16 Aralık 2018 Pazar
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Elçil: Eylemlerimiz ekonomik değil siyasidir
31 Mart 2011 Perşembe 15:20

Elçil: 'Eylemlerimiz ekonomik değil siyasidir'

Şener Elcil’den, Atina Haber Ajansı’na verdiği röportajında ilginç açıklama:

Kıbrıs Türk Öğretmenler Sendikası (KTÖS) Genel Sekreteri Şener Elcil, Atina Haber Ajansı’na verdiği mülakatta, sendikal platform tarafından Kıbrıs’ın kuzeyinde gerçekleştirilen ve gerçekleştirilmesi planlanan eylemlerin ekonomik değil siyasi olduğunu savundu.

Güney Kıbrıs’ta Rumca yayınlanan Haravgi gazetesi; “Kıbrıslı Türklerin Eylemlerinin Hedefi Siyasi… Elcil, ‘Mücadelemiz Federal Çözümün Başarılması İçin Yapılıyor’ Diyor” başlıklı haberinde Elcil’in; “KTÖS Kıbrıslı Türklerin de Kıbrıslı Rumlar gibi kendi kendilerini yönetecekleri bağımsız, birleşik, federal bir Kıbrıs Cumhuriyeti’ne dayalı bir çözüm hedefi için mücadele ediyor” dediğini yazdı.

 

“Şekillenen vizyonumuzu anlattık”

Habere göre, Kıbrıslı Türk sendikacıların kısa süre önce Brüksel’de gerçekleştirdikleri temasları “çok verimli” olarak niteleyen Elcil, Brüksel’de ilk kez Kuzey Kıbrıs’taki muhalif ses işitildiğini; temas ettikleri sendikalar, AB, Avrupa Komisyonu ve siyasi grup yetkililerine “Kıbrıs’taki gerçekleri anlattıklarını ve Kıbrıslı Türklerin kısa süre önce yaptıkları eylemlerle şekillenen vizyonlarını” anlattıklarını söyledi.

 

7 Nisan’daki eylem

Elcil, durumu yakından görmek ve 7 Nisan’da, Cumhuriyet Meclisi önüne düzenleyecekleri protesto yürüyüşüne katılmak üzere Avrupa Parlamentosu’ndan Liberaller Grubu heyetinin ay sonunda Ada’ya geleceğini açıkladı.

7 Nisan’daki eylemin “Türkiye’den dayatılan” ekonomik pakete karşı ve Kıbrıs sorununa çözüm talebi için yapılacağını kaydeden Elcil “İlk mitingin bildirisinde belirtildiği gibi her iki konu da birbiriyle ilişkilidir” dedi.

 

“Siyasiler kukla...”

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu’nu ve Kuzey Kıbrıs ‘taki diğer bütün siyasileri “kukla” olarak niteleyen Elcil, “Kıbrıslı Türkleri gerçekten temsil eden bir durum yaratılmalıdır” dedi. Habere göre Elcil, şu iddialarda bulundu:

“Bugünkü liderlik, Kıbrıslı Türklerin iradesini temsil etmiyor. Bunun başarılabilmesi için top yükün çaba harcanması gerekir. Sendikal eylemlere destek veren Kıbrıs Türk siyasi partileri, şimdilik bu konuda daha ileri gitmeye korkuyor. Sorun; seçmenlerin yalnız üçte birinin Kıbrıslı Türk olmasıdır. Ankara’nın işbirliğinde yapılacak sözde seçimler, Kıbrıslı Türklerin özlü temsil edilmesinde herhangi bir değişiklik getirmeyecek. Biz derhal demokrasi istiyoruz.”

 

“2004’teki evet Kıbrıs’ı bölmek içindi”

Şener Elcil’in Türkiye Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan’a tamamen karşı olduğuna dikkat çeken gazete, Elcil’in Erdoğan hakkında söylediklerini şöyle aktardı:

“Erdoğan, Kıbrıs sorununun çözümü konusunda samimi değildir. Erdoğan’ın hedefleri; ABD istikametindedir. 2004 referandumundaki ‘evet’i Kıbrıs’ı bölmek için kullandı. Türk Başbakan, referandumu; Kıbrıslı Rumların çözüm istemediğini göstermek için kullandı ve Ankara’nın Annan planında yapılmasını istediği değişikliklerin tamamı Kıbrıslı Rumların aleyhineydi. Aklındaki çözüm, bizim istediğimiz çözüm değil. Erdoğan için çözüm iki devlet ve 74 itibarıyla fiilen var olan durumun meşruiyet kazanmasıdır.”

 

Habere göre, Kıbrıs Rum siyasi partileri konusuna da değinen Elcil, AKEL ve DİSİ’nin bir uzlaşı çözümünden yana olduğunu, DİKO, EDEK ve Rum Ortodoks Kilisesi’nin olumsuz etkisi bulunduğunu belirterek, Başpiskopos II. Hrisostomos’u; dini siyasi maksatlar için kullanmakla suçladı.

Elcil, “Çözümün ön şartı, gücün paylaşılmasıdır. Kıbrıs sorunu; Kıbrıs Rum liderliği gücü paylaşmayı kabul; Kıbrıs Türk liderliği de bölünme politikasını terk ettiğinde çözülecek” ifadesini kullandı.

 

“Dinin eğitimdeki rolü sınırlandırılalı”

Ailesinde 1964 itibarıyla kayıp kişiler olan Şener Elcil’in eğitim konusuna da değindiğini yazan gazete, Elcil’in söylediklerini şöyle aktardı:

“Yaklaşık üç yıl önce okullarda yapılan yerleşik çocuk nüfusuna ilişkin istatistiklerin şimdi Kıbrıslı Türkler için çok daha olumsuz olduğuna işaret etti. ‘Çünkü Türkiye’den sakinler daha çok çocuk doğuruyor’ dedi. Kıbrıslı Tük öğrencilerin Kıbrıslı Rumlara bakış açısının ne olduğu sorusuna karşılık Elcil şunları söyledi:

‘Çocuklar hamur gibidir. Nasıl şekil alacağı eğitim sistemine bağlıdır. Sistem bölünme zemininde ise eğitim de ona göre olur. Din bölünme unsuru değil. Biz laikiz. Ancak Kıbrıs Rum tarafında aynı durumla karşılaşmıyoruz.’

Elcil son olarak; dinin eğitimdeki rolünün sınırlandırılması gerektiğini söyledi.” 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ