20 Ekim 2018 Cumartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Ekenoğlu’ndan Ünverdi’ye destek
26 Nisan 2011 Salı 10:47

Ekenoğlu’ndan Ünverdi’ye destek

CTP-BG'li Ekenoğlu’ndan UBP’li hemcinsi Ünverdi’ye pek de alışık olmadığımız bir şekilde anlamlı bir destek geldi

Yurdagül BEYOĞLU

 

CTP milletvekili Fatma Ekenoğlu, cinsiyet eşitliği konusunda yapılan çalışmalara destek olacaklarını belirtti. Dünyada bu tür çalışmaların örneklerinin bulunduğunu vurgulayan Ekenoğlu, bu tür çalışmaların el yordamıyla yapılamayacağını söyledi.“Bu tür çalışmalar dünyada ne şekilde yapılıyor buna bakmak lazım. Kadınları karar alma mekanizmalarına katmak için yapılan çalışmalar bellidir. Biz de o yöndeki çalışmalara bilimsel çerçevede katkı koymaya hazırız” diyen Ekenoğlu, KKTC’de ki çalışma yaşamındaki kadın sayısını eşitleme yönünde çaba harcayacaklarını ifade etti.

 

 

“Ünverdi’nin yanındayız”

 

“Kadına şiddet” , “14 yaşındaki çocuğa uygulanan istem dışı baskı” ve “normal yaşlardaki insana taciz/ şiddet” gibi çalışmalarda kabinenin tek kadın Bakanı Şerife Ünverdi’nin yanında olacaklarını vurgulayan Ekenoğlu, şu an için böyle bir çalışma başlatılmadığını söyledi.Ekenoğlu sözlerini şöyle sürdürdü: “Şu an böyle bir çalışma başlatmadık. Talep gelirse mutlaka katkı koyarız. Kadın örgütleri de bu konularda hassasiyet gösteriyor. Bu seslere kulak verilirse bir şeyler yapabiliriz. Ayrıca kadınların istihdam olanakları da ayrı bir sorun. Tüm işsiz insanlara iş imkanı sunarken, mağdur kadınlara öncelik şansı tanınmalı ki, hayata kazandırabilelim.”

 

 

“Çalışma Bakanı kadın olunca…”

 

Çalışma yaşamının kadın bir bakanın elinde olduğunu vurgulayan Ekenoğlu, “Dolayısıyla çalışma yaşamını düzenlerken kadın yaşamı da güzel bir zemine oturtulabilir” ifadesini kullandı.

 

Özel sektör çalışanı ile kamu çalışanı arasında dahi bir eşitlik bulunmadığını anımsatan Ekenoğlu, öncelikle bu iki sektör arasındaki dengeyi sağlamak gerektiğine işaret etti.

 

 

“Özel sektör teşvik edilmeli”

 

Ekenoğlu, Kıbrıs’taki girişimci iş kadınlarının Çarşamba günü Cratos Otel’e bir seminer düzenleyeceklerini anımsatarak şöyle dedi: “Kadınları çalışma hayatına kanalize etmek için gayret göstermek gerekiyor. Çarşamba günü girişimci iş kadınlarının Cratos otelde bir semineri var. Bu tür çalışmalarda ‘kadınları aktif hale getirmek için neler yapılabilir’ konuları tartışılıyor. UNDP’nin de bu konuda bir desteği var sanırım. Özel sektörü teşvik etmek, bu tür çalışmaları devlet politikası haline getirmek lazım.”Ekenoğlu, bu noktada doğru istihdamın devreye girmesi gerektiğini, gelişmiş ülkelerin bu şekilde başardığını sözlerine ekledi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ