17 Ekim 2018 Çarşamba
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Erdoğan inşallah hatırlamaz
07 Ocak 2012 Cumartesi 11:20

'Erdoğan inşallah hatırlamaz'

TC Bakanı Eroğlu, Erdoğan'la arasında geçen o dialoğu anlatıp, asrın projesi olarak kabul edilen su projesi hakkında Haberdar’a tarihi açıklamalar yaptı…

HABERDAR ÖZEL

 

Türkiye Orman ve Su işleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, Haberdar Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Rasıh Reşat’ın sorularını yanıtladı.

 

Ankara’da Orman ve Su işleri Bakanlığı’nda gerçekleştirilen söyleşide, Türkiye Orman ve Su işleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, Anavatan Türkiye’den deniz altından geçecek borularla KKTC’ye su getirilmesi için hazırlanan ve asrın projesi olarak anılan projeyi anlattı.

 

KKTC’ye getirilecek suyun, 50 yıllık içme ve kullanma suyu ihtiyacını karşılayacağını, 50 bin dekarlık alanın da sulu tarıma elverişli duruma geleceğini kaydeden Bakan Eroğlu, KKTC’de içme ve kullanma dâhil olmak üzere, bir insanın yılda en fazla 100 metre küp su kullandığı baz alınarak, projenin önemine dikkat çekti.   

 

Bakan Veysel Eroğlu, Türkiye’den KKTC’ye suyun getirilmesi projesinin yanı sıra, gelecek suyun KKTC içinde dağıtımıyla ilgili çalışmaların yapılması için talimat verdiklerini de belirtti.

 

Bakan Eroğlu, 750 Bin kişiye içme ve kullanma suyu temin edecek bir kapasiteye sahip, 75 Milyon metre küp suyun, Kuzey Kıbrıs’a iletilmesini sağlayacak, 1 metre 60 santim çapında ve 80 kilometre uzunluğunda, deniz altından geçecek boru hattı projesinin, ne aşamada olduğu konusunda bilgiler verdi. 

 

 

TC- KKTC su projesinin tüm ayrıntıları…

 

“Alaköprü Barajı’ndan itibaren denize kadar kara hattı olduğu yere, ‘Anamuryum Deposu’ adlı büyük bir depo yapıyoruz. Oradan da suyu 250 metre derinlikten Kıbrıs’ta Geçitköy Barajı’na basacağız. Bu da toplam 107 kilometre uzunluğunda olacaktır. Denizdeki boru hattı 1 metre 60 santim çapında, boru hattının uzunluğu ise; 80 kilometredir. Böylelikle, 75 Milyon metre küp su, Kuzey Kıbrıs’a iletilecek. Bir insan yılda en fazla içme ve kullanma dâhil olmak üzere 100 metre küp su kullanıyor. Dolayısıyla 750 Bin kişiye içme ve kullanma suyu temin edecek bir kapasitededir.”

 

 

İhale aşamasında

 

Alaköprü Barajı’nın inşasının yapılmasının akabinde deniz geçişiyle ilgili inşaatın ihalesine çıkıldığını ve tekliflerin Ocak- Şubat ayında verileceğini belirten Veysel Eroğlu, Alaköprü’de köylerin maruz olmaması için gerekenin yapılarak, bununla ilgili özel bir kanun çıkardıklarını ve hiçbir mağduriyetin söz konusu olmadığını vurguladı.

 

 

1 milyar metre küp su var

 

KKTC’ye verilecek suyun, 75 milyon metre küp olduğunu işaret eden Bakan Eroğlu, Alaköprü’de mevcut 1 milyar metre küp su bulunduğunu ve Alaköprü Barajı’ndaki suyun Anamur civarındaki toprakların sulanmasında da kullanılarak, enerji üretileceğini de belirtti.

 

 

Sulama amaçlı kullanılacak

 

KKTC’deki sulama suyu kaynaklarının geliştirildiğine de atıfta bulunan Veysel Eroğlu, bu getirilecek suyun bir kısmının sulama amaçlı kullanılacağını söyleyerek; “Kumköy- Serhatköy İshale Hattı’nı 2007 yılında bitirdik. 2008 yılı Temmuz ayında da Başbakan’ımızla birlikte açmıştık” dedi.

 

 

 

KKTC’nin 50 yıllık su ihtiyacı

 

 “2035 yılında Kıbrıs’ın nüfusunu 349 Bin 650 olarak tahmin etmişiz. Nüfusun yüzde 53’ü şehirlerde, yüzde 43’ü köylerde yaşarsa, bu suyun bir kısmı içme ve kullanma bir kısmı da sulama suyu ihtiyacı olarak kullanılırsa, 50 yıllık içme ve kullanma suyu ihtiyacı karşılanırken, 50 bin dekarlık alan da sulanarak zirai gelir elde edilecektir. Dolayısıyla bu çok önemli bir projedir.”  

 

 

 

Geçitköy’den suyun pompalanması

 

Kuzey Kıbrıs’a suyun getirilmesi halinde Geçitköy’den suyun pompalanması için enerji sorunun yaşanıp yaşanmayacağı yönündeki endişelerle ilgili de Bakan Eroğlu; “Denizden enerji nakil hattı için KKTC’de ilgili bakanlığın bir çalışması olduğunu öğrendik. Dolayısıyla biz de oradaki ihtiyacınızı bildirdik” dedi.

 

 

 

İnşallah hatırlamaz

 

Recep Tayyip Erdoğan’ın 1994 yılında İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı olduğu dönemde susuzluğun had safhada olduğunu anımsatan Türkiye Orman ve Su işleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, İstanbul başta olmak üzere, İstanbul’a bağlı adaların da su sorunun çözülmesiyle birlikte Kıbrıs’a su getirilmesi fikrinin doğduğunu anlattı. Bakan Eroğlu şöyle konuştu:

 

“Başbakan’ımız bu manzara ile İstanbul’u teslim aldı. Kerbela gibi susuz bir İstanbul ve hiç kimse su sorununun kimsenin çözebileceğine inanmıyordu; ama Allah'a şükür bizdeki heyecan, şevk ve inançla 1 Ocak 1995 saat 8.59’dan itibaren su kesintisi olmayacak diye ilan ettik.

 

1996 yılının Ekim ayında ise, 22 kilometre uzaklıktaki adalara denizaltından boruyla su götürülmesi projesini hayata geçirdik.”

 

 

 

Kıbrıs da bir ada

 

İstanbul ve bölgedeki adalara su götürülmesinin akabinde, dönemin Su Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürü (İSKİ) iken, KKTC’den ilgili Bakan tarafından aranarak, kendisine Kıbrıs’a da su getirilmesinin mümkün olup olmadığının sorulduğunu söyleyen Bakan Eroğlu, Türkiye’den KKTC’ye su getirilmesi projesi sürecinin böylelikle başladığını anlattı. Bakan Eroğlu şöyle konuştu:      

 

 

Büyük konuşmuşum

 

“Siz adalara su verdiniz, Kıbrıs da bir ada, Kıbrıs’a da su götüremez misiniz?’ diye söyleyince, ben de büyük konuşmuşum ‘ yetki bizde olsa çoktan getirirdik’ dedi. Sonra bunu dönemin Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’a anlattım. O da; ‘İnşallah gün olur, o da nasip olur’ gibi bir söz söyledi.

 

 

“Erdoğan; ‘Ne oldu Kıbrıs’ diye sordu” 

 

Tabi ki Başbakan olunca 2003 yılında beni de Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü’ne çağırdı, o da berbat bir haldeydi. Ben orayı toparlarken içimden ‘Başbakan’ımız inşallah hatırlamaz’ diyordum ama kendisi hatırladı ve ‘Ne oldu Kıbrıs’ dedi. Ben de; “Sayın Başbakan’ım müsaade ederseniz hemen proje yaptıralım’ dedim. Böylelikle de projeye başladık.”

 

 

“İlk etapta bir şeyi hesap edemedik”

 

Türkiye’den KKTC’ye su getirme projesinde ilk etapta bir şeyi hesap edemediklerini söyleyen Bakan Eroğlu; “Kıbrıs’la Türkiye arasında Bin 450 metre derinlikte bir vadiden geçiliyor. O basınca dayanacak boru yok veya ekonomik değil. Dolayısıyla 250 metre derinlikte askıda geçirelim’ fikrini Prof. Hasan Sarıkaya ile ortaya attık” diye konuştu.

 

Bu fikrin daha sonra bazı firmalar tarafından alındığını ve kendilerinin de 4 kademede tamamlanacak işlemin projesinin başarıyla hazırlandığını kaydeden Bakan Veysel Eroğlu projeyi anlattı:

 

 

Adaşım Cumhurbaşkanı Eroğlu’na doğum günü hediyesi; ‘SU’

 

“Malum olduğu üzere birinci kademe Anamur’da bir ‘Alaköprü Barajı’ adında depolama barajı inşa ediyoruz. Tabi ki büyük bir baraj ve yapımı 4 yıl gibi bir süre alacaktı, ilk önce ondan başlandı. 7 Mart 2011 günü temelini attık. Başbakan’ımız da, ‘Bu tesis inşallah 4 yıl sonra 7 Mart 2014’te saat 13.00’te bitsin’ dedi. Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu’nun doğum günüymüş ve Eroğlu’nun doğum günü hediyesi olarak inşallah bunu yetiştiririz’ dedik.”

 

 

 

Belçika büyüklüğünde ormanlık alan yaratıldı

 

Türkiye Orman ve Su işleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, 2012 yılında KKTC’de ağaçlandırma konusunda seferberlik başlatılacağının da müjdesini verdi.

 

Dünyada ormanlık araziler azalma gösterirken, buna karşın Türkiye’de hem alan olarak hem de odun serveti açısından, bir ülke yüzölçümü kadar ormanlık alan yaratıldığını vurgulayan Orman ve Su işleri Bakanı Veysel Eroğlu, Türkiye’de Belçika’nın yüzölçümü kadar bir alanın ağaçlandırıldığını belirtti.    

 

 

Ormanlık alanlarda yüzde 50 artış sağlandı

 

Ormanlık alanların, 1,4 milyon hektar arttığını söyleyen Veysel Eroğlu; “Bu gerçekten müthiş bir başarıdır” dedi. 

 

Türkiye’de 30 yıl önce, ormanlardaki toplam odun miktarı; 936 milyon metre küp iken, yüzde 50 artış sağlanarak, bugün Bir milyar 400 milyon metre küpü bulduğunu da belirten Veysel Eroğlu, bunun da ormanlara verdikleri önemin bir göstergesi olduğunu kaydetti.

 

Bakan Veysel Eroğlu, her alanda başarı için azim, kararlılık ve büyük hedeflerin gerekliliğine işaret ederken, ormanlık alanların bu denli genişletilmesinde, Türkiye Başbakanı Tayyip Erdoğan’ın verdiği desteğin de büyük olduğunu vurguladı. 

 

 

 

“Tüm kurum ve kuruluşlar seferber oldu”

 

Ağacın ve ormanın öneminin tüm kurumlar ve sivil örgütlerince bilincinde olduklarını ifade eden Veysel Eroğlu, 1 Ocak 2008 tarihinden itibaren Milli Seferberlik ilan edildiğini anımsatarak; “Sivil toplum kuruluşları, bakanlıklar, Genel Kurmay Başkanlığı, Türk Silahlı Kuvvetleri ve teşkilatlar da dâhil tüm kurumlarımız bu seferberliğe katıldı. Dolayısıyla böyle bir hedefi yakaladık” dedi.

 

 

“Başımızda dünya lideri bir Başbakan’ımız var”

 

Avrupa çöküşteyken Türkiye’nin her alanda yükselmesinden duyduğu memnuniyeti ifade eden Orman ve Su işleri Bakanı Eroğlu; “Bunun sebebi başımızda dünya lideri bir Başbakan’ımız olmasıdır” diye konuştu.

 

“Her şey milletimiz için” diyen Veysel Eroğlu, Türkiye’nin başarısını çok çalışmaya ve yetkililer olarak vatandaşla kucaklaşmalarına borçlu olduklarını anlattı.

 

 

 

 

“Başarıdan KKTC de nasibini alacak”

 

Veysel Eroğlu, ormanlık alanlar konusunda Türkiye’de yakalanan başarının yanı sıra, ormancılık faaliyetleri konusunda KKTC’ye de çok büyük önem verdiklerinin altını çizerek, geçmişte ‘Yeşilada’ olarak bilinen KKTC’nin şuanda yeşil olmadığını işaret etti.

 

 

“Yılda 500 bin ağaç ekilecek”

 

 TC Bakan Eroğlu, boş alanların ağaçlandırılması için seferberlik başlatılması konusunda KKTC Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı ile istişare ettiklerini belirterek, Kuzey Kıbrıs’ta değişik türlerde olmak üzere, yılda 500 bin adet ağaçlandırma yapılması hedefinde olduklarını vurguladı.

 

“Proje çevresinde, her yıl KKTC’nin nüfusundan fazla bir fidan dikeceğiz” diyen Eroğlu, projelerinin adının da ‘Herkese İki Fidan Projesi” olacağını açıkladı.

 

 

“KKTC’de de seferberlik başlatıyoruz”

 

KKTC’de ormancılığın geliştirilmesinin gerekliliğine dikkati çeken TC Orman ve Su işleri Bakanı Eroğlu; “2012 yılında KKTC’de ağaçlandırma konusunda büyük bir seferberlik başlatıyoruz” diyerek, ülke ekonomisine canlılık katması açısından dışarıdan ithal edilen, narenciye, badem, ceviz gibi ağaçların ekiminin sağlanacağını söyledi.

 

 

“Tarım ve ormancılığın gelişimi için”

 

KKTC’ye bizzat gelerek yetkililerle konunun ele alınacağını ve ülkede öncelikle uygun mevsimlerde arazi çalışmalarının yapılacağını kaydeden Bakan Eroğlu şu önemli açıklamalarda da bulundu: “Tabi ülkede su eksikliği var, inşallah suyu da getiriyoruz. Buna paralel olarak tarım ve ormancılık faaliyetleri da artacaktır. Modern damlama ve sulamaları da getireceğiz. Hatta Bilgisayarla kontrol edilen otomatik sistemler getirmeyi planlıyoruz. Türkiye’de başlattık inşallah ‘Yeşil adamızda’ da bunu başlatacağız. Geride bıraktığımız yıl yangın araç, gereçleri de KKTC’ye teslim edildi.”

 

 

“KKTC’deki yangınlara anında müdahale ediyoruz”

 

Bakan Veysel Eroğlu, KKTC’de olası bir yangına kolaylıkla müdahale edilebilmesi için hazır bulunan yangın uçaklarının da, her yangın durumunda seferber olduğunu anımsattı.  Türkiye’de orman yangınlarıyla mücadelede dumanı hisseden dedektörler aracılığıyla anında müdahale eden ekiplerin bulunduğunu belirterek, şunları anlattı:

 

 

 

“Odamdan yangınlara müdahaleyi izleyebiliyorum”

 

“Türkiye 90’lı yılların Türkiye’si değildir. Bırakın Avrupa’yı Amerika’ya bile teknoloji ihraç ediyoruz. Kendi odamdaki bilgisayar aracılığıyla yangına hangi araçların, hangi yangın uçaklarının gittiğini ve kaç dakikada varacağını görebiliyorum. Uçağın havadaki koordinatlarını ve o anda kaç kilometre hızla gittiğini buradan görebiliyorum. Dolayısıyla gerçekten mükemmel bir sistem kullanıyoruz. Tabi bu kapsamda KKTC’yi de aldık, yangın uçaklarımız en yakın mesafede konuşlanıyor. Nitekim bu sene çıkan yangına, yangın uçaklarımız yıldırım hızıyla müdahale etti.”

 

 

“Gerekeni yapmak boynumuzun borcudur”

 

KKTC’ye ilk gelişinde, yangınla mücadele ve ağaçlandırma konularını yetkililerle masaya yatıracaklarını kaydeden Bakan Eroğlu; “KKTC’ye hazırlıklı ve ekibimle birlikte gideceğim. Oraya ne gerekiyorsa yapmak bizim boynumuzun borcudur. Hem milli bir vazife hem de vicdani bir sorumluluktur” dedi. TC Orman ve Su işleri Bakanı Eroğlu şöyle konuştu:

 

 

‘Kıbrıs bizim canımız, feda olsun kanımız’

 

“Çünkü ben de gençliğimde, lise çağlarımda, Kıbrıs’ta Rumların yaptığı zulmü çok iyi biliyoruz. Çocuk olmamıza rağmen bir miting organize edip, heyecanla sloganlar attığımızı ve ‘Kıbrıs bizim canımız, feda olsun kanımız’ diye haykırdığımızı hatırlıyoruz. Dolayısıyla bir Kıbrıs hassasiyetimiz var ve Kıbrıs’a bakanlığım ile ilgili ne yapılacaksa yapacağız. Zaten Başbakan’ımız Recep Tayyip Erdoğan da gereken talimatı verdi. Kıbrıs’ı asla feda edemeyiz, oradaki kardeşlerimizi seviyoruz. Dolayısıyla inşallah ekonomik olarak da yükselteceğiz. Kıbrıs Türkü'nü hiçbir zaman yalnız bırakmadık ve bırakmayacağız.”

 

 

“Yıldızı parlayan büyük bir Türkiye var”

 

“Rum tarafını AB’ye alınmasının yanlışlığına da dikkati çeken Bakan Veysel Eroğlu; “AB çok büyük bir yanlışa imza attı. Daha problemler çözülmeden yarım ve tanınmamış bir ülkeyi AB’ye aldı. Bunun acısını AB çekiyor ve de çekecektir. Çünkü bu durum başta AB prensiplerine aykırıdır. Yıldızı parlayan büyük bir Türkiye var şimdi ne yapacaklar?”

 

 

 

“Kuzuyu kurda yedirmeyiz”

 

2012 yılının Kıbrıs’a barış, istikrar, huzur getirmesi temennisinde de bulunarak, 2012 ve sonrasında da KKTC’ye her türlü desteği sağlayacaklarını söyleyen Bakan Eroğlu şunları da ekledi: “Hem Kuzey Kıbrıs hem de Güney Kıbrıs için bunu diliyorum. Tabi Güney Kıbrıs’ta biraz akıllı olsun. Türkiye küresel bir güç ve bunun farkında olsunlar. Biz barış ve demokrasiden yanayız. Bizim istila etmek gibi bir anlayışımız da yok. Kuzey Kıbrıs ve Güney Kıbrıs halkları bir arada yaşayabilir diye düşünüyorum. Ancak barışı engelleyen tarafın da daime Güney Kıbrıs olduğunu da vurgulamak gerekiyor. KKTC vatandaşları da şunu fark etmelidirler ki, arkalarında Türkiye’nin gücü olmasa Rumlar, oradaki vatandaşları yok etmek için tekrar aynı hareketlere başlayacaklardır. Bundan hiç kimsenin şüphesi olmasın. Dolayısıyla Kıbrıslı Türklerin her zaman yanında olacağız ve hiçbir zaman kuzuyu kurda yedirmeyeceğiz.”

 

 

“KKTC’nin yıldızı parlak”

 

KKTC’ye bazı tavsiyelerde de bulunan Bakan Veysel Eroğlu, KKTC’nin ekonomik açıdan kalkınması gerektiğini dikkat çekerek şöyle konuştu: “Gerek turizm açısından gerekse eğitim açısından belli bir noktaya geldi. Zirai açıdan da, mutlaka orayı geliştirmemiş ve ekonomik olarak seviyesini yükseltmemiz lazımdır. AB’nin Rum’a olan katkıları da azalacaktır. Yunanistan zaten kendi derdine düştü. Dolayısıyla KKTC’nin gelecekteki yıldızı parlak diye düşünüyorum. Bunu büyük projelerle hayata geçirmemiz gerekir diye düşünüyorum. Niye KKTC’de de işadamları, sanayici, büyük üretim yapan çiftçilerimiz olmasın. Hizmet sektörünü ön plana alabiliriz. Hindistan’da olduğu gibi, Kıbrıs’ta büyük hizmet sektöründe çok büyük bir hamle yapabiliriz, örnek bir çalışma yapabiliriz diye düşünüyorum. Kıbrıs için gelecek her türlü projeyi desteklerim.”

  

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ