23 Ekim 2018 Salı
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Esad, Lübnan televizyonuna konuştu
31 Mayıs 2013 Cuma 11:08

Esad, Lübnan televizyonu'na konuştu

Suriye Lideri Beşşar Esad'dan kritik bir açıklama geldi

Lübnan televizyonu El Manar’a konuşan Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad, Rusya'ya siparişini verdikleri uzun menzilli S-300 füzelerinin ilk partisinin ülkesine ulaştığını, geri kalan S-300 füzelerinin de yakında ulaşacağını söyledi.

Bugün sabah saatlerinde Esad'ın röportajda "Rusya'dan ilk parti S-300'leri teslim aldık" dediği bildirilmişti. Ancak ilerleyen saatlerde Suriye liderinin böyle bir şey söylememiş olduğuna dair iddialar da ortaya atılmıştı.

Esad, aynı anda Suriye ve İran kanallarında da yayınlanan görüntülerde; S-300 füzeleriyle ilgili soruya genel bir yanıt verdi. Rusya'nın Şam'a füze satışıyla ilgili anlaşmaları yerine getirdiğini söyleyen Esad, "Rusya'yla üzerinde anlaştığımız her şey uygulanacak ve bunların bir kısmı kısa bir süre önce uygulandı" dedi.

Suriye lideri, "Bu ülkelere bir saldırı olması durumunda benzer bir saldırıyla yanıt vereceğimizi söyledik. Vereceğimiz yanıt saldırının koşullarına ve zamanlamasına bağlı olacaktır" diye konuştu.

ABD ve Rusya'nın girişimiyle önümüzdeki ay yapılması beklenen 2'nci Cenevre Konferansı'yla ilgili bir soru üzerine, Şam hükümetinin Suriye halkının temsilcisi olarak konferansa katılacağını ifade eden Esad, "Cenevre görüşmelerinin altını oymaya çalışan ülkeler var. Bu ülkeler siyasi bir çözüm istemiyor. Ancak eğer konferans başarısız olursa bu Suriye'de sahadaki durum üzerinde çok büyük bir değişikliğe neden olmaz" diye konuştu.

Hizbullah güçlerinin "Lübnan ve Suriye'de" olduğunu vurgulayan Esad, "Zaferden emin olmasak bu kadar zamandır çarpışıyor olmazdık" derken, an itibarıyla Suriye'ye karşı bir "dünya savaşı" yaşandığını da söyledi.

Suriye'de 2014'te yapılacak seçimlerde halk isterse yeniden adaylığını koyacağını belirten Esad, sandıktan böyle bir sonuç çıkmadıkça kendisinin iktidardan çekilmesinin söz konusu olamayacağını belirtti.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ