12 Aralık 2018 Çarşamba
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
En büyük sıkıntı ilgisizlik
15 Nisan 2011 Cuma 14:31

En büyük sıkıntı ilgisizlik

Öğretmenler, hem okulda yaptıkları çalışmaları hem de sıkıntılarını Haberdar’a anlattı...

Elif ŞEN

 

Bölgesinde tek, 660 öğrencisi, 48 öğretmeni ile Lefkoşa’nın ikinci büyük okulu olan Gönyeli İlkokulu hem eğitimi hem de sosyal alandaki faaliyetleriyle ‘Eğitimde örnek okul’ olmaya devam ediyor.

 

Öğrencilerin okul müfradatı dışında sosyal yönden de gelişmesi için faaliyetlerde bulunan idari ve öğretmen kadrosunun yanı sıra öğrenci ve veliler için özel olarak hazırlanan rehberlik programları ile eğitim seviyesinin yükseltilmesini hedefleniyor.

 

Bölgede tek olan okul 660 öğrencisi, 48 öğretmeni ve Lefkoşa’da ikinci büyük okul olma özelliğinin yanı sıra bilgisayar odası, kapalı spor salonu Avrupa Birliği’nin verdiği destekle sınıflarda kullanıma hazır mimio tahtalarla eğitim adına gerekli donanıma sahip örnek bir okul olma özelliği taşıyor.

 

Gönyeli’yi ziyaretimizde görüştüğümüz öğretmenler hem okulda yaptıkları çalışmaları hem de sıkıntılarını Haberdar’a anlattı...

 

Şeniz KAÇMAZ (Sınıf Öğretmeni):

 “Özel okullara kayma var”

 

Gönyeli İlkokulu’nda sınıf öğretmeni olarak görev yapan Şeniz Kaçmaz, okulun çok yönlü kullanıldığını arka tarafta bulunan yürüyüş parkurunun olması nedeniyle sürekli giren çıkanın olduğunu bu durumun da en kısa zamanda düzeleceğine inandıklarını söyledi. Okul öğretmenlerinin konuyla ilgili hassasiyet gösterdiğine dikkat çeken Kaçmaz, yürüyüş parkuruna girilip çıkılmasının engellenemeyeceğini ancak okul çevresinin kapatılarak gerekli önemlin alınabileceğini dile getirdi.

 

Teşvik ve ödül amaçlı yurt dışı faaliyetleri

 

Öğrencilere aynı zamanda folklar öğretmenliği de yapan Kaçmaz, “çocuklara teşvik ve ödül amaçlı çeşitli yurt dışı faaliyetleri ayarlıyoruz. 10 yıldır çeşitli başarı ve organizasyonlara imza attık” dedi. Şeniz Kaçmaz düzenlenen etkinlikler ve yurtdışı faaliyetleri ile hem okulun adının duyurulduğunu hem de öğrencilerin daha azimli ve şevkle çalıştıklarını belirtti. Geçtiğimiz yıllarda Türkiye’de TRT’nin düzenlemiş olduğu bir organizasyona katıldıklarını ifade eden Şeniz Kaçmaz, bu sene de İstanbul’a gidileceğini belirtti.

 

Veliler ilgisiz

 

Okulda yaşanan her hangi bir olumsuzluk olmadığını belirten Kaçmaz “Şu anda yaşanılan en büyük sıkıntı biz öğretmenler için velilerin ilgisizliğidir. Verilen eğitim ve öğretim evde veliler tarafında gerekli şekilde desteklenmiyor. Bu da bizim verdiğimiz eğitim adına sorun yaratabiliyor” şeklinde konuştu.

 

Özel okullara kayma var

 

Geçmiş yıllara nazaran daha fazla dışarıdan gelen nüfusa ait öğrenci olduğunu vurgulayan Kaçmaz, Kıbrıslı Türk olarak nitelendirilen öğrencilerin sayısının azaldığını dile getirdi. Özel okullara kaydolan öğrenci sayından dolayı böyle bir azalma olabileceğine dikkat çeken Şeniz Kaçmaz, “özel okullara gidilmesinde bizim açımızdan bir sakınca yok. Ancak okul kayıtları yaptırılırken bazı dikkat edilmesi gereken hususlar var. İkamet bilgilerinize göre çevrede size yakı olan okula kayıt yaptırılması lazım. Ancak özel okullarda bu tür bilgiler göz ardı ediliyor ve Gönyeli’de oturan bir öğrenci Lefkoşa’da bulunan bir okulda eğitim alabiliyor” şeklinde konuştu. Bunun yapılmasının yasak olduğuna dikkat çeken Kaçmaz, Gönyeli İlkokulu’nda da ihtiyaç duyulan bütün imkanların var olduğunu Gönyeli’de yaşayan velilerin başka arayışlara girmesinin yersiz bir tutum olduğunu belirtti.

 

 

Kazım SOYLUKAL (Sınıf öğretmeni):

“Okul evim, arkadaşlarım, ailem”

 

İlk görevine 1987 yılında Gönyeli İlkokulu’nda başladığını belirten Kazım Soylukal, ilk öğretmenlik yıllarından bu güne dek aynı okulda görev yapmanın kendisi için mutluluk verici bir olay olduğunu belirtti. Göreve başladığı zaman okul binasının aynı olduğunu dile getiren Soylukal, zamanla ek sınıflar yapıldığını böylelikle okulun daha da büyüyerek geliştiğini söyledi.

 

“Okul evim, arkadaşlarım, ailem”

 

Uzun yıllar aynı yerde görev yapmanın kendisi için mutluluk verici olduğunu belirten Kazım Soylukal, “sanki okul evim, birlikte çalıştığım arkadaşlarım da ailem gibi” şeklinde konuştu.

 

Okulun giderek geliştiğini yapılan sınıflarla büyüdüğünü dile getiren Soylukal, öğretmen ve idari kadronun uyumuna dikkat çekerek daha iyi yerlere gelebilmek adına herkesin gönül birliği içerisinde çalıştığını ifade etti.

 

Eğitim kalitesi düştü

 

7 yıldır eğitim kalitesinin düştüğünü ifade eden Soylukal, bunun nedenlerine bakıldığı zaman öğrenci ve aile yapısından kaynaklı aksamalar olduğunu, geçmişe nazaran velilerin de ilgisinin azaldığını belirtti. Daha önceki eğitim dönemlerinde sadece Gönyelili öğrencilerin okutulduğunu dile getiren Kazım Soylukal, şu anda her sınıfta 4-5 Gönyelili nüfusun bulunduğuna vurgu yaparak bu durumun eğitim kalitesi açısından önemli bir etken olduğunu ifade etti.

 

Eğitimde başarı yüksek

 

Mesleğe ilk başladığı yıldan itibaren başka bir okulda görev yapmamasına rağmen Lefkoşa genelindeki bütün okullar arasında en iyi eğitim veren okul olduklarını rahatlıkla söyleyebileceğini belirten Soylukal, başarının sırrının öğretmen ve idari kadronun özverili ve gönülden çalışmasıyla alakalı olduğunu ifade etti.

 

Daha yeşil bir okul için

 

Çevresel faktörlere de önem verildiğini dile getiren Kazım Soylukal, Gönyeli’nin sularının tuzlu olmasına rağmen okul bahçesinde yeşil alanlar oluşturulması için çaba gösterdiklerini, mevcut çiçeklerin bakımı ve sulamasının düzenli olarak yapılarak daha güzel bir okul olma çabası verildiğini sözlerine ekledi.

 

Kaynak sınıf

 

Okul seviyesinde düşmelerin yanı sıra ökul adınabaşarılı gelişmelerinde yaşandığına dikkat çeken Soylukal, bu yıl faaliyete geçen kynak sınıfla zihinsel gelişimi daha geirde olan öğrencilerin artık sağlıklı bir eğitim alabileceklerini vurguladı. Kaynak sınıfın şu anda 7 öğrencisi olduğunu dile getiren Soylukal, bu uygulama ile öğrencilerin kaynaşmalarının birlikte uyum içinde yaşamalarının sağlanmasının hedeflendiğini belirtti.

 

“Bireysel eğitim veriliyor”

Kaynak sınıfta özel öğretmen ile bireysel eğitim alan öğrencilerin daha verimli ve sağlıklı bir şekilde gelişimlerine devam ettiklerini belirten Kazım Soylukal,bu imkanların sağlanabilmesi için çok emek sarfedildiğini belirtti. Özel eğitime muhtaç çocukların çevreden ya da eğitimden koparılmaması gerektiğini ifade eden Soylukal, “bu çocuklar kendi yaşıtlarıyla birlikteler ancak özel sınıfları ve aldıkları özel eğitim ile hem daha mutlu oluyorlar hem de diğer arkadaşlarının eğitimdeki ilerlemesini önlemiyorlar. Bir çocuğun eğitilmesi için diğer bütün öğrencilerin hakkını elinden alamazdık, bu doğru olmazdı. Ancak bu uygulama ile herkes daha mutlu” şeklinde konuştu.

 

Rehber öğretmen var

 

Okulda bulunan rehberlik servisine dikkat çeken Kazım Soylukal, “Lefkoşa geneline baktığınız zaman çok az okulda rehber öğretmen olduğunu görürsünüz. Biz bu konuda da şanslıyız. Rehber öğretmenimiz öğrenci ve velilere yönelik çeşitli seminerler düzenliyor. Bu da eğitim kalitesini yükselttiği gibi velilerin ilgi ve duyarlılığını arttırmaktadır” dedi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ