17 Ekim 2018 Çarşamba
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Engellerini  yıkalım!
04 Aralık 2012 Salı 08:30

Engellerini yıkalım!

Vatandaşlar, toplum olarak engelli insanlarımız karşı gerekli duyarlılığı gösteremediğimiz kanısında

Doğancan DÖNMEZ

3 Aralık Dünya Engelliler Günü’nde Haberdar muhabirleri vatandaşa KKTC’de Engelli bireylere karşı sorumluluklarımızın ne kadar farkında olduğumuz sorusunu sordu.

 

Halk ne dedi ?

Niyazi Şafakoğulları :

“Bütün engelli kardeşlerimizin bu anlamlı günlerinde dileğim  bütün engellilerin  yıkılıp kaldırılabilmesi.Biz bir okul olarak elimizden geleni yapıyoruz , giriş çıkışlarımız onlara göre özel düzenlendi, engelli öğrenci veya velilerin okul içi rahatlıkları sağlanıldı. Atatürk Meslek Lisesi olarak engelli vatandaşlarımıza yönelik maddi manevi desteğimizi hep vermeye gayret ettik bundan sonra da vermeye devam edeceğiz.”.

 

Gülşah Manavoğlu :

“Bütün engellilerimize sürekli maddi desteklerde bulunuyoruz. Aidat verdiğimiz bir çok dernek ve kuruluş var, bunları düzenli olarak her dönem yapıyoruz. Özel bazı ihtiyaçları olduğu durumlarda ise yardımcı oluyoruz. Önder Alışveriş Mağzası zinciri olarak düzenlediğimiz  son sosyal projemiz, özel eğitim alanları oluşturulan Lefkoşa ve Gazimağusa bölgelerindeki okullara bilgisayar takviyesinde bulunmaktı. Sadece bilgisayar odasının kurulmasının yanı sıra engelli çocuklarımız için ise de stress odası kurduk ve ihtiyaçlarını karşıladık. Mağzamızdan alışveriş yapan herkesden de desteklerini aldık ve düzenlediğimiz kampanyalara engellilere yardım başlığı altında promosyon ürünleri satışa sunduk. Mağzalarımızın içerisinde  rampa ve asansör kullanarak engelliler ve ortopedik özürlüleri için dolaşım kolaylığı sağladık. Elimizden geldiğince onları rahatlığa kavuşturmak bence bizim en önemli görevlerimizden biri dir.”.                                                                                                                         

 

Şifan Balçay :

“Engelli vatandaşlar  konusunda bir çoğumuzun yaptığı yanlışın düzelmesini istiyorum. Herkes bir engelli görünce bariz bir şekilde onlara bunu hissettiriyorlar  bence çok yanlış, onlar da normal bir birey olarak aramızda yerlerini almaları gerekiyor ve burada da görev bize düşüyor. Herhangi bir engelli gördüğümüzde ona engelini unutturacak şekilde ve normal yaklaşmamız lazım. O insanlarımız da zaten bizler gibi  aramızda bir engel yok.Ben ve ailem bir çok bağışta bulunuyoruz, fakat bu konuya devletin de el atması gerekiyor . Ülkemizde  öyle bir kaldırım şekli var ki arabalar yolun içine hatta kaldırımlara park ediyor bizler bile  yolda düzgün yürüyemezken onlardan bunu nasıl bekliyoruz. Öncelikle buna bir çözüm bulmalı devlet.”.


Ayşe Hansel :

“Neden sıradan bir insan gibi davranmıyor bazılarımız anlamıyorum. Engelleri ile dalga geçmek veya onlara hatırlatıcı hal ve hareketlerde bulunmak çok yanlış bence. Benim de ailemde engelli var tamam istesek de bazılarına sıradan insan muamelesi yapamıyoruz ama onlar içinde rahatlıklarını sağlayacak desteklerde bulunmalıyız. Ben elimden geldiğince engellilerimize yardımda bulunuyorum ve herkesin de bulunmasını istiyorum. Geçmişteki “Engelsiz İnsiyatif” adlı faaliyette yer aldım ve benzeri etkinliklere de katılmaya devam ediyorum.”.İlknur Çetin :

“Ben birçok kez sahip çıkılmadıklarına tanıklık ettim ve haklarını yeterince savunabildiklerine inanmıyorum. Daha da iyi şartlarda ve koşullarda hayatlarını sürdürmeleri gerekiyor ,çünkü her ne kadar bizden farksız  insanlar olsalar da bazıları var ki gerçekten yardıma muhtaçlar ve onların daha rahat koşullar sağlanması  gerek. Ben elimden geldiğince gördüğüm her engelliye sıcakkanlı yaklaşarak ona engelini anlık bile olsa unutturmaya çalışıyorum. Birçok arkadaşım engelli olan insanlarla arkadaşlık yapmazken benim hepsinden farklı olarak engelli arkadaşım var ve iyi ki  tanımışım çok iyi bir insan.”.Gülsüm Herper :

“Görmeleri gereken ilgiyi ve alakayı görmediklerine inanıyorum. Kıbrıs’ ta bu konu başlığı altında çok az etkinlik ve faaliyet söz konusu. Toplum olarak bence geriyiz maalesef. Engelli kişi  kendi engeline takılsa bile bizim takılmamamız gerekiyor, onları aramıza almamız ve sahip çıkmamız gerekiyor. Tabi bunları onları rahatsız etmeyecek şekilde gerçekleştirmemiz  lazım. Toplu olarak yardım için düzenlenen etkinliklere fırsatım oldukça katılmaya özen gösteriyorum ve sık sık düzenlenen engelli arkadaşlarımıza yardım için olan çekiliş biletlerinden de alıyorum.


Cem Açıkada :

“Yeteri kadar ilgi gördüklerine hiç rastlamadım. Engelleri kaldıralım derler ama ulaşım olsun, onların kullandıkları yollar ve kaldırımlar olsun ben hiç kalkan bir engel göremiyorum. Devletin bu konuya bir an önce el atması gerektiği kanısındayım. Ben fırsat buldukça etkinliklerine katılıyorum katılamadığım olsa bile yardımlarımı esirgemiyorum. Benim ailemde de engelli bir birey var ama düzen içerisinde nasıl rahat yaşadığını görüyorum, dışarıya yani bu düzensizliğe pek çıkmak istediğini de sanmıyorum.”.Sevgi Hançerli :

“Engelli arkadaşlarımıza çok fazla ilgi göstermekte yanlış, çünkü onlar biziz bizler ise onlar. Aksi davranan insanları hiç anlamıyorum zaten onların kendilerince sorunları varken siz de neden onlara sorun teşkil ediyorsunuz. Devlet dairelerinde olsun yeni yapılan polis binalarında olsun rampalar ve onlar için ayrılmış yollar dikkatimi çekerken, sivil yani özel mülklerde, alışveriş mağazalarında, marketlerde, kütüphanelerde hiç onlara göre hayatlarını kolaylaştıracak şeyler görmüyorum. Elimden gelen yardımı ben yaparken sadece engelliler için toplanan yardımlarda bilet satışlarının ön planda olması ise beni şaşırtıyor, daha renkli daha farklı şekilde gündeme gelemez mi diye düşünüyorum.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ