17 Aralık 2018 Pazartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Endişeye gerek yok
03 Nisan 2011 Pazar 23:01

'Endişeye gerek yok'

Tokel, ön izinlere kısıtlama getirileceği iddialarını yanıtladı

Yurdagül BEYOĞLU

 

Çalışma Bakanlığı’nın ön izinlere kısıtlama getireceği yönündeki haberler, ülkede çalışan TC’li vatandaşların endişelenmesine sebep oldu.

Çalışma Bakanlığı’nın, TC’liler yerine 3. ülke vatandaşlarına kısıtlama getirmesini ve yeni uygulamanın eski çalışanları kapsamamasını öneren çalışanlar, Çalışma Bakanlığı’ndan kendilerini aydınlatacak bir açıklama beklediklerini kaydettiler.

Konuyla ilgili olarak Haberdar Gazetesine konuşan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Türkay Tokel, şu anda 42 bin olan ön izin sayısını aşağıya çekeceklerini ancak çalışma izni uzatmalarında ve yatay geçişlerde talep edilen teminat mektuplarının, 1 Mart 2011 tarihinden önce var olan ve uzatması yapılacak olanlardan istenmeyeceğini kaydetti.

Hükümetin, ülkede yaşanan işsizlik sorununa çare olması açısından, yerli istihdamı teşvik amacıyla ön izinlere kısıtlama getireceğini açıklaması birçok yabancı çalışanı tedirgin etti.

Çalışma Bakanı Türkay Tokel, KKTC’de 42 bine yakın ön izinli çalışan olduğunu, bu rakamın sınırlanacağını söyledi.

 

“Önce burada münhal açılacak”

“Yabancıların Çalışma İzni Yasası” ve “Yabancıların Çalışma İzinleri Tüzüğü” kapsamında KKTC’de yabancı uyruklu işçi çalıştırmak isteyen işverenler için, Çalışma Dairesi Müdürlüğü tarafından hazırlanan yeni ön izin uygulamasının 1 Mart 2011 tarihinden itibaren uygulanmaya başlayacağını anımsatan Tokel, Yabancı uyruklu istihdam etmek isteyen her işverenin ön izin müracaatında bulunmadan en az 15 gün önce istihdam etmek istediği münhal mevkiler için Çalışma Dairesi Bölge Amirliklerine, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı İş Bulma Merkezine ve yerel gazetelere yazılı münhal ilanı vermesi gerektiğini söyledi.

 

“Yaşlı, özürlü ve hasta bakımına münhal”

Ev Hizmetlerinde ön izin verilirken, sadece yaşlı bakımı, özürlü bakımı, yatalak hasta bakımı ile ilgili olan ve doktor ve/veya sağlık kurulu raporu ile belgelenen ön izin müracaatlarının kabul edileceğini belirten Tokel çok özel vasıf gerektirmeyen iş kollarına (temizlikçi, bahçıvan, sekreter, şoför, düz işçi) ön izin verilmeyeceğini vurguladı.

Tokel ayrıca, vasıflı yabancı uyruklu işçilerden de vasıflarını kanıtlayıcı sertifika veya belge isteneceğini, yurt dışından getirtilmek istenen yabancı uyruklu işçinin vasıfları ile, kayıtlı KKTC vatandaşı işsizin niteliklerinin aynı veya benzer olması halinde ön izin müracaatları değerlendirilmeyeceğini dile getirdi.

 

“1 Mart’tan sonra yürürlükte”

Her uzatmada ve yatay geçişlerde teminat mektupları talep edileceğini ancak bu mektupların, 1 Mart 2011 tarihinden önce var olan ve uzatması yapılacak olanlardan istenmeyeceğini kaydeden Bakan Türkay Tokel, ülkede kayıtlı ve yasal yollardan çalışanlar için bir sorun olmadığını ifade etti.

 

“Sorun yok”

Tokel bununla ilgili olarak da “çalışma izni uzatma müracaatları istenen evrakların tamam olması hallerinde hem bölge amirlikleri tarafından hem de çalışma izin merkezi tarafından yapılmaya devem edilecektir. Burada temel hedefimiz vatandaşa sunulan hizmet adreslerinin sınırlandırılmaması olmalıdır” ifadesini kullandı.

 

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ