15 Ekim 2018 Pazartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Engele rağmen arttı
18 Nisan 2011 Pazartesi 14:55

Engele rağmen arttı

Rum yönetiminin, “Komisyona başvurmayın” çağrısı etkilemedi

Yurdagül BEYOĞLU

 

Kuzey Kıbrıs'ta bulunan Rum mallarıyla ilgili talepler için etkin bir iç hukuk yolu oluşturmak amacıyla faaliyet gösteren Taşınmaz Mal Komisyonu’na başvuruların her geçen ay daha da arttığı öğrenildi.

 

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin Xenides-Arestis davasında vermiş olduğu hükümler uyarınca, Taşınmaz Mal Yasası tahtında kurulan Taşınmaz Mal Komisyonu’na 2010 yılında 844 başvuru yapılırken bu yıl bu sayının yüzde 2 bin oranında artacağı öngörüldü.

 

“Bizi bağlamaz”

 

Rum Yönetimi Dışişleri Bakanı Markos Kiprianu’nun, Rumların KKTC Taşınmaz Mal Komisyonu’na başvurmalarını uygun bulmadığını, Rum başvuru sahipleri ile Komisyon arasında varılacak anlaşmaların da kendilerini bağlamadığını vurgulamasına rağmen, Komisyona yapılan başvurulardaki artış Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin kararlarına ve iç hukuka güven olarak nitelendiriliyor.

 

Baştan beri karşılar

 

Rum Ulusal Konseyi geçen yıl Nisan ayında yaptığı toplantıda, AİHM’nin, Rumların 8 pilot davası hakkında verdiği karara tepki gösterme ihtimalinin neredeyse sıfır olduğu ve Taşınmaz Mal Komisyonunun Rum başvuruları için meşru iç yargı imkanı olarak tanımasının Rumlar için çok olumsuz bir olgu olduğu saptamasında bulunmuştu.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ