19 Kasım 2018 Pazartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
‘ERCAN’,  Güneyde sinir yaptı
06 Nisan 2011 Çarşamba 12:51

‘ERCAN’, Güney'de sinir yaptı

Ercan’ı kapsayan operasyonel çözüm ifadesi Rum tarafını kızdırdı

19 Nisan’da gerçekleştirilmesi beklenen Türkiye ile Katılım Konseyi (toplantısı) öncesinde İngiltere’nin hazırladığı AB ortak tutum taslağının Ercan Devlet Hava Limanı’nın operasyonel işleyişi ile “flört ettiği” haber verildi.

 

Güney Kıbrıs’ta yayınlanan Fileleftheros gazetesi “’Timbu’ (Ercan) İle İngiliz Flörtü… Fileleftheros ‘27’lerin Türkiye İle Katılım Konseyi İle İlgili Taslağını Açıklıyor… Londra: Uluslar Arası Hukuka Hayır” başlığıyla yansıttığı haberinde İngiltere tarafından, “dişiyle tırnağıyla dayatmaya çalıştığı taslağı ele geçirdiğini” yazdı.

 

‘Operasyonel çözüm’

 

Gazete Türkiye ve Rum hava trafik kontrol merkezleri arasındaki iletişimsizliğin hava trafik güvenliğini ciddi şekilde tehlikeye soktuğuna dikkat çekilen taslakta yer alan ‘operasyonel çözüm’ ifadesinin; Rum-Türk ve Ercan hava trafik kontrol merkezleri arasında iletişimi tarif ettiğini yazdı.

 

Sert tepki

 

Türkiye’nin halen, uçuş kontrol merkezinin Kıbrıs karşısındaki Mersin’e ve kuzey yönüne doğru olan bölümünü Ercan’a devrettiğini de vurgulayan gazete, Rum Dışişleri Bakanlığı’nın sert tepkiyle karşıladığı bu taslağın değiştirilmesini talep ettiğini kaydetti.

 

İngiltere’ye tostladı

 

Gazete Rum yönetiminin, “operasyonel çözüm” ifadesinde Güvenlik Konseyi kararları ve/veya uluslar arası hukukun da dikkate alınmasını talep ettiğini, ancak talebinin İngiltere’ye tosladığını yazdı, özetle şunları ekledi:

 

“İngiltere şimdilik ne Güvenlik Konseyi kararlarına ne de uluslar arası hukuka atıfta bulunulmasını kabul etmiyor. Londra’nın takındığı tavır maksadının; uluslar arası hukuku ve Güvenlik Konseyi kararlarını göz ardı ederek Ankara’yı tatmin etmek ve yasadışı Timbu (Ercan) hava limanının ‘operasyonel’ işleyişini sağlamak olduğu anlaşılıyor.

 

Macaristan dönem başkanlığı tarafından masaya konulan taslak, Türkiye’nin yerine getirilmemiş yükümlülüklerine atıfta bulunmakla birlikte Kıbrıs Cumhuriyeti açısından çok daha olumlu olan 21 Eylül 2005 tarihli karşı-açıklamaya doğrudan yer vermekten kaçınılıyor.


 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ