16 Aralık 2018 Pazar
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
“En iyi görüşme daha yapılmamış olandır”
10 Nisan 2011 Pazar 20:06

“En iyi görüşme daha yapılmamış olandır”

Yeni Bürgenstock’tan söz eden Omiru’ya Stefanu ve DİKO tepki gösterdi

Kıbrıs sorununda Bürgenstock tipi yeni bir prosedür ve çok daha kötü bir çözüm versiyonu hedefleyen çalışmalar yapıldığı uyarısında bulunarak, bundan Rum Yönetimi’ni sorumlu tutan EDEK Başkanı Yannakis Omiru, hem hükümetin, hem de DİKO’nun tepkisini çekti.


Kıbrıs’ın güneyinde yayaınlanan Politis gazetesi, “Hükümet ve DİKO Omiru’dan İzahat İstiyor… Durgunluk Sizin Hoşunuza Gider” başlığıyla yansıttığı haberinde, Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas’ın Kıbrıs sorunundaki politikayı yanlış bulan ve bu politikanın Rum tarafının konumunu kötüleştirdiği görüşünü ortaya koyan Omiru’nun iki yıldır bu politikaya destek veren DİKO’yu da bu süreçteki işbirlikçi olarak suçladığını yazdı.
 

 

“En iyi görüşme...”
 

Habere göre Omiru Hristofyas’ın büyük hatalarını şöyle sıraladı:


8 Temmuz Anlaşması’nın iptal edilmesi, müzakerelerin gerekli ön şartlar olmadan başlaması, “gaf” diye nitelediği 23 Mayıs Anlaşması, siyasi eşitliğe sahip iki oluşturucu devlet ifadesinin kabul edilmesi, Türk tarafının müzakere gündeminin kabul edilmesi ve yalnız Yönetim, Ekonomi, AB başlıklarının görüşülmesi, dönüşümlü başkanlık ile çapraz/ağırlıklı oy ve 50 bin TC kökenlinin çözümden sonra adada kalmasının ve mülkiyetle ilgili önerilerin kabul edilmesi…


Omiru, “Nihayetinde iki buçuk yıllık doğrudan müzakereler kapsamındaki en iyi görüşme, daha yapılmamış olandır” dedi.
 

Stefanu: Kısaca göz atsa fena olmaz


Omiru’ya yanıt Rum Sözcü Stefanu’dan geldi. Stefanu, EDEK liderini müzakerelerde durgunluk olmasını ve tıpkı 2004’te olduğu gibi sorumluluğun Kıbrıs Rum tarafına yüklenmesini ve yalnız kalmasını arzu etmekle suçladı. Stefanu, “Sayın Omiru, halka korku sendromları ve kötümserlik işlemek yerine, o zamanlar Rum tarafı için durumun ne olduğunu görmek için Genel Sekreter’in Nisan 2004 tarihli raporuna kısaca da olsa bir göz atsa fena olmaz” dedi.
 

DİKO: EDEK, DİSİ ile birlikte yürüyor


DİKO da, sözcüsü Fotis Fotiu aracılığıyla Omiru’yu, EDEK’i protesto ve popülist muhalefet partisi haline getirmeye çalışmakla suçladı. “EDEK, DİSİ ile gittikçe çok birlikte yürüyor” diyen Fotiu, Omiru’nun kısa süre önce yaptığı ve DİSİ’yle işbirliği ihtimalini açık bıraktığı açıklamasını hatırlattı.
Omiru’nun, DİKO’nun hükümette kalmaya devam etmesini eleştirmesine de yanıt veren Fotiu, “Biliyorsunuz, kaçmak kolaydır. Ancak gerekli ve sorumlu bir hareket değildir” dedi. Omiru’nun sözlerini kendisine iade eden Fotiu “Kimseden siyasi tutarlılık dersi alacak değiliz” diye konuştu.


 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ