14 Aralık 2018 Cuma
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Elcil’le yola devam
10 Nisan 2011 Pazar 22:11

Elcil’le yola devam

“Sendikam Onurumdur” grubu seçimi kazandı

Kıbrıs Türk Öğretmenler Sendikası (KTÖS)’ün 38. Olağan Genel Kurulu’nda halen yönetimde olan “Sendikam Onurumdur” grubu seçimi kazandı.

 

Blok oylara göre saat 19.15 itibarıyla sonucu kesinleşen ancak gece geç satlere kadar devam eden karma oyların sayımı nedeniyle netleşmeyen sonuçlara göre Şener Elcil’in ‘Sendikam Onurumdur’ grubu seçimi kazandı.

 

KTÖS’ün dün toplanan 38. Olağan Genel Kurulu’nda 30 kişilik yönetim kurulu için, halen yönetimde olanların ağırlıkla bulunduğu “Sendikam Onurumdur” grubu ile “Mesleğimiz ve Sendikamız Onurumuzdur” adlı grup yarıştı.

 

Genel kurulda, KTÖS’ün 1700 civarındaki üyesinden yaklaşık 1080’inin oy kullandığı açıklandı.

 

Lefkoşa’da Hidden Garden’da yer alan genel kurulda, 30 kişilik yönetim kurulu için halen yönetimde olanların ağırlıklı bulunduğu “Sendikam Onurumdur” grubu ile “Mesleğimiz ve Sendikamız Onurumuzdur” adlı grup yarışıyor. Genel kurulda bir de bağımsız aday yarıştı.
Bir hafta önce nisap sağlanamadığı için düne ertelenen 38. KTÖS Genel Kurulu saat 10.45’te Örgütlenme Sekreteri Mustafa Özhür’ün açış konuşmasıyla başladı. Demokrasi şehitleri için saygı duruşunun ardından divan oluşturuldu. KTÖS 38. Genel Kurulu’nu Mehmet Hoca başkanlığında oluşturulan divan yönetiyor.


KTÖS’le ilgili kısa belgeselin ardından KTÖS Genel Başkanı Güven Varoğlu ve 9 konuk konuşma yaptı.Varoğlu: “Öğretmen ve toplum çıkarları iç içe”


KTÖS Genel Başkanı Güven Varoğlu, KTÖS’ün kurulduğu günden beri öğretmen çıkarlarıyla toplum çıkarlarının iç içe olduğu ilkesini rehber edindiğini belirterek, tarihsel süreçte öğretmenin mücadelesiyle Kıbrıs Türk toplumunun mücadelesini birbirinden ayırmanın mümkün olmadığını söyledi.
 

Öğretmenlerin Kıbrıs Türk toplumunun Kıbrıs’ta tutunma, korunma ve yaşama hakkı kazanma, kendi kendini yönetme mücadelesini büyük ölçüde yüklendiğini; Kıbrıs Türkü’nün çileli mücadele tarihiyle adeta özdeşleştiğini anlatan Varoğlu, “Denilebilir ki Kıbrıs Türkü’nün var oluşu öğretmenin mücadelesi sayesinde sürdürülmüş, katkısı oranında gelişmiştir” diye konuştu.
Güven Varoğlu, görevde bulundukları iki yıllık sürede sorunlarla boğuştuklarını, polis tarafından coplandıklarını, biber gazına maruz kaldıklarını, sendika başkanlarının tutuklanıp hapse atıldığını, tehdit mektupları aldıklarını anlatarak, göç yasasına karşı direndiklerini belirtti.


Bir özel okula okul öncesi eğitim bölümü izni verilmesi sonrasında Öğretmen Akademisi öğrencileriyle birlikte sürdürdükleri eyleme değinen Varoğlu, eyleme katkılanlara ve destek verenlere, toplumsal duyarlılıkları için teşekkür etti.

 

162 okula karşılık 186 cami


Kuzey Kıbrıs’ta 162 okula karşılık 186 cami bulunması ve külliye yapımı için uğraş verilmesinin, toplumun laik yapısına uymayan Kuran kurslarının her yıl yaz tatillerinde okullara taşınmak istenmesinin Kıbrıslı Türklerin sosyal ve kültürel yapısını değiştirmeye yönelik bilinçli girişimler olduğunu kaydeden Varoğlu, nüfus artışının okullarda planlama yapılmasını zorlaştırdığını belirtti.
 


Tombazos: “Yaralar açık olacak”
 

PEO Merkez Yürütme Kurulu üyesi Hristos Tombazos, KTÖS’ün Kıbrıs Türk çalışanlarının en mücadeleci kesimini oluşturduğunu belirterek, ortak eylem ve mücadelelerinin somut bir çerçeveye dayandığını; Kıbrıs sorununun BM kararlarında belirtildiği şekilde siyasal eşitlik, iki bölgeli, iki toplumlu federal çözümünde ısrar ettiklerini söyledi.


Ortak vatanın en kısa sürede yeniden oluşması için faaliyetlerin hızlandırılması gerektiğini kaydeden Tombazos, PEO’nun Kıbrıs Türk toplumunun barış yanlısı ilerici hareketine tam destek ve dayanışmasını belirtti. “Vatanımız bölünmüş kaldığı sürece yaralar açık olacak” diyen Tombazos, konuşmasını Türkçe “Kıbrıs’ta barış engellenemez” diyerek tamamladı.Kolyfas: “Mücadele sürmeli”
 

Kıbrıs Teknik Okullar Sendikası OLTEK Başkanı George Kolyfas, Kıbrıslı Türkler ve Rumlar için barış isteklerini ifade ederek, global ekonomik krizlerin, kapitalist hükümetlerin işçi sınıfının omuzlarına daha da yüklenmesinin gerekçesi olduğunu; işçi sınıfının haklarının korunması için mücadelenin sürmesi gerektiğini söyledi.


Kolyfas, görevlerinin gelecek nesillere güvenli, askerden arınmış, refah dolu bir Kıbrıs bırakmak olduğunu kaydederek, liderlere de bunun için baskı yapmak gerektiğini ifade etti.
 


Makriyani: “Çocuklar için…”


Tarihsel Diyalog ve Araştırma Derneği Başkanı Chora Makriyani, KTÖS’ün mücadelesine tam destek belirterek, Kıbrıs’ta milliyetçiliğin rolünü, önyargı ve çelişkileri tartışma zamanı olduğunu belirtti. Kıbrıs Türk halkının devrim nitelikli mitinglerinin, insanlar isterse her şeyi yapabilir görüşünü ispatladığını kaydeden Makriyani, “Çocuklarımıza, milliyetçi bakış açısıyla değil, daha geniş pencereden bakmaları için bir şans vermemiz gerekir” dedi.
 

Makriyani, Kıbrıslı Türk ve Rum sendikaların el ele vererek, çocuklar için adada barış ve saygı içinde, gelecekten korkmadan yaşayacakları bir ülke yaratabileceğini söyledi.Ahniyotis: “Bizim için çok güzel örnek”


İki Toplumlu Öğretmenler Platformu Eşbaşkanı Konstantinos Ahniyotis, 2005’ten beri Kıbrıslı Türk ve Rum öğretmenleri bir araya getirmeyi başardıklarını ifade ederek, adada kalıcı bir barış sağlanması için liderlere baskı kurmaya çalıştıklarını belirtti.


Ahniyotis, Rum kesiminde giderek artan milliyetçilik dalgası yaşandığını, insanların en iyi çözümün ayrılık olduğunu düşünmeye başladığını; ilerici kesimlerin bile böyle dediğini kaydederek, bunların yanlılığını ispatlamak için öğretmenlere görev düştüğünü vurguladı.
2004 referandumundaki kötü sonuca rağmen KTÖS’ün eylemlerdeki kararlılığını alkışladıklarını dile getiren Konstantinos Ahniyotis, “Sizler bizim için çok güzel bir örnek oluşturdunuz” dedi.Gökçebel: “Ya bir adım ileri gideceğiz...”


Sendikal Platform adına konuşan KTOEÖS Genel Başkanı Tahir Gökçebel, toplumsal mücadelenin uzun yıllardır Kıbrıs Türk toplumunun yaşam biçimi olduğunu belirterek, “Ya bir adım ileri gideceğiz, ya yok olacağız” diye konuştu.Ekenoğlu: “Nüfus sorunları artırıyor”


CTP-BG Merkez Yürütme Kurulu üyesi, Güzelyurt Milletvekili Fatma Ekenoğlu, ekonomik krizin yaşamı zorlaştırdığı, yönetenlerin yönetemediği zor bir süreçten geçildiğini belirterek, nüfusun belirsizliğinin sorunları da her geçen gün artırdığını söyledi. Ekenoğlu, eğitimde, sağlıkta doğru planlama ve en erken zamanda nüfus sayımı yapılmasını, muhaceret yasasının da güncellenmesini istedi.
 


Çakıcı: “Meclis’ten çekilme de dahil”


TDP Genel Başkanı Mehmet Çakıcı, TDP’yi bir öğretmen partisi gördüklerini belirterek, içinden geçilen önemli süreci akılcı yönetmek, güç birliğini bozacak hareketlerden kaçınmak gerektiğini söyledi.


Mitinglerin iki amacının ekonomik paketin geri çekilmesi ve kendi evlerinin efendisi olmak olduğunu kaydeden Çakıcı, “27 milletvekiliyle bir diktatörlük gibi duran hükümet, bu iradeyi kabul etmiyor, görmüyor, yok sayıyor. Bu iradeyi görmeyen hükümet devrilip gidecektir” diye konuştu.
Çakıcı, mitingler, genel grevlerin ardından meclisten çekilme de dahil yeni bir sürecin başlayacağını belirterek, “Bu hükümeti devirmek ve Kıbrıs Türk halkının iradesini yansıtmak için elimizden geleni yapacağız. Artık bu hükümetin sonu getirilmeli. Biz ne farklılıklarımız olursa olsun hep beraber güçlüyüz. Kararlı tavrımızı sürdüreceğiz” dedi.
 

Çakıcı, KTÖS’ün, barış ve demokrasi güçlerinin ve Kıbrıs Türk halkının yolunun açık olması dileğiyle konuşmasını tamamladı.

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ