19 Ekim 2018 Cuma
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Esad’a toplu istifa şoku
29 Nisan 2011 Cuma 14:57

Esad’a toplu istifa şoku

İktidardaki Baas Partisinin 200 kadar üyesi isyan edip istifa etti!

Suriye’de 6 haftadır devam eden eylemlerde şiddetin artması iktidardaki Baas Partisi’nde çatlağa neden oldu. Şiddet olaylarında 5yüz kişinin öldüğü haberleri gelirken Baas Partisinin 200 kadar üyesinin, demokrasi yanlısı göstericilere karşı kuvvet kullanılması yüzünden istifa ettiği bildirildi.

 

Bu istifalar, başkent Şam'ın kuzeybatısındaki kıyı kenti Banyas'ta Baas Partisinden 30 görevlinin istifasının hemen ardından gerçekleşti.

 

Suriye 1963 yılındaki darbeden bu yana Baas partisinin yönetimi altında.

 

İsyanın merkezi Dera'da ise önceki gün gece yine ateş sesleri duyuldu. Hükümet, Dera'da yeniden kontrol sağlanması için kente tanklarla askeri birlikler sevketmişti.

 

 

Güvenlik konseyi anlaşamadı


Bu arada, BM Güvenlik Konseyi, Suriye hükümetinin göstericilere karşı kullandığı şiddeti kınayan ortak bir açıklama üzerinde anlaşmaya varamadı. Fransa, İngiltere, Almanya ve Portekiz tarafından hazırlanan karar taslağına 15 üyeli Konsey'in çeşitli üyelerinden itirazlar geldi. Suriye'nin uluslararası barış için bir tehdit olmadığında ısrar eden Rusya, Batılı hükümetlere Suriye'ye dışarıdan yapılacak bir müdahalenin bölgesel istikrarı tehdit edeceği uyarısında bulundu.

 

Avrupa Birliği ülkeleri ve ABD, Güvenlik Konseyi'nin Suriye konusunda ortak bir tavır sergilemesini umuyordu.

 

Toplantı sonrasında ülkedeki şiddet tekrar kınandı ve reform çağrısı yapıldı.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ