19 Aralık 2018 Çarşamba
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Euro çökebilir !!!
13 Nisan 2011 Çarşamba 13:13

Euro çökebilir !!!

Yazarımız Vargın Varer, gerekenler yapılmazsa Euro'nun çökebileceğini vurguladı…

Adem KAVAZ

 

Avrupa Birliği (AB) ülkelerinden bazılarının ortak olarak kullandığı para birimi Euro SOS veriyor! 27 Avrupa Birliği üyesinden 17'sinin kullandığı ortak para birimi olan Euro, gerekenler önlemlerin alınamaması durumunda tedavülden kalkmayla karşı karşıya.

 

Euro’nun geleceği ne olacağı hakkında görüşüne başvurduğumuz Ekonomist Vargın Varer, Euro’nun çöküşünün ilk olarak Yunanista başladığını söyleyerek, hem AB hem de Euro bölgesi ülkelerinde gerekenlerin yapılmadığı takdirde Euro’nun çökmesinin gerçekleşebileceğini vurguladı.

 

“Krize yol açabilir”

“Ben Euro’yu terk ediyorum dedikleri anda, ülkedeki mevduat ve sermaye dışarıya kaçmaya başlar ki bu durum finansal kriz de yol açar. Borçlanma faizleri yukarıya çıkar, muhtemelen borç alacak kaynak bulmakta zorlanırlar” şeklinde konuşan ekonomist Vargın Varer, ülkelerin ekonomilerinin daha kötüye gideceğini kaydetti.

 

AB için Euro doğru bir tercih mi? Çünkü Almanya para birimi Euro'ya geçildiğinde değer kaybetmişti. Ayrıca Euro, Dolar'a göre daha genç bir para birimi.

 

“AB siyasi ve ekonomik birlik! Birlik aşamasına gelmeleri ekonomik işbirliğiyle başladı ve siyasi birliğe kadar gelişti. Ekonomik birliğin en önemli unsuru üye ülkeler arasında ekonomik entegrasyonun sağlanması, her yönüyle ortak bir pazar oluşmasıdır. Parasal birlik de bu entegrasyonu bütünleştiren önemli bir bacağıdır. Optimal Para Alanı teoremi, mal ve hizmetlerin, üretim faktörlerinin serbest dolaştığı birliklerde parasal birliğin de önemli bir bacak olduğuna vurgu yapmaktadır.”

 

“Doğru bir tercih”

“Bu nedenle, AB ülkelerinin Euro gibi ortak bir para birimine geçmek suretiyle ekonomik entegrasyonu güçlendirmeleri doğru bir tercih olmuştur. Euro’nun ilk yıllarında yapılan yorumlar, Euro’nun uluslararası rezerv para olarak ABD Dolarının yerini alabileceği, AB içinde ekonomik gelişmeyi hızlandıracağı, AB’nin rekabet gücünü artırmak suretiyle global lider alan olacağı yönündeydi. Euro ABD Doları karşısında değer kazanarak paritenin 1.50 üzerine çıktığı dönemlerde, bu iş bitti diyerek ABD Dolar’ına rahmet okumaya başlayanlar da olmuştu. Global kriz ile birlikte AB’nin görmediği veya görmek istemediği arızalar ortaya çıkmış olabilir, ancak mevcut olumsuzluklar Euro gibi ortak bir para biriminin AB için yanlış olduğu fikrini doğurmamalıdır. AB bu arızaları aşarak Euro ile birlikte yoluna devam etmelidir. Euro’nun terk edilmesi AB için çok daha büyük riskler içermektedir hem ekonomik hem de siyasi riskler.”

 

AB ülkeleri kendi para biriminde kalsaydı sizce daha iyi mi olurdu?

 

“Daha önce de söylemiş olduğum gibi parasal birlik AB projesinin önemli bir unsuru, bu nedenle parasal birlik oluşturulması yanlış bir girişim olarak algılanmamalı. ABD örneği olsun, Ortak Para Alanı teoremi olsun bunu destekliyor.”

 

“Yunanistan kritere uymadığı halde parasal birliğe alındı”

Ancak global krizle birlikte ortaya çıkan husus bazı ülkelerin parasal birliğe katılmaması ya da alınmaması gerektiği yönünde. Bunun en güzel örneği ise Yunanistan. Bildiğiniz gibi parasal birliğe katılmanın Maastricht kriterleri olarak adlandırılan temel kriterleri bulunuyor. Yunanistan bu kriterler uymadığı halde (ki uymadığı daha sonra anlaşılmıştır) parasal birliğe alınmıştır. Alınmaması gerekirdi, Euro için ilk çöküş riski Yunanistan’da başlamıştır. Yunanistan, Euro alanına dahil olmakla krize kadar Euro içinde olmanın keyfini sürmüştür, bol likidite, düşük para maliyeti ve buna bağlı ekonomik büyüme olarak. Kriz ve buna bağlı düşük büyüme, borç krizi ile birlikte de birlikte olmanın sıkıntılarını yaşamaktadır. Parasal birliğe katılmamış olsa, parasını devalüe ederek hem reel borç yükünü azaltabilecek, hem de rekabet gücünü artırmak suretiyle ekonomisini daha hızlı büyüterek, mevcut sıkıntılarından daha kolay kurtulabilecekti. Ayni durum İrlanda ve Portekiz hatta İspanya için de geçerli. Konuya bu yönü ile bakarsanız kendi para biriminde kalması daha iyi olurdu diyebilirsiniz. Ama işlerin iyi oluğu dönemlerde de bu ülkeler Euro alanı içinde olmanın keyfini sürmüşlerdir. O zaman sorun nerede diye bakmak lazım. Birincisi, özellikle Yunanistan’ın kriterlere o dönemde de uymadığı için parasal birliğe alınmaması gerekirdi. İkincisi, parasal birliğe üye olan ülkelerin yapısal sorunlarını çözmek suretiyle parasal birlik içinde olmanın gereklerini sürdürebilecek ekonomik yapıya kavuşmaları gerekirdi. AB, bu hususta dersini aldı ve bunun üzerine çalışıyor. Son dönemlerde “Rekabet gücü Paktı” kurarak Euro içindeki ülkelerin yapısal reformlarla bunun gereklerinin yapılması yönünde adım atmaya çalışıyor.”

 

Amerikalı milyarder yatırımcı Warren Buffett Euro'nun çökebileceğini söyledi. Biraz daha konuyu açarsak nasıl bir handikap söz konusudur? Euro sizce çöker mi? Eğer iddia gerçekleşirse AB'yi ne ya da neler bekliyor?

 

“Böyle bir risk olmadığını söyleyemeyiz. AB ve Euro ülkeleri gerekeni yapamazlarsa Euro çökebilir. Ancak Euro’nun çökmesi sonuçları kanımca üye ülkelerin atması gereken adımların maliyetinden daha yüksek. Zaten özellikle Almanya bunu gördüğünden Euro’u ayakta tutmak için Alman halkının tepkisine rağmen Yunanistan, İrlanda ve Portekiz’i batmaktan kurtarıyor.”

 

“Çökme riskiyle karşı karşıya kalabilir”

“AB’nin parasal birlik içerisindeki güçlü ülkeleri ki Almanya başta geliyor, batma riski olan ülkeleri kurtardığı ve Alman halkı AB içinde daha fazla tüketim yaptığı sürece Euro’ya bir şey olmayacaktır. Ama iç siyaset kaygıları nedeniyle ellerini ceplerine atmamaları veya zor durumdaki Yunanistan, İrlanda gibi ülkelerin “bizden bu kadar, hadi eyvallah” diyerek Euro’dan ayrılmaları halinde kanımca büyük proje olan birlik çözülmeye başlar, ortak pazar zarar görüp çökme riski ile karşı karşıya kalabilir. Euro’dan çıkmak isteyecek olan zayıf ülkeler için de bunu yapmak çok kolay olmayacaktır. Ben Euro’yu terk ediyorum dedikleri anda, ülkedeki mevduat ve sermaye dışarıya kaçmaya başlar ki bu durum finansal kriz de yol açar. Borçlanma faizleri yukarıya çıkar, muhtemelen borç alacak kaynak bulmakta zorlanırlar. Kanımca ekonomileri daha kötüye gider. Bu nedenle Euro’dan çıkışın risklerini görerek üye ülkelerin Euro ile birlikte ekonomik yapılarını güçlendirerek, bu krizden çıkmanın yollarını bulmaları gerekir. Zaten çalışmaları da bu yönde!

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ