20 Ekim 2018 Cumartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Elçilden tepki
16 Nisan 2011 Cumartesi 13:45

Elçil'den tepki

Ş. Elçil: “AKP talimatlarıyla hareket ediyorlar”

Sendikal Platform, Doğu Akdeniz Üniversitesi’nde (DAÜ) örgütlü bulunan DAÜ-SEN ve DAÜ-BİR-SEN’e yönelik baskılar uygulandığını savunarak, duruma tepki gösterdi.


Sendikal Platform adına konuyla ilgili bir açıklama yapan KTÖS Genel Sekreteri Şener Elcil, Türkiye’deki Adalet Kalkınma Partisi (AKP), hükümetinin talimatları ile hareket eden UBP hükümetinin, “ekonomik paket” adı altında dayatılanları hayata geçirmek için baskılarını artırmakta olduğunu ileri sürdü.


Siyasi içerik taşıyan bu baskıların başında Kıbrıslı Türkler’e ait kurumları bilerek zarar ettirip, peşkeş çekmenin geldiğini iddia eden Şener Elcil, Sanayi Holding ve Turizm İşletmeleri ile başlayıp yakın geçmişte KTHY ile devam eden özelleştirme sürecinin, binlerce Kıbrıslı Türkün işsiz kalmasını ve göç etmesini getirdiğini savundu.“Baskıları deşifre ediyorlar”

 

“Şimdi sıra Doğu Akdeniz Üniversitesi, Elektrik Kurumu, Telefon Dairesi, Kooperatif ve bağlı kurumlara gelmiştir. Özellikle Doğu Akdeniz Üniversitesi’nde yaşananlar, bu siyaseti ele vermektedir” diyen Şener Elcil, DAÜ’de örgütlü bulunan DAÜ-SEN ve DAÜ-BİR-SEN’in son günlerde ortaya konan baskıları deşifre etmekte olduğunu ileri sürdü.


Sendikal örgütlenmeye düşmanca yaklaşan üniversite yöneticilerinin sendikanın haberleşmesini keserek ve toplu sözleşmeyi hiçe sayıp, çalışanlara baskı ve zorla sözleşme imzalatma yoluna gidecek kadar olayı ileriye vardırdığını iddia eden Elcil, şunları öne sürdü:


 

“İmamın Ordusu’nu devreye soktular”

 

“Hitler, Musolini ve Humeyni rejimlerinde karşılaşılan bu örnekler XXI. yüzyılda Kıbrıs’ın kuzeyinde yaşanmaktadır. Türkiye’yi bir örümcek ağı gibi kaplayan şeriatçı anlayış, DAÜ’yü zarara uğratmak ve kendi yandaşlarına peşkeş çekmek için ‘İmam’ın Ordusu’nu devreye koymuştur.


Bilinmelidir ki Kıbrıslı Türkler yüzyıllar boyu faşizme, şovenizme ve dinsel bağnazlığa direnmiş ve direnmektedir. Nereden gelirse gelsin faşist, ırkçı, gerici zihniyetlerin dayatmalarına karşı direnmeye devam eden DAÜ-SEN ve DAÜ-BİR-SEN’in yanında olduğumuzu bildirir, bu ülkenin sahipsiz olmadığını vurgularız.”

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ