16 Ekim 2018 Salı
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Evine vize ile girip çıkan tek halk !
07 Ocak 2012 Cumartesi 11:15

Evine vize ile girip çıkan tek halk !

Haberdar’a konuşan ve sorunlarını anlatan Pile halkı, barikatlarda uygulanan o muameleden şikâyetçi oldu :

Yurdagül BEYOĞLU

 

 

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas ve BM Genel Sekreteri’nin özel temsilcisi Aleksender Downer’in geçtiğimiz akşam Pile’de yedikleri yemek gözleri Pile’ye çevirdi. Türklerle Rumların bir arada yaşadıkları tek yer olma özelliğini taşıyan Pile halkı bu yemek dolayısıyla sıkıntılarını dile getirme fırsatı bulurken, kırgınlıklarını gizleyemediler.

 

Dünyada, evlerine vize ile girip çıkan tek halk olduklarını kaydeden Pile halkının isteği çok değil aslında. Sadece evlerine ve KKTC’ye vizesiz girmek istiyorlar. Çünkü Pileli Türkler Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne serbestçe girip çıkamıyorlar.

 

 “Vergi alınırken, mücahitlik görevini yaparken, seçim zamanı vatandaşlarıyız. Seçim geçtikten sonra unutuluruz” diyen Pile halkı, evlerine gitmek için Beyarmudu Sınır Kapısı”na geldiklerinde“Yabancı” konumuna sokulduklarını ve kendilerinden “Vize” formu doldurmalarının istendiğini söylüyorlar.

 

Sosyal yaşamda, Rumlarla Türklerin arasında pek bir sıkıntı yok gibi görünse de konuştuğumuz Pileli Türkler “bizi kuyu başında görseler kaktıracaklar içine” diyerek Rumlara güvenmediklerini dile getiriyor.

 

Gençler ise biraz daha ılıman. Birbirlerini benimseyen Pileli Türk gençler Rum’larla bir arada yaşamaktan pek sıkıntı duymuyor. Dükkanların ve kahvelerin niçin ayrı olduğunu sorduğumuzda verecek cevapları olmasa da, “Pile yaşanası bir köydür. Bizim Rum komşularımızla ilişkilerimiz iyidir. Biz onlara aşure götürürüz, onlar bize paskada (Paskalya) çörek getirir. Onların aralarında da fanatikler var ama bizim genel olarak bir problemimiz yok” diyebiliyorlar.

 

 

PİLE HALKI NE DEDİ?

 

Ömer Ö.:

 

“Sıkıntımız çoktur ancak en önemlisi barikatlar. Seçim zamanı KKTC’liyiz, seçimden sonra KKTC dışındayız. Derdimizi anlatıyoruz ama kimse dinlemiyor.”

 

 

 

Hasan Özerge:

 

“Onlar (Rumlar) kendi evlerinde, biz kendi evimizde yaşarız. Kimse kimseye karışmaz. Rumların Türk bakkaldan alışveriş etmeleri yasaktır. Yabancı misafirler turist olarak Pile’ye gelse onları bizim dükkanlarımıza girmemeleri için ikaz ederler. Turistler aşağıdan yukarıya çıkmaz. Bir gün yanlışlıkla gelmezse, bir daha gelemez. “Bugün Türk tarafına gittin. Bir Türk daha arttınız. Sende Türk oldun” diyerek bizim tarafa gelen kişiyi aşağılarlar. İngiliz’e de aynı şeyi yaparlar, Rum’a da.”

 

 

“Siz sınır dışı kaldınız, sizle ilgimiz yoktur desinler”

 

En önemli sorunumuz ise barikat. Bir türlü barikat sorunu çözülmedi. Bize,“siz sınır dışı kaldınız, sizle hiç ilgimiz yoktur” desinler, başımızın çaresine bakalım. İdareciler sorunumuzu çözemiyorlarsa bizi bıraksınlar. Ben burada doğdum, burada büyüdüm, hep burada yaşadım ama arada kalmış bir vaziyetteyiz. O yüzden biraz kırgınım. Burada kalmamızın tek sebebi bizi terk edilmiş görmeleridir.

 

 

 

Ali Kerim Yahi:

 

“Bizi devlet bıraktı. Hiç arayıp sormazlar. Aynı zamanda bir Rum gibi muamele ederler. Rum’a terk edilmiş bir cemaat olduk. Barikattan geçer gideriz. Gider vize veririz. Malımız, mülkümüz evimiz burada buna rağmen tam bir esir muamelesi yaşarız.

 

 

 

“Rum’la yaşanmaz”

 

Rum’la yaşanmaz. Burada yaşıyoruz ama asker bizi beklediği için yaşıyoruz. 1957’de neyse, 2012’de de aynıdır her şey. Hiçbir şey değişmedi. Görüşmeler sürdükçe aileler düşünür çünkü Rumlarla yaşayamayız. Geleceğimiz ne olacak kaygısındayız. Rum’la bir arada bir gelecek mümkün değil.”

 

 

 

Barış Alibeyoğlu

 

“Burada yaşamak güzeldir. Pile yaşanası bir köydür. Doğduğumdan beri buradayım. Bizim Rum komşularımızla ilişkilerimiz iyidir. Biz onlara aşure götürürüz, onlar bize paskada çörek getirir. Onların aralarında da fanatikler var ama bizim onlarla bir problemimiz yok. Bilmiyorum, belki BM’nin içten içe baskısı olsa da ben hissetmedim. Bana göre en büyük sorun barikattır. Ben 18 yaşıma yeni girdim, elimde belge olmasına rağmen kimlik kartı çıkaramadım diye barikatta sorun yaşadım. Belgemi kabul etmediler.”

 

 

 

Erayim Kuleli:

 

“Pileliyim. Dedem de, babam da burada doğdu. Köklü Pileliyiz. Genel şikâyetim barikatlar ve vize. Bir de İngiliz barikatı var. Bir buzluk alacağım mesela, o buzluk nasıl gelmiş diye sorarlar. Kuzey'den mal almanın çeşitli prosedürleri var, o prosedürlere uymak zorundayız. Farzet parti yapacağım fazla içki aldım, problem çıkarırlar.”

 

 

 

“Günlük gazeteler gelmez”

 

Biz günlük gazeteleri okuyamayız çünkü gazeteler gelmez. Kim gider, barikatı aşıp gazete alır? Görüşmeler senelerdir sürüyor. Zaten iyi anlaşan bir toplum olsaydık şimdiye çözülürdü. Çözülmediğine göre anlaşamıyoruz demektir. Birlikte yaşayabilmemiz için eşit olmamız gerekiyor. Burada eşitiz, böyle yaşarız ama bir git, şu kahvedekilere sor (Rum kahvesindekilere) Bu insanları iyi tanırım. Maalesef bizi eşit görmezler.”

 

 

Olgun Çelebi:

 

“Sıkıntımız çok. İnşaat yapacak olsanız, kum getiremezsiniz, çimento getiremezsiniz. Beraber yaşıyoruz ama ortak bir paylaşımımız yok. Rumlar kendi içlerinde bile ayrılmış vaziyetteler. Burası sağcıların, şu görünen yukarıdaki de solcuların kahvesi. Klüpleri ayrıdır, flamaları bile değişiktir bunların. Yok ki Türklerle kaynaşsınlar.”

 

 

Kerim Tekpaşa:

 

“Barikatlar en büyük sorun. Kimliğimi unutsam o yana geçemem. Bir kez başıma geldi, kimliğim yok diye geçemedim. İndirdi beni oraşta. Rumlarla iç içe yaşıyoruz ama kuyunun başında bulsalar kaktıracaklar bizi.”  

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ