19 Aralık 2018 Çarşamba
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Emekçi kadınlar için toplandılar
09 Mart 2013 Cumartesi 09:37

Emekçi kadınlar için toplandılar

8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla Dikmen Belediye Parkı’nda Dev-İş ve PEO üyeleri tarafından toplantı düzenlendi

8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla Dikmen Belediye Parkı’nda kadınlar toplandı. Toplantıda emekçi kadınların önemi, bugünkü sorunları ve çözümleri tartışıldı. Katılımcılar arasında Dev-İş Genel Başkanı Mehmet Seyis, PEO Kadın Büroları Başkanı Maina Kuku ve Gazeteci Sevgül Uludağ da vardı.

 

Kazanmak yetmez, korumamız da gerek

Konuşmasına kadınların sahip olduğu hakların yeterli olmadığıyla başlayan Araştırmacı Gazeteci Sevgül Uludağ, kadınların çok büyük mücadelelerle bu günlere gelebildiklerini ve bu hakları kazanabildiklerini belirtti. Sözlerine;”Daha ileri gitmeliyiz.Var olan haklarımızın bizde kalması için, daha deriye gitmemek için mücadele etmeliyiz. Bunu biz,Dev-iş’in çatısı altında birlikte ve örgütlü mücadele ile yapacağız” cümleleriyle devam eden Uludağ, Dev-iş’in kardeş sendikası PEO ile 1977’den beri her zaman karşılıklı dayanışma ve empati içinde olduklarını şu cümlelerle açıkladı; ”Biz her zaman PEO ve Dev-iş olarak dayanışma ve empati içinde olduk.Bu ilişkileri hep sürdürmeye çalıştık.Her 8 Mart’ta da karşılıklı ziyaretlerde bulunuyoruz.”

 

“Kadının derdi her yerde aynı”

PEO Kadın Bürosu Başkanı Marina Kuku ise bu etkinliğin ve dayanışmanın, Uluslararası Kadınlar Günü’nü onurlandırmanın en güzel yöntemi olduğunu söyledi. Kadınların karşı karşıya oldukları sorunların dünyanın her ülkesinde aynı olduğunu ifade eden Kuku, kadınların ucuz iş gücü olarak görüldüğünü ve bunun önüne geçeceklerini de ekledi.

 

Mücadele asla durmayacak!

Kıbrıs’ın tüm kadınlarını dayanışma ve sorunlarla mücadeleye çağıran Marina Kuku, Kıbrıs kadınlarının hak ve menfaatleri için mücadeleye durmadan devam edeceklerini açıkladı. Amaçlarının sadece yeni haklar kazanmak değil, sahip oldukları hakları korumak da olduğunu belirten Kuku;”Eşitlik ve Adalet için mücadele asla durmayacak” sloganını benimsediklerini de ekledi.

 

Emekçi kadınlar günü

Dev-İş Genel Başkanı Mehmet Seyis ise 8 Mart’ın Dünya Emekçi kadınlar günü olduğunu vurguladı.”Bugün, fabrikalarda emek veren ve hak kavgasında can veren emekçi kadınların günüdür.” Açıklamasını yapan Seyis, kadınların refahı için burada olduklarını ve iş hayatında kadınlara eşitlik sağlamak için çalıştıklarını bildirdi.

 

Keşke O kadınlar burada olsaydı

Katılanların arasında Dikmen sakinlerinden Bankacı Şengül Özgönenç de vardı .Özgönenç,istedikleri adalet uğruna can veren kadınlar için burada olduklarını söyledi. “Ben buradayım,yiyorum içiyorum ama ben değil ezilen kadınlar burada olmalıydı.Bu şekilde bildiğim çok kadın var,temizlik işiyle uğraşan ancak asgari ücret bile alamayan kadınlar var. Asıl onlar burada olmalı ve onlar konuşmalıydı.Bunu çok isterdim” şeklinde konuşan Şengül Özgönenç, kalbinin tüm ezilen kadınlarla olduğunu da ifade etti.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ