18 Ekim 2018 Perşembe
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Esnaf islafa mı sürükleniyor?
20 Nisan 2011 Çarşamba 10:49

Esnaf islafa mı sürükleniyor?

Karpaz Milli Parkı’na giriş 1 Euro olunca turistlerin ilgisi azaldı, turlar iptal edildi, üstüne bir de...

Ayşe Bulut - KARPAZ

 

Karpaz Milli Parkı’na turistlerden 1 Euro, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarından ise 1 TL giriş ücretinin hayata geçirilmesi, bölge insanı özellikle de otel, restorant, market sahiplerine zor günler yaşatıyor. Uygulama özellikle bölge esnafını son üç dört haftada iflasın eşiğine getirdi. Esnaf, bu kararın bir an önce geri almasını talep ediyor.

 

Haberdar’ın nabzını tuttuğu Yeni Erenköy Bölgesi restorant işletmecileri yeni uygulamadan mutsuz.

 

İki yıldır Yenierenköy- Dipkarpaz anayolunun yapımından dolayı bölgeye turist akışının nerdeyse durma noktasına geldiğini anımsatan restorant işletmecileri, tam yol proplemi çözüldü derken, bu kez de Bakanlar Kurulu kararıyla Karpaz Milli Parkı’na ücretli girişin yürürlüğe girdiğini belirttiler. Bu uygulamanın, Güney’den gelen Turist akışının “ip gibi kesildiğini” dile getiren işletme sahipleri, Güney Kıbrıs’ta Siyasilerin ve kilisenin Karpaza gitmeyin kampanyasıyla bu uygulamayı boykot etmeleri üzeerine bölge esnafının bitme noktasına geldiğini kaydettiler.

 

 

Esnaf sinek avlıyor

 

Yeni uygulamayla, bölgedeki restotanlar ve esnafın sinek avlar duruma geldiğini anlatan bölge sakinleri, yetkililerin bölgeyi sadece oy potansiyeli olarak gördüğünü ve bölgeye sadece seçim zamanı uğradıklarını dile getirdiler. Karpaz bölgesinde ekonomik kalkınmanın zaten tam anlamıyla hayata geçirilmediğini anlatan bölge insanı, beklentilerin karşılanması bir yana, alınn kararların bölgedeki esnafı tamamen bitirme noktasına getirdiğini vurguladılar.

 

RESTORANT SAHİPLERİ NE DEDİ?

 

Çile Kulucan (Yannagi Restaurant):

 

“Turistler turlarını iptal ediyor”

 

“Milli parka giriş ücretlendirilince, Güney’den gelen turistler turlarını iptal ediyor. Daha önce yol yapımı nedeniyle sıkıntı yaşarken, şimdi de ücret dolayısıyla zora girdik. Son bir ayda sadece acenteler 8-9 tur iptal etti, Ailece gelenlerin sayısında da büyük düşüş var. Çok büyük miktarda borcumuz var, bir ay daha böyle devam ederse, iflas edeceğiz. Esnafa olan borcumuzdan dolayı utancımızdan kendi evimizde değil, restoranta yaptığımız tek göz odada kalmak durumudayız. Sorunlarımızı aktarmak için gittiğimiz Dipkarpaz Belediye Başkanı, bizi dinlemedi bile. Uygulama bölge esnafını çok büyük sıkıntıya soktu, bu uygulamanın derhal geri çekilmesi lazım. Biz, tüm ihtiyaçlarımızı bölgemizdeki esnaftan karşılıyoruz. Turizm patlaması olacak diyorlar ama, bu patlama herhalde kumar turizminde olacak, bize yararı olmayacak. Gençlerin topladığı çiçek, ağrelli, mantar gibi bize özgü ürünleri satmaları için restorantımızda onalara imkan sağlıyordum ama, sorunlardan dolayı gençlere de yardım edemez duruma geldik. ”

 

 

Eren Hüseyinoğluları (Deks Restaurant):

 

“Kimse bölgeyle ilgilenmiyor”

 

“Karpaz’ın derdi büyük, kimse bölge ile ilgilenmiyor. Bölge insanı ikinci sınıf vatandaş muamelesi görüyor. Milli parka ücret veya bağış alınıyor ama kiliseye gidiş yolu bile tadil edilmedi, eşekler Ziyamet köyüne kadar geldi. Nasıl eşeklerin ve doğal hayatın bakımı yapılacak diyorlar. Bölge halkının kalkınmasını istemiyorlar, sadece oy potansiyeli olarak görüyorlar. Karpaz’da geçen yıl yol tamiri vardı diye sıkıntı yaşadık. Şimdi ise giriş ücreti yüzünden turistler bölgeye gelmiyor. 2011 yılındayız ve restoranıma hâlâ bir telefon bile bağlanamadı, hat yokmuş. ”

 

 

Halil Alevkayalı (Alevkayalı Restaurant):

 

“Alınan karar esnafı etkiledi”

 

“Milli Park’a giriş ücetinin kişi başına değil, otobüs başına alınması lazım. Çünkü bu alınan karar bölge esnafını çok olumsuz etkiledi. Bu uygulama insanlara ağır geliyor, bir arabanın içinde 5 kişi varsa bu 5 Euro demektir. İnsanları bu kadar etkileyen bir durum bizi daha çok etkiliyor. Karpaz yolu zaten uzun sürede bitti. Bir de bu uygulama başladı, çok kötü oldu. ”

 

 

Salih Kırboğa (Market Sahibi):

 

“Kendi kafalarına göre iş yapıyorlar”

 

“Son yapılan uygulama bizi çok kötü etkiledi. Bölgeye turist gelmiyor. Bölge esnafı ile görüşmeden kendi kafalarına göre iş yapıyorlar, kararlar alıyorlar. İşin sonucunun nereye gittiğini bilmeden hareket ediyorlar. Seçtiğimiz milletvekilleri, bakanlar koltuklarında oturmaktan başka birşey yapmıyor. Seçimden seçime yüzlerini görüyoruz. ”

 

 

Erdoğan Özbalıkçı (Theresa Otel- Restaurant):

 

“Esnafta deprem etkisi yaptı”

 

“Bu uygulama bölge insanını bitirme operasyonudur. İnsanlar Güney’den kutsal saydıkları Apostolos Andreas Manastırı’na ibadet etmek için geliyorlar. Biz bu insanlardan ibadetleri için para talep ediyoruz. Bu uygulmayı protesto eden Güney Kıbrıs’taki siyasiler ve kilise haklı olarak bu uygulamayı protesto etmek için halkına Karpaz’a gitmeyin çağrısı yaptı. Bu çağrı bölge esnafında deprem etkisi yarattı. İşlerimiz yüzde elli düştü. Esnaf sıkıntı yaşıyor.”

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ