19 Ekim 2018 Cuma
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Ertele babam ertele!
26 Nisan 2011 Salı 15:43

Ertele babam ertele!

Meclis'te nisap sağlandı ancak gündem perşembeye ertelendi…

Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu, iki bakanın yurt dışında olması nedeniyle, iktidarın çoğunluğu olmadığı için muhalefet milletvekillerinin desteğiyle toplandı, ancak Danışma Kurulu kararıyla, dünkü birleşimin gündemi, Perşembe gününe ertelendi.

 

Meclis Başkanı Hasan Bozer başkanlığında saat 10.50’de başlayan toplantıda nisap yoklaması sırasında bazı muhalefet milletvekilleri salondaki yerini aldı.

 

 

Vekillere “İşaretle hassas olun” uyarısı

 

Bozer, sunuşlar bölümünde, DP Genel Başkanı Serdar Denktaş’ın işaret yoluyla yapılan oylamalara ilişkin itirazını görüşen Danışma Kurulu’nun kararını okudu. Kararda, genel kurulda işaret yoluyla yapılan oylamalarda milletvekillerinin daha hassas davranmaları ve oy doğrultularını ellerini kaldırarak göstermeleri yönünde uyarılmalarına karar verildiğini belirtildi.

 

Danışma Kurulu’nun, Meclis’in gelecek toplantısında muhalefet partilerinin Girne Emirnamesi’ndeki değişiklik ve Mağus Serbest Liman ve bölgesine boşaltılan kum, yanık un dökülmesiyle ilgili genel görüşme açılması istemlerinin ön görüşmesinin gündemin ilk sırasında yapılması yönündeki kararı da oybirliğiyle kabul edildi.

 

Meclis Başkanı Hasan Bozer, Danışma Kurulu’nun, Meclis Genel Kurulu’nun dünkü birleşiminin 28 Nisan Perşembe gününe ertelenmesine ve denetim öncelikli olmak üzere yasama ve denetimin birlikte yapılmasına karar verdiğini kaydederek, bu kararı da oylattı. Milletvekillerinin tümü bu kararı kabul etti.

 

 

Soyer: “Esas olan meclis çalışmasıdır”

 

Bu sırada söz alan CTP/BG Genel Başkanı Ferdi Sabit Soyer, Meclis oturumunun mutabakatla kapatıldığını ancak Başbakan’dan bir ricası olduğunu belirterek, bakanların yurt dışı ziyaretlerini meclis çalışmalarına göre planlamasını istedi.

 

Soyer, kendilerinin de 26 - 27 milletvekiliyle hükümet ettiği zamanlar olduğunu ancak Meclis’e nisap sorunu yaşatmadıklarını kaydederek, “Sayın Başbakan’dan rica ediyorum, sayıları 27’dir. Bakanların ve milletvekillerinin yurt dışı ziyaretleri Meclis toplantıları çerçevesinde planlanmalıdır. Aslolan Meclis çalışmalarıdır. Biz 2 - 3 sene böyle çalıştık, 26 - 27’yle ama Meclis bu hale hiç düşmedi, bugünkü durum olacak iş değil” diye konuştu.

 

Ferdi Sabit Soyer, 26 sayısıyla ülkede referandumun gerçekleştiğinin unutulmamasını isteyerek, milletvekillerinin Meclis’e zamanında gelmesini ve bakanların da programlarını Meclis çalışmalarına göre ayarlaması talebini yineledi.

 

“Meclis çalışmazsa hiçbir iş olmaz”

 

Soyer, “Meclisin toplanma saatleri de önemlidir. Biz artık disiplinsizliklerin tarafı olmak istemiyoruz. Meclis çalışmazsa hiçbir iş olmaz” dedi.

 

Soyer’in konuşmasından sonra toplantı tamamlandı. Gelecek toplantı 28 Nisan Perşembe günü yapılacak.

 

Meclisin ertelenen dünkü toplantısının gündeminde, Serbest Liman ve Bölge (Değişiklik) Yasa Tasarısı’nın üçüncü görüşmesi ve Kira (Denetim) (Değişiklik) Yasa Tasarısı ile Hukuk ve Siyasi İşler Komitesi’nin tasarıya ilişkin raporu yer alıyordu.

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ