19 Ekim 2018 Cuma
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Esnaf ‘Resen’den yaka silkti!
27 Nisan 2011 Çarşamba 12:22

Esnaf ‘Re'sen’den yaka silkti!

Esnaf; uygulamadan bıktıklarını dile getirerek, re'sen verginin gelişi güzel belirlendiğini savunuyor..

Rana SARRO

 

 

Güzelyurt esnafı fahiş miktarlarda resen vergilere karşı karşıya kaldığına inanıyor. Dükkanını siftah yapmadan kapatan bazı esnaf, buna karşın 36 bin TL’den 200 bin TL’ye varan resen vergiyle karşılaştıklarını belirtiyor.

 

 

Esnaf arasında farklı uygulama mı?

 

Esnaf, Gelir ve Vergi Dairesi tarafından gönderilen resen vergi ihbarnamelerinin gerçeği yansıtmadığını savunuyor. Esnafın bir başka iddiası ise, vergi dairesi memurlarının kimi esnafı vergiden muaf tutarken, kimi esnafın ise ne kazandığına bakmadan fahiş miktarlarda vergilere tabi tutulmaları.Haberdar gazetesine konuşan bazı esnaf, fahiş rakamlara ulaşan vergi borçlarından bıkıp usandıklarından dert yanarken, kimi esnaf ise gazetecilere konuşmaları halinde bir sonraki vergi rakamlarının artacağı korkusu içinde.

 

 

Esnafa göre muamele mi yapılıyor?

 

Gazetemize konuşan esnaflar arasında farklı görüşler de ortaya koyanlar var. Bu grub kendilerine tebliğ edilen resen vergi borçlarını ya sildirdiklerini ya da pazarlık sonucu yarı yarıya düşürdüklerini iddia ediyor.

 

 

GÜZELYURT ESNAFI NE DEDİ?

 

Aytan İmamzade:

“Yüzme bilenler kurtulmak için çırpınıyor…”

 

“İhbarnamelerin eline geçtiği esnaf tedirgin oluyor ancak ödemeye gücü olmadığı için bunları çöpe atıyor. Resen vergi uygulamasında dikkat edilmesi gereken önemli bir nokta var. Vergi Dairesi, ihbarnamede belirtilen rakamı tahsil etmek amacında değil. Amaç esnafı tedirgin edip Vergi Dairesi’yle pazarlık yapmaya mecbur etmek. Ben götürü usulüne geçmek için başvurdum. Tüm esnafın yapması gereken de budur. Resen vergi borcunu sıfırlamayan esnafın götürü usulüne geçemeyeceği yönündeki şartlar ise, düzenbazlıktan başka bir şey değildir. Güzelyurt çarşısı batmış durumdadır ve bu çarşıda 5-10 iş yeri ancak çalışmaktadır. Diğerleri ise ya siftah bile edemeyenler ya da ancak zararını karşılayanlardır. Şu an çarşının durumu batmış bir gemide yüzme bilenlerle bilmeyenlere benzemektedir. Yüzme bilenler kurtulmak için çırpınıyor, yüzme bilmeyenler ise ölüyor.”

 

 

Erkan Kaya:

“Traji komik”

 

Bugün siftah bile yapmadım. Vergi Dairesi memurları bunu görmüyor. Sürekli resen vergi ihbarnameleri geliyor. Bu durumdan herkes şikâyetçi. Son gelen ihbarnamede vergi borcum 224 bin TL olarak görülüyor,ancak ödeyemiyorum. Bu rakamlar da devamlı olarak değişiyor. Daha önce, 109 bin TL vergi borcu gelmişti, bazen 80 bin gelir. Esnafa ne yapmak istiyorlar anlamıyorum. Vergi Dairesi’ne gidip pazarlık yapıp da ödeyemem dediğiniz zaman rakamlar düşürülüyor, trajikomik bir durum. Maliye Bakanı Ersin Tatar, esnafla görüşmesi sonrası götürü usulüne geçileceğini açıklamıştı. Biz de böyle olmasını istedik, Vergi Dairesi’ne gidip konuştuk, ancak resen vergi borcumuzu kapatmadan geçemeyeceğimizi söylediler.

 

 

Kemal Binatlılı:

“Vergi belimizi büküyor”

 

Ayın ilk günlerinde biraz satış yapıyoruz, geriye kalan günlerde ise siftah bile yapamadan gün boyu dükkânımızda oturup akşam da kapatıyoruz. Piyasa kötü, işsizlik hat safhada, işsiz kalmak istemediğim ve işimi de severek yaptığım için kapıya kilit vurmak istemiyorum, ancak ailem bana yardımcı olmasa dükkânımı çoktan kapatmıştım. Dükkanın kirasını, elektriğini bile ödeyemez ve dükkânımıza yeni mal koyamazken, bir de fahiş miktarlarda vergi borcu gelmesi esnafı huzursuzluğa itiyor. Mağazamın, Girne, Lefkoşa veya Mağusa’daki mağazalardan aşağı kalır yanı yok ancak Güzelyurt’ta ne yazık ki satış yapamıyoruz. Dükkanıma mal koyabilmek için de, ailemden para alıyorum ama bu destek nereye kadar sürebilir. Bankalardan esnaf kredisi almak istiyoruz, kredide de engel çıkıyor. Sel felaketinde dükkanım çok büyük zarar görmüştü . Zarar ziyanım hala tazmin edilmedi. Dükkanımın zemini sel sularıyla kaplanmıştı ve parkeleri söküp fayans taktırmak zorunda kaldım. Bazı esnafın zararları tazmin edildi, geriye kalanlar ise hala bekliyor.

 

 

Gülsen Demirkaya:

“Esnafı borçla yaşamaya alıştırdılar”

 

“Elektrik, su ve dükkan kirasını ödeyemeyen esnafa bir de yüklü miktarlarda resen vergi gelmesi, bizleri dükkanlarımızı kapatmaya itiyor. Ülkenin geneline yönelik belirlenen resen vergi rakamları, evimize ekmek götürecek parayı dahi kazanamayan, birçok gün siftah bie yapmadan dükkân kapatmak zorunda kalan biz Güzelyurt esnafına da uygulanıyor. Esnaf yıllar itibariyle resen vergi borçları altında ezildi, geçmişte vergi borcu geldiği zaman büyük rahatsızlık duyan esnaf, şimdilerde zaten ödeyemediği için bunlara da aldırış etmez oldu.”

 

 

Havva Çakartaş:

“Vergi ödememiz mümkün değil”

 

“Vergi mükellefiyetimizi yerine getirmek için eşim her ay Vergi Dairesi’ne beyanda bulunuyor, ancak gelen rakamlar karşısında şok oluyoruz. Güzelyurt esnafının durumu zaten ortada ve biliniyor. Bana 66 bin TL’lik vergi borcu geldi. Belli bir yaşın üstünde olduğum için dükkanımda bir de çalışanım var. Satışlarımız masraflarımızı ancak karşılıyor. Bu kadar büyük rakamlarda vergi ödememiz mümkün değil.”

 

YORUMLAR
Reesen Vergi
Emir Ali Tatlıdil
Her gelen hükümet reesen vergiyi kaldıracak diyor ama maalesef kaldırmak yerine daha da ağır bir şekilde esnafa yükleniyor. Bir ülkenin ekonomisi sadece Kamu Ekonomisi üzerine kurulmamalı. Bütün sektörler eşanlı olarak desteklenmeli. Girdilere bakın Güneyle kesinlikle kıyas kabul etmez.Yani mevcut işletmeler de kapanınca bu yükü kim çekecek çok merak ediyorum..
27 Nisan 2011 Çarşamba 13:38
95.0.236.143
ÜYE İŞLEMLERİ