22 Ekim 2018 Pazartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
“Ekmek ve su veririz”
07 Mayıs 2011 Cumartesi 11:58

“Ekmek ve su veririz”

Esnaf yasasının geçmemesi için meclis önünde yatacağını söyleyen Adem’i Altuncuoğlu böyle kışkırttı:

 Yurdagül BEYOĞLU

 

Esnaf ve Sanatkarlar Merkez Birliği Başkanı Kemal Altuncuoğlu Kıbrıs Türk Esnaf ve Zanaatkarlar Birlikleri Federasyonu Yasa Tasarısının mutlaka meclisten geçeceğini, geçmediği taktirde büyük bir kaos yaşanacağını söyledi. “Mutlaka geçecek. Geçmezse bomba patlar” diyen Altuncuoğlu, Esnaf ve Zanaatkarlar Odası’nın amacının KKTC esnafına hizmet etmek olmadığını savundu.

 

CTP milletvekili Sonay Adem’in “geri çekilmezse büyük olaylar olacak” dediği yasa Esnaf ve Sanatkarlar Merkez Birliği Başkanı Kemal Altuncuoğlu tarafından “mutlaka geçecek” sözüyle değerlendirildi.

 

Haberdar Gazetesi’ne konuşan Altuncuoğlu, KKTC’de zaten esnaf birlikleri federasyon yasası bulunduğunu, görüşülecek olanın farklı olduğunu kaydetti. Bu yasayla bütün birlik ve esnaf zanaatkarlar odası başkanlarının federasyon çatısı altında hizmet verebileceğini vurgulayan Altuncuoğlu sözlerini şöyle sürdürdü: “Tabi Hürrem Tulga zihniyetli insanlar bu federasyon yapısına karşı geliyorlar. Federasyon bütünleşmeyi, birleşmeyi öngörür. Burada da oda yerinde duracak bütün sesler daha güçlü çıkacak. Ancak oda başkanı CTP yönetiminde görev yapan bir vatandaş. Orayı CTP’nin bir kurumu olarak çalıştırmaktadır. Onlar sadece kendi yoldaşları adına oraya sahip çıkmaya çalışıyorlar.”

 

“İstediğini üye yapar, istemediğini yapmaz”

Hürrem Tulga’nın istediğini üye yapıp istemediğini yapmadığı iddiasında bulunan Altuncuoğlu, 1994’de kurulan Esnaf ve Zanaatklar Odası’nın en son genel kurulunun 2009 yılında yapıldığını ifade etti. Uzun yıllardır hizmet veren odanın üye sayısının bin 200 olduğuna dikkat çeken Altuncuoğlu, kendilerinin ise 2009’da genel kurul yaptıklarını ve bir buçuk yılda aktif üye sayılarının 8 binin üzerine çıktığını kaydetti.

 

“Yandaşları Güney Kıbrıs’ta da aynı”

 

Altuncuoğlu sözlerini şöyle sürdürdü: “Bu neyi göstermektedir? İnsanlar hizmet bulmadığı için ve oda yönetiminin çalışmalarını beğenmediği için odaya kayıt yaptırmamaktadır. Bu federasyon ihtiyaçtan doğmuştur. Bizdeki üye sayısı 8 bini geçtiği için birlikler karar verdi ve federasyon oluşumuna gidildi. İnsanlar teveccüh gösteriyor ve her gün bize 8-10 kişi kayıt yaptırıyor. Burada savundukları ‘iki oda olmaz’ tezi yanlıştır. Onların yandaşı olan Güney Kıbrıs’ta da neredeyse her odadan ikişer tane vardır. Bu da rekabeti getirir.”

 

CTP’nin “federasyon yapısı olmaz” düşüncesinin de doğru olmadığını savunan Altuncuoğlu dünyada bunun örneklerinin bulunduğunu ifade etti.

 

“Sonay Adem’in ekmeğini çayını götürürüz”

 

Türkiye ve Avrupa’da Esnaf sanatkarlar odaları, federasyonları ve konfederasyonları olduğunu dile getiren Altuncuoğlu, bunların hepsinin zincirleme hiyerarşik bir yapıyla birbirine bağlı olduklarını belirtti.

 

“Bunun sayesinde esnaf ve sanatkarlara daha fazla hizmet götürülecektir. Sonay Adem yasa geçtikten sonra meclisin kapısında istediği kadar yatabilir, bizde ona ekmeğini suyunu götürürüz” diyen Altuncuoğlu bu yasanın mutlaka meclisten geçeceğini söyledi.

 

 

“Adem voyvodalık yapar”

 

Altuncuoğlu, Sonay Adem’in Salı Günü toplanacak Komitede bu tasarının görüşülmeyecek oluşunu, yasanın geri çekilmesine yönelik umut verici bir gelişme olarak değerlendirmesi üzerine de şunları söyledi: “Kesinlikle komisyonda yeni baştan görüşülecek ve bu yasa tasarısı onaylanacaktır. Tek adamcılığa son verilecektir ve Oda’nın sadece CTP’ye hizmet etmesi ortadan kaldırılacaktır.”

Sonay Adem’i voyvodalıkla su

çlayan Altuncuoğlu “Adem voyvodalık yapar. Komisyon üyelerine baskı yaparak tasarının geri çekilmesi için uğraşır. Bu ülkede yasalar var bağırıp çağırmakla olmaz” dedi.

 

“Geçmezse bomba patlar”

 

Altuncuoğlu yasanın geri çekilmesi gibi bir şeyin söz konusu olmadığını kaydetti. “Mutlaka geçecek geçmezse bomba patlar” diyen Altuncuoğlu bu kadar insanın mağdur edilemeyeceğini söyledi.

 

 

“Yeni kurulmadık”

 

Esnaf ve Sanatkarlar Birliği’nin iddia edildiği gibi yeni kurulmadığını, 1986 yılında kurulan Birliğin o günden itibaren TC Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonuna kayıtlı olduğunu vurgulayan Altuncuoğlu şunları söyledi: “Dün kuruldu diye yalan söylüyorlar. Biz Esnaf ve Zanaatkarlar Odasından daha eskiyiz. Konfederasyonla ilişkilerimiz devam etmekte, TC ile ortak çalışmalar yapmaktayız. TC’de tanınan tek birlik Esnaf ve Sanatkarlar Merkez Birliğidir.”

 

 

“Yoldaşlarıyla yiyip içip hakkımızı arıyorlar”

 

TC İçişleri Bakanı Cemil Çiçek ile görüşmesinin de bu bağlamda olduğunu belirten Altuncuoğlu, Cemil Çiçek’in bu güçten dolayı kendilerini davet ettiğini, 7 birlik başkanıyla beraber Ankara ziyaretini gerçekleştirdiklerini kaydetti.

 

“Tanınmış olsalardı, bizi değil onları çağırırlardı. Onların tek gidebildikleri ülke Güney Kıbrıs. Güney Kıbrıs’ta yoldaşlarıyla yiyip içerek sözde hakkımızı arıyorlar” diyen Altuncuoğlu, Türkiye’ye çağrıldıkları için gocunmanın anlamı olmadığını, esnaf ve sanatkarın hakkını aradıklarını sözlerine ekledi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ