18 Ekim 2018 Perşembe
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Esnek ekran teknolojisi geliyor
10 Temmuz 2013 Çarşamba 08:50

Esnek ekran teknolojisi geliyor

Yeni ekran teknolojisini keşfe çıkın...

Ekranlar hiç şüphe yok ki akıllı telefonların olmazsa olmazları. Bir akıllı telefonun ekranını ne kadar iyi olursa olsun hepsinin ortak bir zayıf noktası var: kırılabiliyorlar. Aynı zamanda çok lekeleniyorlar, hatta parıldıyorlar. Su geçirmez akıllı telefonların gündeme nasıl oturduğunu hepimiz gördük. Ne kadar en iyi telefonların işlemci ve ekran özelliklerine sahip olmasa da su geçirmez özelliğiyle nasıl dikkat çektiklerini de.

Bir çok ekran, en iyisi bile, güneş altında fazla başarı gösteremiyor. Yani ekranlar hala son teknoloji diyebileceğimiz noktaya erişemedi. Gelecek ekran teknolojilerinden bahsederken ilk akla gelen kırılmaz ve esnek ekranlar oluyor.

1373372846_178266-graphene2.png

Grephene teknolojisi olarak adlandırılans sistemde ekranların ne kadar inceltilebilecekleri test ediliyor. Bu teknolojide üretilen ekranlar sadece bir atom inceliğinde ekranlar üretebiliyor. Bu teknolojinin en çok yararı da tabi ki akıllı telefonlara oluyor.

Grephene'in yapabildikleri bu kadarla bitmiyor. Bu teknoloji sayesinde daha güçlü bataryalar, güçlü radyo sinyalleri ve en önemlsi de daha önce bahsettiğimiz esnek, kırılmaz ekranlar üretilebiliyor.

Yakın zamanda bu teknolojiden ümitli olmamızın en büyük sebebi Samsung gibi bazı üreticilerden esnek ekranların tanıtımını görmüş olmamız oldu. Ayrıca Samsung'un telefonları hakkında çıkan "çabuk kırılıyor" haberlerinin de itibarını zedelememesi için, "daha iyi ekran ürettik" sloganlarının yerine tüm malzemeyi değiştirmenin en mantıklı çözüm olacağı düşünüldü.

1373372950_samsung-galaxy-note-3-esnek-ekran-kullanabilir.jpg
Kırılma ve çatlamalar bugün ekranların en büyük problemi, ancak tek problemi değil. Diğer bir konu da parlama ve lekelenme özellikleri. Graphene teknolojisinin bunu da düzelteceği belirtiliyor.

Ekranların henüz ismi belli değil, Gorilla Glass gibi ün veren bir isminin yakında konulacağı belirtiliyor.

Bu esnek ekranların ekranlar üzerinde 10,000 fil gücü yüke dayanıklı olacağı belirtiliyor. Ayrıca 30 kat daha transparan olacağı ve bu konunun da parlama ve görüntü kalitesi konusuna büyük katkısı olacağını söyleyebiliriz.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ