20 Ekim 2018 Cumartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Elektrik dalgalandı, Koop paketleri sulandı
20 Nisan 2011 Çarşamba 11:04

Elektrik dalgalandı, Koop paketleri sulandı

Haberdar Gazetesi muhabirleri Koop-Süt üretim tesislerine giderek incelemelerde bulundu...

Yurdagül BEYOĞLU

 

Haberdar Gazetesi’nin manşete taşıdığı “Koop-Su” başlıklı habere Koop-Süt yetkililerinden yanıt geldi. Koop Süt Müdürü Ümit Ünsal fabrikada tüm işlemin bilgisayar sistemi tarafından yürütüldüğünü, bu sisteme dışarıdan müdahale etmenin olanaksız olduğunu söyledi.

 

Koop Süt’ün milyarlarca dolarlık otomatik düzeneklerle hizmet verdiğini vurgulayan Ünsal, meydana gelen durumun voltaj dalgalanmasından yaşanan bir olay olduğunu kaydetti.

 

Sistemden düzenli olarak numune alındığını açıklayan Ünsal, bu olayın 10 binde bir meydana gelecek teknik bir sorun olduğunu açıkladı.

 

Koop-Süt Yönetim Kurulu üyesi Metehan Erel de olayın elektriğin gidip gelmesinden kaynaklanan bir sıkıntı olduğunu vurgulayarak, “Çok üzüldük. Güven bizim için her şeydir” ifadesini kullandı.

 

Koop Süt’ün dünyada kullanılan son sistemle hizmet verdiğini anlatan Erel, isteyen herkesin fabrikayı gezebileceğini kaydetti.

 

Haberdar Gazetesi dün Koop Süt Fabrikasını gezerek yetkililerden bilgi aldı. Koop Süt Müdürü Ümit Ünsal, Koop-Süt Yönetim Kurulu üyesi Metehan Erel ve İmalat Müdür Muavini İmren Aytaçoğlu’nun eşlik ettiği bilgilendirme gezisinde, Koop Süt’ün hangi aşamalardan sonra evlere geldiği ve geçtiğimiz gün yaşanan aksaklıkla ilgili olarak açıklama yapıldı.

 

 

 

Koop Süt Müdürü Ümit Ünsal:

 

“Kimyasalların parası birçok kurumun sermayesini aşar”

 

Ümit Ünsal Koop Süt’te kullanılan sistemin tam otomatik olduğunu, denetimin bilgisayar tarafından yapıldığını, dışarıdan müdahalenin mümkün olmadığını kaydetti. Sistemi “milyonlarca dolarlık otomatik bir düzenek” olarak nitelendiren Ünsal, yaşanan olayla ilgili olarak şunları söyledi: “Sistem her sabah güneş doğmadan, dünyanın en iyi kimyasallarıyla yıkanır. Kimyasallara verdiğimiz rakam buradaki birçok kurumunun sermayesini aşar. Steril suyla durulandıktan sonra süt sisteme girdikçe su önden çıkar. Burada 240 saniye süren ve tamamen bilgisayarın denetlediği bir süre var. Bu sıkıntının muhtemelen bu saatin atlamasından kaynaklandığını düşünüyoruz. Yani aşağı yukarı 3 buçuk dakikalık bir sürede kaynakladı.”

 

 

“Sürekli bakım yapılıyor”

 

Cihazlarının arıza olmasa dahi sürekli bakımının yapıldığını anımsatan Ünsal, “örneğin dolum makinesinin çenelerini kontrol ettirmemiz bile 30- 40 milyarlara varır. Bozuk olmasa bile sorun yaşamama adına bu çeneleri değiştiriyoruz” şeklinde konuştu.

 

 

“Yıllık 10 milyon paket”

 

Ünsal, iç piyasaya yıllık 10 milyon paket süt sattıklarına dikkat çekerek, bu denli büyük marjla çalışan bir kurumun hiçbir konuyu riske edemeyeceğini ifade etti. Ortada elektrik kesintisinden dolayı bir sorun yaşandığını yineleyen Ünsal, sistemde kalacak olan bir damla sütün arkadan gelen tüm sütü bozabileceğini, dolayısıyla hiçbir konuda risk almadıklarını kaydetti.

 

“Sürekli numune alınır”

 

Sistemden sürekli olarak numune alındığını, bu numunenin 5 gün sıcak bir ortamda bekletilmesinden sonra yapılan incelemede bir şey çıkmaması halinde ürünün piyasaya sürüldüğünü kaydeden Ünsal, sistemin işleyişini Haberdar Gazetesi’ne anlattı.

 

 

“Kesintisiz güç kaynağı istiyoruz”

 

Bu tür olayların yaşanmaması için kesintisiz güç kaynağına ihtiyaç olduğuna işaret eden Ünsal, sistemi kesintisiz güç kaynağıyla beslemenin yüksek maliyetli bir işlem olduğunu belirtti. Ünsal, elektrik kesilmese dahi, ufak bir dalgalanmada böyle bir riskin yaşanmasının muhtemel olduğunu vurgulayarak şöyle dedi: “Elektriğin kesilmesine gerek yok. Dalgalanma dahi olsa bu risk olur. Her elektrik kesintisinde bu sistem yüzlerce kilo sütü döker. Boruda kalan süt tekrar işleme girmez. Sistem otomatik olarak atar. Muhtemelen, 30 kasanın arasında kalan 5-10 kasada çıktı. Tesadüf, alınan 10-15 kasadaki numunenin içine denk gelmedi. Ki, biz numune konusunda da çok titiziz. Ayırdığımız numune, diğer firmaların günlük satışlarına eşittir.”

 

 

“Özel bir kurum”

 

Ünsal, son yaşanan olayın Koop Süt’ün özelleştirilmesine yönelik bir komplo olduğu iddialarını reddetti. Koop Süt’ün 52 yıl önce Kıbrıs Türk Kooperatif Merkez Bankası'ndan alınan krediyle kurulduğunu anımsatan Ünsal, “Koop Süt Kooperatif Merkez Bankası’nın malı. Zaten özel olan bir kurum satılamaz” dedi.

 

 

“Koop Merkez Bankası çalıştırmıyorum derse…”

 

Koop Süt’ün özel bir kurum olduğunu kaydeden Ünsal sözlerini şöyle sürdürdü: “Zaten özel olan bir kurumun özelleştirilmesi diye bir şey söz konusu olamaz. Ancak yönetim çalıştırmaktan imtina edebilir. Satıyorum diyemez. Kapının önünden geçene, ‘gel sana satayım’ diye bir şey yok. İnsanlar değişik yorumlar yapmakta özgürdür ancak yasal çerçeveye baktığımızda burası kooperatif yasası altında işleyen bir kurumdur. Burada mukayyitlik denetçidir, hamidir. Kooperatif Merkez Bankası’da tüm kooperatiflerin başında anadır. Ama devlet, Kooperatif Merkez Bankası’nın sahibi değildir. Sadece yönetimsel anlamda yetkilidir. Köy kooperatiflerinin onayı alınmadan satılamaz.”

 

 

“Kooperatifler ülkede denge unsurudur”

 

Kooperatiflerin ülkede denge unsuru olduğunu dile getiren Ümit Ünsal, yaklaşık 200 köy kooperatifinin oluşturduğu bir kurum olan Koop Süt gibi kurumların kapatılmasının belli bir prosedüre bağlı olduğunu söyledi.

 

 

“Ülkedeki sütün yüzde 23’ünü işleyen bir kurum”

 

Ünsal, ülkede üretilen sütün yüzde 23’lük diliminin Koop Süt tarafından işlendiğini anımsatarak, “Kaldı ki bu hayvancılık demektir. Hayvancılık eşit, yem sanayi demektir. ‘Koop Süt fabrikasından vazgeçiyorum’ demekle olmaz. o zaman ülkedeki süt endüstrisinin belkemiğini kırarsınız. Gerek hayvancı, gerek devlet, gerekse halkın sahip çıkması gereken bir kurumdur” şeklinde konuştu.

 

UHT personelinin günde 12 saat çalıştığını, çünkü gelen sütü işlemeden gidemediğini kaydeden Ünsal, süt fazlası olduğunda, zararına da olsa devlete her zaman destek olduklarını ifade etti.

 

 

“Halkın sağlığıyla oynamayız”

 

Koop’un hiçbir zaman halkın sağlığıyla oynayacak bir duruma gelmeyeceğini, en iyisini üretmeye çalıştıklarını, kurumlarına kesinlikle siyaset sokmayacaklarını ifade eden Ünsal, göreve geldiğinden beri bu konuya hassasiyet gösterdiğini söyledi.

 

 

“Hoş olmasa da böyle şeyler yaşanıyor”

 

“Hata yapmamız doğaldır. Çok fazla üretimin yapıldığı yerlerde hoş olmasa da böyle şeyler yaşanıyor. Burada hepimiz aynı ürünü yiyoruz. Evimize aynı ürünü götürüyoruz. Özür dileriz ama Koop siyasetin içinde yer alanların, partilerin değil ülkenin halkın malıdır” diyen Ünsal, “Kooperatifi halkın olmaktan çıkarmak, iki ayağımızdan birini kesmek demektir” ifadesini kullandı.

 

 

“Kötü muhafaza edilen ürünleri bile değiştiriyoruz”

 

Mükellefiyetlerinin sağlıklı ürün satmak olduğuna dikkat çeken Ümit Ünsal, şöyle konuştu: “biz yüzlerce marketin ürünümüzü hangi şartlarda muhafaza ettiğini bilmediğimiz halde kötü saklama şartlarından dolayı oluşan hatayı da kabul ediyoruz. İade getirildiğinde anında değerlendiririz. Bizim dışımızdaki etkenlerden dolayı meydana gelen iadeleri bile üst üste koysak birçok kurumun sermayesini geçer.”

 

 

“Bize sahip çıksınlar”

 

Ünsal, halkın, 50 yıldan fazla bir süredir hizmet veren Koop Süt’ü koruması gerektiğini kaydetti. Dünyayı yakından takip ettiklerini vurgulayan Ünsal, yakında geleneksel bir tat olan mezdekili dondurmayı ürünlerinin arasına katacaklarını sözlerine ekledi.

 

 

Koop Süt Yönetim Kurulu üyesi ve İşletme Sekreteri Metehan Erel:

 

“Bir suçlu olsun da yargılayalım…”

 

Koop Süt Yönetim Kurulu üyesi ve İşletme Sekreteri Metehan Erel de yaptığı açıklamada, konunun teknik bir sorundan kaynaklandığını söyledi. “Gönül arzu ederdi ki bir suçlu olsun ve biz bunu yargılayalım” diyen Erel, milyonda bir olacak olayın yaşandığını ifade etti.

 

Sabah 07.00’den 19.00’a 100 bin paket sütün işlendiğini kaydeden Erel, Koop Süt’teki hiç kimsenin kuruma zarar verme lüksü olamayacağına vurgu yaptı.

 

 

“Biz de çok üzüldük”

 

Yaşanan sorunun kendilerini çok üzdüğünü belirten Erel, “güven bizim için her şeydir” dedi. Erel, kurum olarak tüm denetimlere açık oldukları vurguladığı konuşmasını, “gizlimiz saklımız yok. İsteyen gelip görebilir” sözleriyle tamamladı.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ