19 Kasım 2018 Pazartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Eroğlu karamsar
12 Nisan 2011 Salı 17:22

Eroğlu karamsar

Eroğlu, “şimdilik” anlaşma noktasının dışında olduklarını söyledi

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Kıbrıs’ta uzun süren müzakerelerin insanlarda anlaşma umudunu azalttığını belirterek, bazı konularda yakınlaşmalar olduğunu ancak “şimdilik” anlaşma noktasının dışında olduklarını söyledi.

 

Cumhurbaşkan Derviş Eroğlu, bir kabulü sırasında, bir basın mensubunun, Rum kesiminde gerçekleştirilen ve “halkın federasyona sıcak bakmadığı” sonucunu ortaya koyan anketin sonuçlarını, görüştüğü BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Danışmanı Alexander Downer’in dikkatine getirip getirmediği sorusunu yanıtladı.

Eroğlu, bu konunun görüşmede gündeme geldiğini, Downer’in de haberi okuduğunu kaydetti.

 

“Zaman umutları azalttı”

Eroğlu, zamanın insanların umudunu azalttığını, Mart sonuna kadar bütünlüklü çözüme ulaşmak yönünde çalışma yapılması için sundukları önerinin kabul edilmediğini anımsattı.

Cumhurbaşkanı, şimdi de Haziran’da üçlü bir zirve gerçekleştirileceğini belirterek, stratejilerini hazırlayıp bu toplantıya gideceklerini, önümüzdeki aylarda Güney Kıbrıs ve Türkiye’de seçim olduğunu, Türkiye’nin anlaşma kararlılığının ortaya koyduğunu ancak tek taraflı çözüm olamayacağını söyledi.

Cumhurbaşkanı, 2013’te de Güney Kıbrıs’ta başkanlık seçimi olduğunu anımsatarak, “Bazı konularda yakınlaşmalar var ancak şimdilik anlaşma noktasının dışındayız” dedi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ