15 Ekim 2018 Pazartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
En büyük sorun birleştirilmiş sınıflar
17 Nisan 2011 Pazar 12:12

En büyük sorun birleştirilmiş sınıflar

Tam 35 yıldır eğitime hizmet veren ve sorunlarla boğuşan bir okul... Kumyalı İlkokulu...

Ayşe BULUT

 

B.J. Weston adlı bir ingiliz tarafından 1953 yılında yaptırılan ve 1975 yılında eğitime başlayan Kumyalı İlkokulu tam 35 yıldır eğitime hizmet ediyor. Tam 35 yıldır tek öğretmenle eğitim verilen okulda ilk kez bu yıl öğretmen sayısı 5’e çıktı. 80 öğrencisi olan okulda 5 öğretmen yanında 1 yardımcı 1 de hizmetli görev yapıyor.

 

Öğretmen sayısının artmasına rağmen Kumyalı İlkokulu sorunlarla boğuşmaya devam ediyor.

 

Okulu ziyaretimizde görüştüğümüz sorumlu öğretmen Kani Buranay, eğitim kalitesinin yükseltilmesi için birleştirilmiş sınıfların bir an önce ortadan kaldırılması gerektiğine dikkat çekti. Buranay, birleştirilmiş sınıflar dışında bir diğer sorunun ise her eğitim döneminde okuldaki öğretmenlerin yenilenmesi olduğuna vurgu yaptı. Gelen yeni öğretmenlerin hem çocuklar hem de eğitim açısından sorun yarattığını dile getiren sorumlu öğretmen Buranay, eğitimin kalitesi açısından öğretmenlerin sürekli yenilenmesinin yanlış olduğunu belirtti.

 

Kani Buranay, Kumyalı İlkokulu Okul Aile Birliği’nin birliktelik içerisinde çalıştığını dile getrierek, bölgedeki ve köydeki kurum ve kuruluşların da okula büyük desteği olduğunu belirtti.

 

Buranay, okuldaki öğretmenlerin; Yurdan Nurçin Tuğrul, Nesrin Güvener, Seyyan Habeşoğlu, İsmet Ünlüsoy olduğunu söyledi.

 

En büyük sorun birleştirilmiş sınıf

 

Okuldaki en büyük sorunun KKTC genelinde çok az olan birleştirilmiş sınıf olmasıdır.

 

Kumyalı İlkokulu sorumlu öğretmen Kani Buranay, okulda 4 yaş anasınıf, 2 ve 3 sınıflar, 4 ve 5’inci sınıfların birleştirilmiş sınıflarda öğrencilerin eğitim gördüğünü dile getirdi.

 

Buranay, ülke genelinde ender okullardan olduğunu, birleştirilmiş sınıflı okul kalmadığını söyledi.

 

Buranay, birleştirilmiş sınıfların ayrılması için defalarca başvuru yaptıklarını ancak, öğrenci sayısının az olması bahanesiyle sınıfların ayrılmadığını kaydetti.

 

Buranay, birleştirilmiş sınıfların ayrılmasının çocuklar için gerekli oldduğunu belirterek, ek derslik yapılmasının gerekli olduğunu söyledi. Tüm çocukların Kumyalılı olduğunu belirten Buranay, bu sayede taşımacılık sorunu yaşanmadığını dile getirdi.

 

Müdür yok, eksikler de var

 

Okulda müdür olmadığını, hademe eksikliği var, ek sınıflar yapılmalı, birlşetirişmiş sınıflar ortadan kaldırılması gerektiğini söyleyen Kani Buranay, bina olduğunu ancak eski olduğu için eğitime uygun olmadığını dile getirdi.

 

 

Tuvalet şart!

Okuldaki tuvaletlerin 35 yıllık olduğunu ve artık yenilenmesinin şart olduğunu belirten okulun sorumlu öğretmeni Kani Buranay, çocukların hijyen şartlarda ihtiyaçlarını karşılayabilmesi için bunun şart olduğunu kaydetti.

 

Sosyal faaliyetler yapılıyor

 

Okulda yapılabilecek her türlü faaliyeti yapmaya çalıştıklarını kaydeden Kani Buranay, öğrencileri ellerinden geldiğince etkinliklere de götürdüklerini belirtti.

 

Buranay, okulda halk dansları, satranç, spor, resim, müzik, el işi, tarım gibi branşlar ve eğitsel faaliyetlerin yapıldığını söyledi.

 

 

ÖĞRETMENLER NE DEDİ?

 

İsmet Ünlüsoyer (Öğretmen):

 

“İngilizce, resim ve beden eğitimi derslerini veriyorum. Köy okulu olmasından dolayı bazı ksorunlar vardır. Sınıflar birleştirilmiştir. Bu bizim için de çocuklar için de zor oluyor. Bu yüzdenetkili eğitim veremiyoruz. Okulumuzda materyallerimiz tamamdır hiçbir sorun yok.”

 

 

Seyyan Habeşoğlu (öğretmen):

 

“2 ve 3. Sınıflara ders veriyorum. Burada ilk yılım. Birleştirilmiş sınıf olmasına rağmen öğrencilerin genel durumu iyi. Öğrenciler saygılı. Okulu çok beğendim. Memnunum. Eğitim açısından birleştirilmiş sınıf olması doğru değil.”

 

 

Yurdan Nurçin Tuğrul (Öğretmen):

 

“Okulumuz güzel ve burada olmaktan mutluyum. Velilerimiz de gayet duyarlı. En büyük sıkıntımız birleştirilmiş sınıların olması.”

 

 

ÖĞRENCİLER NE DEDİ?

 

Damla Sert (4. Sınıf):

 

“Okulumu ve öğretmenlerimi çok seviyorum. Derslerimiz dışında folklor ve dans yapıyorum, satranç oynuyorum.”

 

Ayşen Soybir (4. Sınıf):

 

“Okulumu ve öğretmenlerimi seviyorum. Okulumdan memnunum. Satranç öğrendim, folklor oynuyorum.”

 

Kadir Kılıç (5. Sınıf):

 

“Dördüncü sınıflarla ders yapmak zor oluyor. Dersler karışıyor. Futbol, resim, tarım ve satrançla ilgileniyorum.”

 

Burak Kurum (4. Sınıf):

 

“Dersler zor. 5’lerle birlikte olmak daha da zor. Satranç, futbol ve folklorla ilgileniyorum.”

 

Elif Aslan (5. Sınıf):

 

“En büyük sorunumuz sınıfların birleşmiş olmasıdır. Öğretmenlerimiz çok iyi. Okulda satranç, voleybol, folklore ve tarım yapıyoruz.”

 

Kubilay Poyraz (5. Sınıf):

 

“Okulda yıllardır sınıflar bir. Dörtlerle birlikteyiz. Tuvaletlerimiz çok kötü, yeni yapılması lazım. En büyük sorun bu. Folkor, tarım ve el işi ile ilgileniyorum.”

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ