19 Ekim 2018 Cuma
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Eroğlu’ndan ‘izin’ alacak değiliz
30 Nisan 2011 Cumartesi 11:43

'Eroğlu’ndan ‘izin’ alacak değiliz'

II. Hrisostomos’tan Eroğlu'nun açıklamalarına sert tepki, Rum halkına ise şok yasak!

Kıbrıs Rum Ortodoks Kilisesi Başpiskoposu II. Hrisostomos’un, Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu’a “Kilise’nin Eroğlu’nun iznine”, AKEL Genel Sekreteri Andros Kiprianu’ya da “Kilise’nin kimsenin tavsiyesine ihtiyacı olmadığı” mesajını gönderdiği ve Hristofyas hükümetinin uyguladığı “iyi çocuk politikasının” başarısız olduğunu savunduğu belirtildi.


Güneyde yayınlanan Simerini gazetesi haberi “Başpiskopos’tan Kıbrıslı Türk Liderin Açıklamalarına Yanıt… Kilisenin Eroğlu’ndan İzin Almaya İhtiyacı Yoktur… AKEL’in Politikası Nafile” başlık ve spotlarıyla okurlarına aktardı.
 

 

 

Kilise halkın anası


Habere göre, Cumhurbaşkanı Eroğlu’nun dini görevleriyle sınırlı kalması yönündeki açıklamasını yorumlarken, Rum Ortodoks Kilisesi’ni “halkın anası” olarak niteleyen II. Hrisostomos, “halkın milli restorasyonuna ilgi göstereceğini, milli konularla ilgilenmek için Eroğlu’ndan tavsiye veya izin almaya ihtiyacı olmadığını” söyledi.


II. Hrisostomos “İlk emelimiz, dini görevlerimizdir ve halka bu çerçevede hizmet ediyoruz. Şu anda yarı işgal altında olduğumuzdan, Kilise’nin net görüşleri vardır. Kilise 2 bin yıldan beri milli alanda çalışıyor çünkü 2 bin yıllık Hıristiyanlığın zor dönemlerinde hala önderlik, destek ve teselli veren tek kurumdu. Kilise bu ezeli milli gidişatını her şart ve durum altında devam ettirecektir” dedi.

 “Müzakereler sonuç verdi de biz bilmiyorsak…”

 

Paskalya dolayısıyla yayımladığı genelgenin içeriğini, AKEL Genel Sekreteri Andros Kiprianu’nun bölücü bulmasını da yorumlayan II. Hrisostomos “Sevgili Kiprianumuza söyleyeceğim şey; AKEL’in görüşlerine saygı gösterdiğimiz ancak bu görüşlerin uygulanamayacağı, bunlardan hiçbir şey çıkmayacağı ve nafile olduğudur” dedi.

 “AP. Andrea’ya gitmeyin, bizde de kiliseler var”


Alithia “’Özgür Bölgelerde De Kilise Var’… Başpiskopos İnananlara İşgal Altındaki Apostolos Andreas Manastırı’na Gitmeme Çağrısı Yapıyor” başlıklı haberinde, II. Hrisostomos’un, Rum halkına; Apostolos Andreas Manastırı’na gitmemeleri çağrısında bulunduğunu yazdı.
Habere göre, Manastır girişinde bir Euro giriş ücreti alındığını, bu uygulamanın ancak Manastır’a gidilmeyerek kaldırmaya zorlanabileceğini savunan II. Hrisostomos, “Halk bizi dinlerse, inanıyorum ki çok şeyler başaracağız” dedi. Rum tarafında da Apostol Andrea isimli çok sayıda kilise bulunduğuna işaret eden II. Hrisostomos, Rumların “daha iyi günler gelene kadar” o kiliselerde ibadet edebileceğini söyledi.


 

 

Lefkoşa’ya yeni katedral


Fileleftheros “Yeni Katedral 2 Yılda… Başpiskopos İnananları Ap. Andrea’yı Ziyaret Etmemeye Çağırdı” başlıklı haberinde Rum Ortodoks Kilisesi Başpiskoposluğu alanına inşa edilmesi planlanan yeni katedralle ilgili projelerin süreci sorulan II. Hrisostomos, “2 yıla kadar Lefkoşa’da yeni katedral olacak” dediğini yazdı.
 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ