24 Ekim 2018 Çarşamba
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Elçiliğe siyah çelenk
26 Nisan 2011 Salı 15:16

Elçiliğe siyah çelenk

Türkiye'deki siyasi partilere destek için toplanıp eylem yaptılar

Yurdagül BEYOĞLU

 

Türkiye Cumhuriyeti’ndeki bazı siyasi partilerin Haziran ayında yapılacak olan genel seçimlere katılımına yasak getirilmesi Meclis önünde protesto edildi.

 

Yeni Kıbrıs Partisi, Kıbrıs Sosyalist Partisi, Birleşik Kıbrıs Partisi, Baraka Kültür Merkezi ve Barikat Gazetesi’nin ortak düzenlediği eyleme fazla katılımın olmadığı gözlenirken, eylemcilerin Kürtçe slogan atmaları dikkat çekti.

 

 

Seçim kurulunun kararına tepki

 

TC Yüksek Seçim Kurulunun kararına tepki gösteren Yeni Kıbrıs Partisi, Kıbrıs Sosyalist Partisi, Birleşik Kıbrıs Partisi, Baraka Kültür Merkezi ve Barikat Gazetesi, TC elçiliği önüne siyah çelenk bırakmak istedi. Yoğun güvenlik önleminin alındığı eyleme KKTC’de eğitim gören bazı Kürt öğrenciler de destek verdi. Yapılan ortak açıklamada, eylemin amacının Türkiye’de mücadele veren devrimci demokrat kesimlere karşı egemen çevrelerin çok uzun bir süredir uyguladıkları baskı ve şiddeti kınamak olduğu iddia edildi.

 

 

Karar uluslararası platforma taşınacak

 

YKP Yürütme Kurulu Sekreteri Murat Kanatlı konuyu Uluslararası platforma taşıyacaklarını söyledi. “Avrupa Sol Partisi’inin Yürütme Kurulu toplantısında ve Avrupa Parlamentosunda gündeme taşıdık. Konunun takibiyle ilgili tüm çalışmaları yapacağız” diyen Kanatlı, insanların özgürlüklerinin keyfi şekilde kısıtlanmasının kabul edilemez olduğunu ifade etti.

 

 

“TC iki yıldır gerileme sürecinde”

 

YKP Yürütme Kurulu Sekreteri Murat Kanatlı da Haberdar Gazetesi’ne verdiği demeçte, Türkiye Cumhuriyeti’nin, son iki yıldır hızlı bir gerileme sürecine girdiğini iddia etti. Haziran seçimlerini, bu sürecin ifadesi olarak tanımlayan Kanatlı, bunun kabul edilebilecek bir durum olmadığını söyledi. Bazı partilere getirilen kısıtlamanın “utanç verici” olduğunu savunan Kanatlı, kimi kadın adayların askerlik belgesi sunamamalarından dolayı adaylıklarının reddedildiğini kaydetti.

 

Kanatlı “Zaten yüzde 10 baraj irade gaspına neden oluyordu. Bu ikinci bir gasp oldu. Bununla ilgili Enternasyonel dayanışmanın ifadesi olarak yanlarında olduğumuz mesajını verdik” dedi.

 

 

“Uluslararası platforma taşıyacağız”

 

Kanatlı, konuyu Uluslararası platforma taşıyacaklarını söyledi. “Avrupa Sol Partisi’nin Yürütme Kurulu toplantısında ve Avrupa Parlamentosunda gündeme taşıdık. Konunun takibiyle ilgili tüm çalışmaları yapacağız” şeklinde konuşan Kanatlı, bununla Türkiye’ye baskı yapmak amacını taşımadıklarını, amaçlarının, insanların adil yargılanmasını ve eşitliği sağlamak olduğunu ifade etti.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ