18 Ekim 2018 Perşembe
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Esentepe Zerdali Festivali  başladı
02 Haziran 2012 Cumartesi 12:23

Esentepe Zerdali Festivali başladı

Festivalin açılışını, Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu yaptı

 

5’inci Uluslararası Esentepe Zerdali Festivali dün akşam düzenlenen törenle başladı. 10 Haziran’a kadar devam edecek Festivalin açılışını, Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu yaptı.

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, son yıllarda yaşanan ciddi gelişmeler nedeniyle  Esentepe Belediyesini kutlayarak, 1974’ten bu güne çok büyük bir gelişmenin yaşandığı Girne’nin, Kıbrıslı Türklerin yaşam sürdüğü ve sürmeye devam edeceği bir yer  haline geldiğini belirtti.

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu ve hükümet yetkililerine teşekkür plaketlerinin de sunulduğu gecede, Serdarlı  ve Esentepe Belediyeleri   minikler halk dansları topluluklarının gösterileri ve  Nil Kırlangıç konseri yer aldı.

Birçok yerli, yabancı  sanatçı ve grubun konserleri,  birçok  kültürel sportif, sosyal etkinlikler, çeşitli gösteriler ve  çocuklara yönelik eğlencelerin  yer alacağı Festival, 10 Haziran Pazar akşamı, bu yıl  ilk kez düzenlenecek  Miss Liberty International  Beauty Contest North Cyprus yarışmasıyla sona erecek.

BARUT

Esentepe Belediye Başkanı Erdal Barut, yaptığı konuşmada, festivali, bölgede zerdali yetiştiriciliğini yeniden teşvik etmek, Esentepe ve Kuzey Kıbrıs’ın tanıtımına katkı sağlamak amacıyla düzenlediklerini belirterek, uluslararası bir boyut kazanan festivalin her yıl daha geniş kapsamlı olarak  gerçekleştiğini kaydetti.

Yerli üreticiyi korumak ve zerdaliye yeniden ekonomik değer kazandırmak amacıyla, 1 ay süreyle zerdali ithalatına kısıtlama kararı üreten Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanlığına teşekkür eden Barut, yerli yabancı tüm vatandaşlar ve turistleri festivale davet etti.

AMCAOĞLU

Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Ali Çetin Amcaoğlu ise,  yerli üretici ve üretimi korumaya, geliştirmeye yönelik çalışmaların bir sorumluluk ve görev olduğunu belirterek, ülke ekonomisinin gelişeceğini, KKTC’nin ise  kökleşip yerini daha da sağlamlaştırabileceğini vurguladı.

ÜSTEL

Turizm Çevre ve Kültür Bakanı Ünal Üstel ise, Esentepe’nin çok hızlı gelişen, villa turizmi ve yabancı nüfusun yoğun olduğu bölge olduğunu belirterek , amaçlarının, butik otelleri yaygınlaştırarak, bölgenin turizmden daha fazla pay almasını sağlamak olduğunu  kaydetti.

Üstel, Esentepe Halk Plajının 15 gün içerisinde belediyeye devredileceğive en kısa sürede bir sosyal tesis yapılacağı  müjdesini de verdi.

SANER

Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Ersan Saner ise,  farklı  kültürlerin  kaynaştığı  yer olan Esentepe’nin hızlı gelişiminde  beledi çalışmaların büyük payı  olduğunu  belirterek, bakanlığın yaptığı çalışmalarda beldeye  bağlı Bahçeli köyündeki telefon ve santral sorununun da en kısa sürede çözüleceğini  kaydetti.

SERDAR DENKTAŞ

Demokrat Parti Genel Başkanı Serdar Denktaş ise, ambargolar altındaki KKTC’de  yerli ürünleri  pazarlayacak tek  yerin anavatan Türkiye olduğunu  anımsatarak, bir muhalefet partisi olarak, hükümetin, Türkiye ile   serbest ticareti  başlatacak her girişimine destek vereceklerini  vurguladı.

BOZER

Cumhuriyet Meclisi Başkanı Hasan Bozer ise,  konuşmasında,  son yıllardaki hızlı değişimle, Esentepe’nin bir köyden turistik  bir şehre dönüştüğünü belirterek , bu gelişmenin devamını sağlamak için ellerinden geleni yapacaklarını söyledi.

EROĞLU

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu ise, son yıllarda yaşanan ciddi gelişmeler nedeniyle  Esentepe Belediyesini kutlayarak, 1974’ten bu güne çok büyük bir gelişmenin yaşandığı Girne’nin, Kıbrıslı Türklerin yaşam sürdüğü ve sürmeye devam edeceği bir yer  haline geldiğini belirtti.

Rum tarafının, Kıbrıs Cumhuriyetinden vazgeçmemek ve halkının haklarını korumak  adına yıllardır hiçbir anlaşmaya  yanaşmadığını, menfaatine olan Annan Planını bile kabul etmediğini anımsatan Eroğlu,   KKTC’den bahsettiği zaman ülkedeki bazı  kesimlerin kendisini uzlaşmazlıkla suçladığını  söyledi.

Müzakereleri, halktan aldığı destekle gerçekleri ve halkın beklentilerini bilerek sürdürdüğünü belirten Eroğlu, müzakere masasındaki asli görevinin, Kıbrıslı Türkler  ve KKTC devletinin haklarını  korumak ve bir antlaşma oluncaya kadar bu devleti  dünyaya anlatmak olduğunu kaydetti.

Tek tarafın isteğiyle anlaşmaya varılamayacağının en iyi örneğinin Annan Planı olduğunu vurgulayan Eroğlu, Rum lider Hristofyas’ın anlaşma umudum yok deyip adaylıktan çekildiği, Güneyde seçim kampanyalarının  başladığı bir dönemde, yeni lider belirleninceye kadar geçecek sürenin , teknik komiteler tarafından iki halk arasında güven yaratıcı önlemleri görüşerek değerlendirilmesi gerektiğini söyledi.

Dünkü kabulünde   Avrupa Parlamentosu’ndaki partilerin yetkililerine, Kıbrıs Türk halkı  müzakere masasında, ambargolar altında  tutulduğu, dünya tarafından tanınmadığı sürece Rumların anlaşmaya  yanaşmayacağı uyarısında bulunduğunu belirten Eroğlu, “AP parti başkanlarına  çağrıda bulunarak,  haksız yere üye yaptığınız ve görüşmeler   esnasında Rum’un uzlaşmazlığına  katkı koyan sizler artık ambargoları kaldırarak,  Rum’a bazı mesajlar vererek  onları çözüme motive etmelisiniz dedik” diye konuştu.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ