15 Ekim 2018 Pazartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
El Beşir itiraf etti!
22 Nisan 2011 Cuma 12:25

El Beşir itiraf etti!

El Beşir, Darfur katliamında sorumluluğu olduğunu kabul etti…

İngiliz Guardian gazetesine demeç veren Sudan Cumhurbaşkanı Ömer El Beşir, Darfur sorununda sorumluluğu olduğunu kabul etti…


Gazetenin dış politika yazarı Simon Tisdall'ın yaptığı röportajda, El Beşir'in Dafur'da hayatını kaybeden binlerce kişinin ölümüne neden olan sorundan sorumlu olduğunu kabul ettiği belirtildi.
Ancak El Beşir'in Uluslararası Ceza Mahkemesinin hakkındaki soykırım suçlamalarını "çifte standart" olarak niteleyerek, reddettiği kaydedildi. El Beşir, Afganistan ya da Irak'ta olanlarla ilgili hiçbir Amerikan askerinin yargılanmadığını söyledi.
 

 

"Elbette, Cumhurbaşkanıyım, ülkemde olan herşeyden sorumluyum. Ancak Darfur'da yaşananlar herşeyden önce sömürge döneminden gelen geleneksel bir sorundur" diyen El Beşir, hükümetin kendi halkına karşı değil, isyancılara karşı mücadele verdiğini savundu.


El Beşir ayrıca, Batı medyasını Darfur'da hayatını kaybedenlerin sayılarını abartmakla eleştirdi.
Guardian, BM'nin 2003-2004 yıllarında Darfur'da 300 bin kişinin öldüğünü ve 2,7 milyon kişinin yerinden edildiğini tahmin ettiğini kaydetti. Ancak gazete, Sudan hükümetinin 10 bin kişinin öldüğünü, 70 bin kişinin de yerlerinden olduğunu bildirdiğini yazdı.


Guardian ayrıca, El Beşir'in Uluslararası Ceza Mahkemesi tarafından soykırımla suçlanmasının ardından ilk kez Batılı bir medya kuruluşuna mülakat verdiğine dikkati çekti.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ