19 Ekim 2018 Cuma
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
“ELAM’ın kurumsallaşması tehdittir”
12 Mayıs 2011 Perşembe 11:12

“ELAM’ın kurumsallaşması tehdittir”

Neonazi örgütlenmelerin tüm Avrupa'da yükselişe geçtiğini belirten Kanatlı uyardı:

Yurdagül BEYOĞLU

Güney’de yapılacak seçimlerle ilgili olarak yapılan anketlerde Demokratik Seferberlik Partisi’nin (DİSİ) yarışı önde götürdüğü ve AKEL ‘in az bir farkla onu takip ettiği sonucu çıktı. DİKO’nun (Demokratik Parti) üçüncü, sosyalist EDEK’in ise dördüncü sırada olduğunu gösteren anketler DİSİ’nin birinci parti olarak çıkması halinde müzakerelerin gidişatının değişip değişmeyeceği sorusunu akıllara getirdi.

 

“Bizdeki gibi otomatik pilota bağlanmış bir yapı yok”

YKP Yürütme Kurulu Sekreteri Murat Kanatlı Haberdar Gazetesi’ne yaptığı açıklamada, Güneyde başkanlık seçim sonuçlarını müzakerelerin gidişatına fazla etki etmeyeceğini söyledi. Güney’de Başkanlık sistemi olmasından dolayı parlamentonun çalışmalarının büyük oranda değişmeyeceğini vurgulayan Kanatlı, “Zaten sorunlu bir süreç vardı. NATO’nun AB ayağı olan Barış İçin Ortaklık adıyla yeni bir girişim başlamıştı. Bu süreçte Akel’in karşı çıkmasına rağmen tüm partiler uzlaştılar ama Başkanın devreye girmesiyle ertelendi.  Diko- Edek birleşerek vergi yasasını engelledi. Bizdeki gibi otomatik pilota bağlanmış bir yapı yok orada” ifadesini kullandı.

 

“Ret cephesinin oylarının düşmesi olumlu”

Seçim sürecindeki olumlu ve olumsuz yönlerin altını çizen Kanatlı, şu anda okunması gereken bir-iki şey olduğunu kaydetti. Bunlardan birincisinin ret cephesinin durumu olduğuna dikkat çeken Kanatlı, “önemli olan ret cephesinin ne yapacağıdır. Edek ve Diko’nun oy oranları düşüyor. Bu çözüm adına olumludur. Federasyon konusunda çelişkili açıklama yapan partilerin oy oranının düşmesi önemlidir. Zaten Papadopulos’un 1. turda elenmesi çözüm isteğini ortaya çıkarmıştı” dedi.

 

“Neonazilerin kurumsallaşması kötü”

Annan Planı döneminde açık “evet” diyen DİSİ’nin oyunun artmasının ve “hayır” cephesinin oylarının düşmesinin olumlu bir ivme olduğunu dile getiren Kanatlı, “DİSİ’nin yükselmesi müzakerelere olumsuz etki eder” görüşüne katılmadığını belirtti.

Seçim öngörüleri arasındaki bir olumsuzluğa da dikkat çeken Kanatlı, ELAM’ın yüzde 1 oranında oy potansiyeline sahip olduğunu anımsattı. Neonazi örgütlenmenin kurumsallaşması ciddi bir tehdit olarak nitelendiren Kanatlı, bir başka yönüyle bakıldığında Neonazi örgütlenmelerin tüm Avrupa’da yükseldiğini ifade etti.

 

“ELAM’ın ilk hedefi göçmenler”

 Ekonomik sıkıntıların arttığı dönemlerde bu tür ırkçı fikirlerin yükselişe geçtiğini vurgulayan Kanatlı sözlerini şöyle sürdürdü: “Bu yüzden demokratik bilincin artırılması gerekmektedir. ELAM’ın ilk hedefi göçmen ve mültecilerdir. Onlarla ilgili çalışmalar ırkçılık çerçevesinde ancak bu Kıbrıslı Türklerin hedef olmayacağı anlamına gelmiyor. Kötü olan ELAM’ın göçmen politikasının kurumsallaşmasıdır. Bu açıdan tehditkar bir süreç.”

 

“Kıbrıs Cumhuriyeti’nin seçim sitesi Türkçe”

Murat Kanatlı, Kıbrıs Cumhuriyeti’nin ve AKEL’in seçim sitelerinin Türkçe olmasının da olumlu bir anlam ifade ettiğini kaydetti. “Bu önemli… Kıbrıslı Türklerin görünür olması, var olması açısından önemli ve olumlu bir süreç” diyen Kanatlı, sitelerin Türkçe hizmet vermesini Kıbrıslı Türk varlığının ispatı olarak değerlendirdi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ