11 Aralık 2018 Salı
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
El titremesi deyip geçmeyin
25 Temmuz 2013 Perşembe 08:30

El titremesi deyip geçmeyin

El titremesi, nörolojik ve sistemik hastalıkların habercisi

Elde görülen titreme, günlük yaşamda basit olarak bilinen pek çok işin rahatlıkla yapılmasını engelleyen önemli bir rahatsızlık.

Titreme, yani tremor ‘vücudun bir kısmındaki kasların istemsiz olarak ritmik bir şekilde kasılması ve gevşemesi sonucu ortaya çıkan hareketler’ olarak tanımlanıyor.

Nöroloji Uzmanı Dr. Zeynep Aydın Özemir, ellerde titremenin sağlıklı kişilerde de görülebileceğini, bazı nörolojik veya sistemik hastalıkların belirtisi ya da bu hastalıklarda kullanılan ilaçların yan etki olarak da gelişebileceğini söyledi. 

'GENELLİKLE 20'Lİ YAŞLARDA BAŞLAR'

Ellerde titreme ile başvuran hastaların büyük çoğunluğunda esansiyel tremor olarak adlandırılan iyi huylu bir durum saptandığını vurgulayan Özemir, “Sebebi bilinmemekle birlikte sıklıkla ailesel geçişlidir. Altta yatan ciddi bir hastalık yoktur.

Genellikle 20’li yaşlarda belirginleşir ya da başlar; ama her yaşta da görülebilir. Yorgunluk, stres, kafein bu titremeyi arttırırken, alkol alımı azalttığı görülebilir.

Yaş ilerledikçe genellikle artış gösterir ve eller dışında kafada, dilde, bacaklarda da görülmeye başlayabilir. Sıklıklar kişinin yaşamını kısıtlayıcı ağırlıkta olmaz; ancak ince el becerisi gerektiren işlerde çalışırken zorluk çekebilirler” dedi.

EN BİLİNEN HASTALIK PARKİNSON

Ellerde titreme yapan nörolojik hastalıkların içerisinde en çok bilineni Parkinson. Parkinson genellikle ileri yaşta ellerde titreme ile başlayan ve beyin hasarına yol açan ilerleyici bir hastalık.

'PARA SAYMA'

Parkinson başlangıcında tek bir elde titreme olduğunu, istirahat halinde “para sayma” hareketi şeklinde kaba ve yavaş bir titreme yaşandığını aktaran Özemir, titremeye yol açan diğer hastalıklar hakkında şunları söyledi: “Ellerde titreme yapabilen diğer nörolojik hastalıklar; multiple skleroz (MS), inme, travmatik beyin hasarı, beyincik ve beynin yıkımı ile giden ilerleyici hastalıklardır. Ayrıca vücuda dağılan sinir liflerinin hasarlandığı durumlarda, bazı omurilik hastalıklarında da ellerde titreme olabilir. Astım ilaçları, amfetamin gibi uyarıcılar, psikiyatrik hastalıkların tedavisinde kullanılan bazı ilaçlar da ya etki olarak ellerde titremeye yol açabilir.”

STRES DE TİTRETİR

Titreme tipine bağlı olarak ilaçla tedavinin mümkün olduğunu belirten Özemir, stres, yorgunluk, özel bir gün gibi bazı durumlarda titremeleri belirginleşen kişilere ilaçlarla müdahale edildiğini kaydetti. Dr. Özemir, İlaçla tedavi edilemeyen hastalarda ise cerrahi ve beyin pili takılması gibi yöntemlerin de devreye girdiğini söyledi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ