16 Aralık 2018 Pazar
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
EL-SENden istihdam uyarısı
12 Nisan 2011 Salı 15:34

EL-SEN'den istihdam uyarısı

Kalyoncu bu yapının sürdürülemeyeceğini kaydederek ekledi:

“Partizan istihdamlara son verilmeli”KIB-TEK’e yapılan istihdam rakamının aşıldığını vurgulayan EL-SEN Başkanı Tuluy Kalyoncu, Kısa süreli de olsa istihdam edilen işçi sayısının geçmiş dönemlerin yaklaşık üç katı olduğunu, bu yapının sürdürülemeyeceğini kaydetti…

 

EL-SEN Başkanı Tuluy Kalyoncu, KIB-TEK’te partizan istihdamlar yapıldığını savunarak, buna son verilmesini istedi.


Kalyoncu, Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu’nda (KIB-TEK) şu sıralar üretim santrallerinin yıllık olağan bakımlarının yapıldığını ve yılda iki defa olan her bakım döneminde tamamen geçici yaklaşık 15 işçi istihdam edildiğini, bu işçilerin bakım süresince yaklaşık üç ay çalıştıklarını kaydetti.
 


“Gereken istihdam sayısı aşıldı”

Kalyoncu yazılı açıklamasında, geçmişte çevre köylerdeki işsizler arasından ve Santraller Şube Amirliği tarafından genellikle aynı kişiler seçilerek yapılan bu istihdamlardan daha iyi netice alınırken, bu yıl KIB-TEK’e tamamıyla geçici yapılması gereken istihdam sayısının 40’ı aştığını, UBP yerel örgütlerinin devreye girdiğini ve tamamıyla partizan amaçlarla istihdama gidildiğini kaydetti.
 


Bu yapı sürdürülemez

Kısa süreli de olsa istihdam edilen işçi sayısının geçmiş dönemlerin yaklaşık üç katı olduğunu belirten Kalyoncu, KIB-TEK’te bu yapının sürdürülemeyeceğini, kurumun bir bütün halinde “özerk” bir yapıya kavuşturulması gerektiğini ifade etti.


Kalyoncu şöyle dedi:


“KIB-TEK özerk olsaydı, iktidar partisi 15 yerine 40’ı aşkın kişinin istihdamına giderek, kurumun bu amaçla yapacağı harcamaları üç katına çıkartamayacaktı. Bir yandan kurumun kamu alanından, özel kişi ve kuruluşlardan alacaklarını alması engellenecek, yüz milyonlarca alacağı ödenmeyecek; diğer yandan da partilileri memnun etmek için gerekenden üç kat fazla istihdam yapılacak.”

 

“Yok etme çalışılmasına son verilsin”

“Böyle bir uygulama kabul edilemez. EL-SEN, kurumu parçalayarak özelleştirme veya yok etmeye çalışılmasına son verilmesi çağrısını tekrarlar... EL-SEN, hükümet eden parti veya partilerin müdahale edemeyeceği özerk bir yapıda, kalite ve performansın nasıl katlanarak artacağını ve şu anki maliyetlerin çok altına düşülerek sonuçta elektrik tüketicilerinin daha ucuza elektrik satın alabileceğinin yolunu gösterebilir.” 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ