17 Ekim 2018 Çarşamba
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Eroğlu’nu eleştirdi, Baş Papaz’a saldırdı
28 Nisan 2011 Perşembe 12:35

Eroğlu’nu eleştirdi, Baş Papaz’a saldırdı

Andros Kiprianu, Cumhurbaşkanı Eroğlu’nu eleştirdi, EURO.KO’ya ve II. Hrisostomos’a saldırdı…

AKEL Genel Sekreteri Andros Kiprianu, Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu’nu eleştirdi, EURO.KO ve Rum Ortodoks Kilisesi Başpiskoposu II. Hrisostomos’a saldırdı.

 

Güney Kıbrıs’ta yayınlanan Haravgi gazetesi haberi “Sayın Eroğlu Hedefinde Tutarlı… Tekrarladığı Açıklamaları İle Sorun Yaratmaya ve Kıbrıs Rum Tarafını Güçsüzleştirmeye Çalışıyor… EURO.KO Kendi Evine Baksın… Başpiskopos İkiliğe Neden Oluyor” başlık ve spotlarıyla aktardı.

 

 

Eroğlu tutarlı

 

Habere göre Andros Kiprianu, Cumhurbaşkanı Eroğlu’nun Rum Yönetimi Başkanı Hristofyas’ı savaştan söz etmekle suçladığı açıklamasını yorumlarken, “Eroğlu Kıbrıs Rum toplumunda sorun yaratma ve Rum tarafını uluslararası camianın gözünde güçsüz düşürme hedefiyle zaman zaman tekrarladığı açıklamalarında tutarlıdır” dedi.

 

Kiprianu Eroğlu’nu, “Kıbrıs sorununu nasıl çözebiliriz üzerinde yoğunlaşmak yerine, müzakerelerin ilerlememesi şartlarını yaratma çabası harcamak ve uluslararası camianın gözünde beraat ettiğini zannetmekle” suçladı.

 

Andros Kiprianu Hristofyas’ın, çözüm irade ve arzusunu her gün dile getirdiğini, bu nedenle Cumhurbaşkanı Eroğlu’nun bunu asla başaramayacağını savundu.

 

 

“Önce kendi evine bak”

 

AKEL Genel Sekreteri paskalya kutlamaları çerçevesinde yakılan büyük bir ateşte Yunan bayrağının yakılması olayını kınadığı açıklamasında, Yunan bayrağının yakılmasından AKEL’in ve Rum Yönetimi Başkanı’nın politikalarını sorumlu tutan ve onları bu olayı kınamaya çağıran EURO.KO’yu “başkalarını suçlamadan önce kendi evine bakmaya” çağırdı.

 

 

“Oy kaygısı”

 

EURO.KO’nun bu konuda AKEL’e yüklenmesinin seçimlerde biraz daha oy kazanmak maksadını taşıdığına inandığını söyleyen Kiprianu, özetle şunları söyledi:

 

“Ancak bazıları Yunanistan’ı ve Yunan bayraklarını Kıbrıs’ta kan dökülmesi ve onu yıkıma sürükleme maksadıyla kötüye kullanıyordu. 1974’te Yunanistan da Yunan bayrakları en yoğun şekilde kötüye kullanıldı ve darbeye sürüklendik. O zaman ülkeyi yıkıma sürükleyen aşırı sağ bugün EURO.KO’nun temsil ettiği alanda bulunuyor. Bu nedenle EURO.KO’nun bu tür hareketlerde eleştirmek için başkalarından önce kendi evine bakması daha iyi olur.”

 

 

Hrisostomos’a sert çıktı

 

Andros Kiprianu, Rum Ortodoks Başpiskoposu II. Hrisostomos’u da, paskalya günü “Kilise’nin bir etnarhlık (ulusal lider) misyonu bulunduğu ve bu misyonuna devam edeceği” şeklinde siyasi içerik taşıyan bir genelge yayınlamasından dolayı eleştirdi.

 

II. Hrisostomos’un ikilik yaratmak için hep sevgi mesajı vermesi gereken günleri seçtiğini söyleyen Kiprianu, “Söylenenlerin özünü yorumlamam. (genel seçimleri kastederek) Başpiskopos’un açıkladığı görüşleri temsil edenleri de Kıbrıs halkı değerlendirecek” dedi.

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ