16 Ekim 2018 Salı
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Eski bağımlıdan şok itiraflar!
05 Ekim 2012 Cuma 10:31

Eski bağımlıdan şok itiraflar!

Hem uyuşturucu hem alkol... Gençler nasıl kandırılıyor? O maddenin kaç ismi var?

Uyuşturucu bağımlılığında yaş sınırı gittikçe düşüyor. Uzmanlar, maddeye erişimin kolaylaşması ve ucuz olması nedeniyle bağımlı hale gelen gençlerin sayısının her geçen gün biraz daha arttığını belirtiyor.

 

Lise öğrencisi Ceren Ece Aktaş’ın, 3 uyuşturucu hap alarak yaşamını kaybetmesi gözlerin bu hassas konuya çevrilmesine neden oldu. Balıklı Rum Hastanesi Anatolia Klinikleri Psikiyatri Uzmanı Doç. Dr. Hasan Mırsal, çocuk sayılacak hasta sayısında meydana gelen artışa dikkat çekerek, “Uyuşturucu bağımlılığında ergenliğin ilk dönemini kapsayan bir yükselişle karşı karşıyayız. 11 - 12 yaşında uyuşturucuya başlayan çocuklar görüyoruz” diyor.Bunun nedenini günümüzde uyuşturucuya daha kolay ulaşılmasına bağlayan Mırsal, bunlar arasında bulunan, “bonzai” adlı bitkinin ülkemize bir dönem gübre olarak ithal edildiğini, “chat” adı verilen maddenin ise yetiştiği ülkede serbest olduğu için ülkemize gümrükten kolaylıkla sokulduğuna dikkat çekiyor.“Bunları kullanan gençlerin diğer uyuşturucu türlerine geçişleri daha kolay oluyor” diyen Mırsal, son yıllarda internet kanalıyla ve özellikle Facebook üzerinden şifreli yapılan görüşmelerin de uyuşturucu elde etmenin en önemli yollarından biri haline geldiğini söylüyor.‘AİLELER İLGİSİZ’

Bu sonuca,modern yaşamda herkesin kendi yaşamağırlığının yükünü taşımasının neden olduğunu belirtenMırsal, “Aileler arasında ortak çözüm geliştirme, ortak zaman geçirme ve birlikte eğlenme azaldıkça çocuklar ilgisiz kalıyor ve başka çıkış yolları arıyor” diyor.Ailelerin ilk başlarda internette çok zaman geçiren çocuklarının bu tutumundan memnun olduklarını kaydeden Mırsal, bunun ciddi bir tehlike olduğunun farkına geç varıldığına dikkat çekerek uyarıyor: “Çocuklarınızı yalnız bırakmayın. Birlikte zaman geçirin ve eğlenin.”


 

‘CEP HARÇLIĞIYLA ALINACAK KADAR UCUZ’

Eski bir alkol ve uyuşturucu bağımlısı olan, Life Academy Eğitim - Danışmanlık ve Bağımlılık Merkezi’nden Seyyide Yörük, polis karakollarının yanında bile uyuşturucu satışları yapıldığına dikkat çekiyor. Herkesin alabilmesi için gramların düşürüldüğünü ve fiyatların daha makul hale getirildiğini belirten Yörük, konunun en tehlikeli boyutunun alınan malın içeriğindeki maddelerin belli olmaması nedeniyle şok ölümlere neden olması olduğunu söylüyor ve...“Eskiden; İsrail Yıldızı, Rolex, Puma, Ferrari olarak isimlendirilen hapların etkileri belliydi. Şimdi ise yerli yapım hapların içerisine kalitesiz eroin ve onlarca farklı zehirli madde konuluyor. Bunun nedeni kullananı kısa sürede bağımlı hale getirmek” diyor.Günümüzde en popüler uyuşturuculardan bir tanesinin de bonzai olduğuna dikkat çeken Yörük, eroinin piyasadaki kötü imajı nedeniyle, ismi ve içeriğinde değişikler yapılarak daha masum hale getirilen bu uyuşturucunun çok çabuk öldürdüğüne ya da fiziksel ve ruhsal tahribat oluşturduğunu vurgulayan; “Bu madde aileden alınan cep harçlığıyla temin edilebilecek kadar da ucuz” diyor.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ