21 Ekim 2018 Pazar
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Evlilik korkusu neden olur?
10 Eylül 2012 Pazartesi 10:23

Evlilik korkusu neden olur?

Evlilik korkusunu kimler yaşar? Evlilik korkusunun nedenleri nelerdir? Evlilik korkusu nasıl yenilir? Yanıtları bu yazıda...

Evlilik korkusu kendi gelişimini tamamlayamamış kişilerin korkusudur.

Evlilik sağlıklı her bireyin yaşaması gereken bir süreçtir. Tüm canlılarda neslin devamı için gerekli olan üreme dürtüsü vardır. İnsanda üremenin sağlıklı bir şekilde olabilmesi için ve neslin sağlıklı bir şekilde yetiştirilebilmesi için kadın ve erkeğin çocuğu beraber yetiştirmesi gerekir. Çocuğun güvenli bir ortamda büyüyebilmesi kadın ve erkek rollerini düzgünce alabilmesi için kadınla erkeğin beraber olması gerekir.


Bu sürecin insanın biyolojik, sosyal ve psikolojik yapısına uygun şekilde yaşanması gerekir. Bu oluşuma evlilik diyoruz.

 

Yetişkin ve sağlıklı her birey üremek ve cinsellik ister, bunun kanuni, dini, ahlaki ve sosyal kabul edilmiş hali evliliktir. Daha net olmak istersek kanuni ve ahlaki olarak çocuk sahibi olmak ve cinselliği yaşamanın yoludur. Ayrıca hayatı paylaşımdır.Evlenebilmek için kişinin olgunlaşmış ve birey olmuş olması gerekir.

Bireyleşemeyen, ailesinden kopamayan kişiler için evlilik sorumluluğu korkutucudur.

 

Çünkü evlilik bir sorumluluktur. Erkek için karısının ve çocuklarının sorumluluğunu almak, kadın içinse erkeğinin ve çocuklarının sorumluluğunu almaktır.Birey olamayan kişi yaşı kaç olursa olsun daha kendi sorumluluğunu alamamış, hayatın zorluklarıyla baş edemeyecek düzeydedir. Birey olmak anne ve babadan ayrışmaktır. Ayrışmak zor ve sıkıntılıdır. Bu zorluğu atlatmış kişilere birey – olgun kişi diyoruz.

 

Evliliğin sorumluluğunu alamayan kişiler kendilerine göre buldukları birtakım savunma mekanizmaları ile bu süreçten kaçmaya çalışırlar. "Kariyer yapmam lazım", "Hayat çok zor, bu pahalılıkta evlenilir mi", "Başka birini çekemem, etrafta bu kadar kadın – erkek varken neden biri ile yetineyim" gibi mekanizmaları kullanırlar. Ya da "Daha iyisini kaçırırsam" en çok kullanılanlardandır.Bazıları evlenmemek için okulu bitiremezler, nedense hep son senede 5-6 yıl uzatılır, iş bulamazlar, okul biterse ailesi evlenmesini isteyecektir çünkü.Armudun sapı, üzümün çöpü derken, onun şusu var, bunun boyu kısa, o şişman vs. vs. bu süreç sürer gider.

 

Arka planda yaşanılan hayatın-gerçek hayatın sorumluluğunu alma korkusudur.

Bazıları bir arada yıllarca yaşayarak evcilik oynarlar. Bir şekilde karar veren olgunlaşmamış bireylerin evliliğin akşamı boğulma duygusu yaşayıp ertesi gün boşanmaya baş vurduklarını hem gördük hem basından.Birçok kişide kendi evlerinde gördükleri bozuk aile yaşantısından korkarak evlenmek istemez. Zaten böyle bir ortamda da sağlıklı bireylerin yetişmesi zordur.Cinsel problemler ve kaygılar evlenmeyi zorlaştırır. Bu kaygıların birçoğu psikolojiktir. Kendini yetersiz görme, karşı tarafı tatmin edememe, cinsel olarak ona yeterli olamama duyguları birçok kişiyi evlilikten uzaklaştırırken, evlilikten korkan kişilerin birçoğu da cinsel korkuları bahane ederek kaçar. Cinsel kaygıları olan ama gerçekten evlenmek isteyen kişi bunun için doktora başvurur ve sorunun çözünü sağlar. Cinsellikte çözülmeyecek sorun yok denecek kadar azdır, yeter ki çözmek isteyin.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ