20 Ekim 2018 Cumartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Ercan olmazsa olmaz
28 Nisan 2011 Perşembe 12:28

Ercan olmazsa olmaz

Türkiye ve G. Kıbrıs arasındaki sorunlara Ercan önerisi

Türkiye ve Güney Kıbrıs sivil havacılık kontrol merkezleri arasındaki iletişim sorunlarının, Ercan Kontrol Merkezi’nin de dahil edileceği bir toplantıda çözülmesi yönünde Türkiye tarafından AB Komisyonu ve ICAO’ya yazılı öneri sunulduğu iddia edildi.

 

Güney Kıbrıs’ta yayınlanan Fileleftheros gazetesi, “Timbu (Ercan) İle Oyunlar… Ankara Masaya ‘Timbu’ Konusunda Çoklu Toplantı Önerisi Atıyor” başlıkları altında manşet ve iç sayfalarından geniş yer verdiği haberinde, “Türkiye ve Kıbrıs sivil havacılık merkezleri arasındaki iletişim sorunlarının çözülmesi için çoklu konferans önerisini ortaya koyduğunu” iddia etti.

 

Gazete, Türkiye’nin AB Komisyonu ve Uluslararası Sivil Havacılık Örgütü’ne (ICAO) sunduğu yazılı öneriyi ele geçirdiğini ve öneride Türkiye ile Güney Kıbrıs sivil havacılık kontrol merkezleri arasında mevcut olan iletişim sorunlarının “teknik ve pratik bir çözüme kavuşması için resmi ya da gayrı resmi iki aşamalı bir plan” önerisinde bulunduğunu yazdı.

 

 

Türkiye’nin önerileri

 

Habere göre Türkiye şu önerilerde bulundu:

 

1. KKTC ve Rum Sivil Havacılık makamlarının, BM şemsiyesi altında gerçekleştirilen özlü müzakereler ve Güven Yaratıcı Önlemler çerçevesinde ICAO nezdinde görüşme gerçekleştirmeleri.

2. Sonraki aşamada eğer gerekli görülürse Türkiye ve Yunanistan’ın da katılımlarıyla Paris’te bir görüşme yapılması. Bu görüşmeye Komisyon ve Eurocontrol’ün de katılması, bu öneriyle desteklenmektedir.

 

 

2010’da da önerilmişti

 

Gazete, Türkiye’nin bu öneriyi ilk kez 2010 yılının sonlarına doğru ICAO’ya sunduğunu ve önerinin Komisyon ile Eurocontrol’e de iletildiğini, birkaç hafta öncesinde ise önerinin Türkiye tarafından yinelendiğini belirtti.

 

Türkiye’nin bu öneriyle Türkiye ile sözde “Kıbrıs Cumhuriyeti” arasında sivil uçuşlarda yaşanan iletişim sorunlarını “iki toplumlu düzeye çekmeyi ve Ercan’ın uluslararası alanda tanınmasının sağlamayı hedeflediğini” de öne süren gazete, öneride yer alan argümanların ise şunlar olduğunu iddia etti:

 

“...Gerek Türkiye gerekse Kıbrıs Türk tarafı sivil havacılığın güvenliğine azami önem vermekte ve bu alandaki en üst düzeyi korumayı taahhüt etmektedirler. 30 yıldan beridir faaliyette olan Ercan Havaalanı, özellikle SMART (Systematic Modernization of Air Traffic Managment) sisteminin kullanılıyor olmasından ötürü uçuş güvenliği açısından teknik anlamda çağdaş ve sonuç alıcıdır. Türkiye, Doğu Akdeniz bölgesindeki kontrol merkezlerinin birbirlerine bağlanmaları için yolların bulunmasında Eurocontrol, Komisyon ve ICAO’yla işbirliği içerisinde aktif şekilde çalışmaktadır. İlgili tarafların siyasi ve hukuki görüşlerine ilişkin önyargılı olunmaksızın, uygulanabilir çözümlerin bulunabileceğine inanıyoruz”.

 

 

Davete ret

 

Gazete, ICAO’nun Genel Sekreteri’nin geçtiğimiz Aralık ayında, konuya çözüm bulunması için Türkiye ve Güney Kıbrıs’ı Paris’te toplantıya çağırdığını, Rum tarafının daveti kabul etmesine karşın, Türkiye’nin, Güney Kıbrıs’ın muhatabının Kıbrıslı Türkler olduğunu belirterek daveti reddettiğini de ileri sürdü.

 

 

Önemli isimler Güney’de

 

Öte yandan gazete bir diğer haberinde, aralarında ICAO Genel Sekreteri ve Eurocontrol Genel Müdürü’nün de bulunduğu çok önemli isimlerin, Güney Lefkoşa’da bugün ve yarın gerçekleştirilecek uluslararası havacılık seminerine katılmak amacıyla Güney Kıbrıs’ta bulunduklarını yazdı.

 

Gazete, Rum “Güney Doğu Akdeniz, Kıbrıs ve Orta Doğu Uçuş Güvenliği Kurumu” tarafından düzenlenen ve alanında pek çok üst düzey yetkiliyi konuk eden seminere, 150’den fazla kişinin de dinleyici olarak katılacağını belirtirken, seminere katılan uluslararası örgütlerin yetkililerinin Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas’la da görüşeceklerini ifade etti.

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ