23 Ekim 2018 Salı
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
EKO Günlere hazırlık devam ediyor
11 Mayıs 2011 Çarşamba 11:03

EKO Günlere hazırlık devam ediyor

Kıbrıs Türk kültürünün korunup yaşatıldığı, doğal güzellikleriyle tanınan Büyükkonuk, önümüzdeki pazar günü düzenlenecek “8. Eko Gün ve 1. Eko Gün Etkinlikleri”ne hazırlanıyor.

Baharın tüm güzelliklerinin yaşandığı bugünlerde, her kesimden ve yaştan insana hitap edebilecek dolu dolu etkinliklerin planlandığı Eko Gün, pazar tatilinde köyün tadını çıkarmak isteyenleri bekliyor olacak.


Büyükkonuk Belediye Başkanı Sezai Sezen ve belediyenin eko turizm ve sosyal işler koordinatörü turizmci Zekai Altan, Türk Ajansı Kıbrıs’ı (TAK) ziyaret ederek, Müdür ve Yönetim Kurulu Başkanı Perihan Aziz’e eko günle ilgili bilgiler vererek davet etti ve etkinlik haberlerinin duyurulmasında destek istedi.

 

1. Çocuk Eko Gün Etkinlikleri
Bu yıl ilk kez çocuklara yönelik etkinlikleri de programa dahil ederek etkinliğe “8. Geleneksel Eko Gün ve 1. Çocuk Eko Gün Etkinlikleri” adını verdiklerini belirten Sezai Sezen, sürdürülebilir bir çevre için çocukları da etkinliklerin bir parçası haline getirdiklerini söyledi.


Çocuklara kaval yapma, çalma, el makarnası yapma gibi etkinliklerin düzenleneceğini belirten Sezen, unutulmaya yüz tutan, bölgede bilenlerin çok az kaldığı bu değerlerin önemini vurguladı ve çocukların da bunları öğrenmeye büyük ilgi gösterdiğini anlattı.


Sezen, etkinlikte Kıbrıs’a özgü 40 eski kıyafetin kullanılacağı bir de defile yapılacağını bildirdi.

Aziz: Elimizden geleni yapacağız

TAK Müdürü ve Yönetim Kurulu Başkanı Perihan Aziz de, konu kültürel değerlerin korunmasına önem verdiklerini ve Büyükkonuk’taki eko gün etkinliğinin basında yer alabilmesi için ellerinden gelen desteği sağlayacaklarını söyledi.


Kavallı açılış
Büyükkonuk’taki eko gün etkinliği, 15 Mayıs Pazar sabahı saat 10.00’da çocukların ve bölge köylerinden katılımcıların kortej yürüyüşüyle başlayacak. Büyükkonuk Belediyesi Kemal Deveci ve Kaval Grubu’nun sunacağı şarkıların ardından konuşmalar yapılacak.
Kemal Tunç ve Osman Balıkçıoğlu büstü ve çocuk parkının açılışının ardından çocuklara yönelik stantlar, yiyecek içecek stantları, el sanatları stantları, KKTC Eko Turizm İşletmeleri stantları ve çeşitli sergiler açılacak.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ