22 Ekim 2018 Pazartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Ercan uçağa doydu
16 Nisan 2011 Cumartesi 21:05

Ercan uçağa doydu

Ercan Devlet Havaalanı dün 2 yeni havayoluna pistini açtı

Bir yandan Sky Havayolları KKTC’ye ilk seferini yaparken, bir yandan da Northern Travel şirketi tarafından Tailwind Havayolları’ndan kiralanan uçakla 162 Alman turist ülkeye taşındı. Ülkeye gelen misafirler Ercan’da büyük bir coşku ile karşılanırken turizm adına da önemli bir adım atılmış oldu.

 

İlk karşılama Sky Havayolu’na


Türkiye’de Antalya merkezli olan özel havayolu şirketi Sky Havayolları Türkiye’den KKTC’ye başlattığı charter seferlerin ilkini dün yaptı.

 

İstanbul Sabiha Gökçen’den 56 yolcusuyla havalanan Sky Airlines uçağı, itfaiyenin geleneksel su takı ile saat 12.00’de aprona girdi. Sky Airlines Yönetim Kurulu Başkanı, uçak mürettebatı ve yolcular, Başbakan İrsen Küçük, Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Ersan Saner ile Turizm, Çevre ve Kültür Bakanı Ünal Üstel tarafından karşılandı.

 

Karşılamanın ardından yapılan konuşmalarda hava ulaşımının önemi vurgulandı.

 

Sky’la Ercan’a ulaşacaklar

 

Sky Airlines Yönetim Kurulu Başkanı Tahir Görgülü, sadece Türkiye’den değil, kendi bünyelerindeki GTI Travel ile Hollanda, Almanya ve Polanya’dan da yolcuların Sky Airlines ile Ercan’a ulaşımlarının sağlanacağını söyledi.

 

“Herkes kazançlı çıkacak”

 

Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Ersan Saner de havayolları kapasitesini yüzde yüz artırdıklarını ve bu sayının 6’ya yükseldiğini belirtti.

 

Turizm için en önemli şeyin Charter uçuşlar olduğuna dikkati çeken Saner, Charter uçuşların önünü tamamen açtıklarını vurguladı.

 

Bakan Saner, “Havadaki rekabet, hizmet kalitesini yükseltecek ve fiyat rekabetini getirecek. Bundan herkes kazançlı olacak. KKTC turizmi, ekonomisi ve ulaşımı kazanacak” dedi.

 

“KKHY ile havayolu sayısı artacak”

 

Daha sonra söz alan Başbakan İrsen Küçük de konuşmasında turizm ve bu sektör için hava taşımacılığının önemine vurgu yaptı.

 

Başbakan Küçük, turizm konusunda ülkede yatırım yapmak isteyen Türkiye’den yatırımcılara yardım için her türlü gayreti gösterdiklerini söyledi.

 

Küçük, ülkeye gelecek turistlerin rahat ve güzel bir tatil geçirmeleri için Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı ile birlikte gerekli tedbirleri almayı planladıklarını kaydetti.

 

Başbakan Küçük, kısa bir süre sonra Kuzey Kıbrıs Hava Yolları’nın uçmaya başlayacağını ve ülkeye uçuş yapan havayolu sayısının artacağını belirtti.

 

Sıra Ercan’da

 

“Sıra Ercan’da” diyen ve Ercan Havalimanı’nın yakında ihale ile yap-işlet-devret yöntemiyle modern bir hale getirileceğini açıklayan Küçük, pist sayısının 2’ye çıkarılacağını ve uzatılacağını söyledi.

 

Küçük, Ercan’ın geliştirilmesiyle dünyanın en büyük uçaklarının dahi ülkeye gelebilmesine imkan sağlanacağını ifade etti.

 

İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı’ndan Ercan seferlerine başlayan Sky Airlines, 13 Mayıs’tan itibaren de haftanın belirli günleri Antalya’dan Ercan’a uçuş yapacak.

 

Yıllar sonra Almanya’dan 162 turist

 

Yeni teşvik sisteminde charter seferlerin de kapsama alınmasıyla, yıllardan sonra Northern Travel şirketi tarafından Tailwind Havayolları’ndan kiralanan ve ilk charter seferini yapan uçak, Almanya’dan 162 yolcusuyla Ercan Havalimanı’na taşıdı. Berlin’den KKTC’ye charter seferler Cuma, Pazar ve Pazartesi günleri devam edecek.

 

162 Alman turist, Ercan’da Devlet Halk Dansları Ekibinin gösterisiyle ve ikramlarla karşılandı.

 

13 ülkeden 600 charter

 

Türkiye Cumhuriyeti Lefkoşa Büyükelçiliği Yardım Heyeti’nin desteğiyle, Turizm, Çevre ve Kültür Bakanlığı’nca sürdürülen projeyle bu yıl 13 ülkeden 600 charter sefer planlanıyor

 

Turizm, Çevre ve Kültür Bakanı Ünal Üstel, Uzun zamandır ihmal edilen Almanya ve diğer Avrupa ülkelerindeki 13 ayrı destinasyondan charter seferlerle 30-40 bin turist gelmesini hedeflediklerini ifade etti.

 

Turizm, Çevre ve Kültür Bakanlığı Müsteşarı Şahap Aşıkoğlu da Hollanda, Belçika, Fransa da dahil 13 farklı ülkeden 600 sefer yapılacağını kaydetti.

 

Northern Travel Direktörü Doğan Yalkı ise seferlerin haftada Avrupa’dan 4; İran ve Azerbaycan’dan 2’şer uçak olmak üzere süreceğini açıkladı

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ