16 Ekim 2018 Salı
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Erkeklerde de görülüyor!
18 Eylül 2013 Çarşamba 08:20

Erkeklerde de görülüyor!

Opr. Dr. Kenan Yalçın, idrar yolu enfeksiyonunun sadece kadınlarda değil....

Medical Park Özel Tokat Hastanesi Üroloji Uzmanı Opr. Dr. Kenan Yalçın, havaların soğumasına bağlı idrar yolu enfeksiyonunun sadece kadınlarda değil, sanıldığının aksine erkeklerde de rastlandığını söyledi.

Opr. Dr. Kenan Yalçın, idrar yolu enfeksiyonu kadınlarda daha çok idrar torbasının iltihabı anlamına gelen “sistit” şeklinde gelişirken, erkeklerde prostat bezinin iltihabı (prostatit) olarak ortaya çıkmakta olduğunu söyledi. Kadınların mevcut anatomik yapıları itibariyle bulaşıcı hastalıklara ve idrar yolları enfeksiyonlarına karşı daha yatkın bir yapıya sahip olduğunu ifade eden Yalçın, “Havaların soğuması ile dikkat edilmediği takdirde enfeksiyonlara daha fazla oranda rastlanılıyor. Aslında halk arasında 'idrar zoru' diye de adlandırılan 'sistit' yaşamları süresince hemen hemen her kadında ortaya çıkabilen ve bazen de sık sık tekrar edebilen önemli bir sorundur. Sistit, sık sık idrara gitmek, az az idrar yapmak, tam olarak rahatlayamamak ve idrar yaparken yanma, ağrı hissetmek şeklinde kendisini göstermektedir” dedi.

Dr. Yalçın, havaların soğumasına bağlı idrar yolu enfeksiyonunun sadece kadınları değil sanıldığının aksine erkeklerde de rastlandığına, ayrıca prostat ve taş hastalığının da şikayetlerinin soğukta arttığını ifade ederek, “Erkeklerde yaşla birlikte artan prostat bezi büyümesi ve idrar torbasının tam olarak boşalmaması ile yaşlılığın getirmiş olduğu vücut direncinde azalma durumu prostat bezini enfeksiyonlara daha yatkın duruma getirebilmektedir. Aşırı soğuk ortamlardan kaçınılması, yeterince sıvı tüketilmesi, vücut direncini arttıracak besinlerin daha çok tüketilmesine ek olarak yukarıda sözü edilen diğer koruyucu önlemlerin de alınması ile bu sıkıntılı durumun gelişmesi anlamlı ölçüde azalabilecektir” diye konuştu.

Prostat iltihabı da sistit gibi sık sık idrara gitme, ağrılı ve zor idrar yapma, tam olarak rahatlayamama ve zaman zaman da ateş gelişimi ile kendisini göstermekte olduğuna dikkat çeken Yalçın, açıklamalarına şu şekilde devam etti: “Havaların soğuması ile birlikte prostat şikayetinin artığını ve bu yüzden prostat büyümesi (kısaca BPH) hastalarının özellikle soğuk havalarda ilaç tedavilerini aksatmadan düzenli olarak almaları, çok soğuk havada dışarı çıkmamaları, ayaklarını soğuktan korumaları, soğuk yere oturmamaları, acı ve baharat tüketimini azaltmaları, akşam yatmadan 2-3 saat evvel sıvı alımını sonlandırmaları gerekmektedir."

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ