan hisse satışlarının gelecek dokuz ay için birçok defa yaşanabileceğini ve Facebook’un 1.8 milyar hissesinin borsada el değiştirebileceğini belirtti. Ekonomistler, bir sonraki en büyük hisse satışı için Kasım ayının ortalarına işaret ediyor.

Facebook yetkilileri, bu aşamadan sonra atılacak adımlar hakkında açıklama yapmayı reddetti. CNET’in verdiği bilgiye göre, milyonlarca Facebook hissesinin bir anda satışa sunulacağı dört kritik tarih mevcut. 15 Ekim’de 249 milyon, 14 Kasım’da 1.32 milyar, 14 Aralık’ta 49 milyon ve 13 Mayıs 2013’te 47 milyon hisse satışa sunulabilecek.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ