21 Ekim 2018 Pazar
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Esadın yeni ordusu!
30 Nisan 2013 Salı 09:54

Esad'ın yeni ordusu!

Çoğunluğu Alevilerden oluşacak

Independent gazetesinin deneyimli Ortadoğu muhabiri Robert Fisk, bugünkü yazısında Suriye ordusunun denetiminde, Beşar Esad rejimine bağlı binlerce gönüllüden oluşacak özel bir asker birlik kurulacağını yazıyor.

“Ulusal Savunma Kuvvetleri” adı altında kurulacak yeni birliğin komutanıyla Lazkiye’de görüşen Fisk, üyelerin çoğunun Alevi olacağını belirtiyor.

Esad karşıtlarıyla mücadele edecek ve “kurtarılmış” bölgelerin kontrolünü elinde bulunduracak birliğin komutanı adını gizlemeyi tercih ediyor.

Suriyeli muhaliflere göre yeni birlik, adı sıkça “işkenceler ve ölüm olaylarıyla” anılan Şebbiha milis kuvvetlerini güçlendirecek.

Fakat, gazeteye konuşan komutan, “Ulusal Savunma Kuvvetinin” askeri disiplin içinde hareket edeceğini ve yalnızca muvazzaf orduya destek çıkacağını söylüyor.
Komutanın verdiği bilgilere göre, özel kuvvetler ikiye ayrılacak.

Bir kısmı cephede orduyla omuz omuza mücadele ederken, bir diğer grup da hükümet binalarını korumak için köylerde nefsi müdafaa taktiği izleyecek.

Robert Fisk, ordunun gönüllülerden oluşacak yeni birlik kurma kararını, muvazzaf ordunun zayıflamasına bağlıyor.
Yazar ayrıca, bu kararla beraber uluslararası toplum tarafından eleştirilen rejim yanlısı milis güçlerinin kontrol altına alınmasının hedeflenmiş olabileceği yorumunu yapıyor.

Haber özel birlikler hakkında detaylara da yer veriyor.
Cephede savaşacak “Ulusal Savunma Kuvvetleri” askerlerine kalaşnikof, silah, hafif füzeler ve Rus yapımı makineli tüfekler temin edilecek ve ayda 100 sterlin yani yaklaşık 150 dolar ödenecek.

Gönüllüler, bir aylık eğitimden sonra özel üniformalarıyla Suriye içindeki “kriz” bölgelerinde görevlendirilecek.
Özel birlikler “cesaretleri ve başarına göre” ek ödeme alacaklar.

Gazete konuşan komutan, köylerde kalacak ekiplerin doktorlar, mühendisler, esnaf ve çiftçilerden oluşacağını, onlara herhangi bir ödeme yapılmayacağını söylüyor.
Robert Fisk’in, “Özel birliklerin yalnızca Alevilerden mi oluşacağı” sorusuna biraz öfkelenen komutan, Lazkiye’de Alevi nüfusunun fazla olduğunu ama Hama, Halep ve diğer bölgelerde de birliklerin görev alacağını belirtiyor.
Yazara göre, Afganistan ve Irak’ta daha önce denenip başarısız olan “yeni ordu” sistemi rejime yeni askeri düzsen getireceği için faydalı olabilir.

Sistemin temelinin aylar öncesinden atıldığını belirten Robert Fisk, geçen sene sivil silahlı grupların Şam yakınlarında Katolik ve Ortodoks Hristiyanların yaşadığı mahalleleri koruduğunu hatırlatıyor. (BBCTÜRKÇE)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ