20 Ekim 2018 Cumartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Eğitimin gurur merkezi
24 Nisan 2011 Pazar 14:16

Eğitimin gurur merkezi

Kalıpların dışında eğitim veren bir okul TED Koleji, kapılarını basın mensuplarına araladı…

Elif ŞEN

 

Türkiye’nin çeşitli illerinde 22 okulu ile eğitim anlayışında örnek olarak gösterilen TED (Türk Eğitim Derneği) KKTC’de kurulan 23’üncü okulu ile 2010-2011 eğitim-öğretim yılında öğrencilerine eğitim vermeye başladı. Öncelikli olarak amaçlarının eğitimde kalite ve verimlilik olduğu vurgulandı. Basına yapılan tanışma toplantında TED Koleji’nin eğitim anlayışına bakış açısı, Kıbrıs’taki hedefleri anlatıldı.

 

Gerçekleştirilen toplantıda TED Genel Başkanı Selçuk Pehlivanoğlu, TED Kuzey Kıbrıs Kolej Direktörü ve Kurucu Temsilcisi Ali Özkan, TED Ankara Koleji Vakıf Başkanı Sunullah Salırlı, basın mensuplarına TED kolejinin kuruluş yıllarından bugünlere gelişi ve hedefleri ile ilgili bilgiler sundu. Basına düzenlenen tanışma toplantısının ardından okul kampusu içerisinde kısa bir gezi gerçekleştirildi.

 

 

“Amacımız ülkelerine yararlı bireyler yetiştirmek”

 

TED Kuzey Kıbrıs Direktörü ve Kurucu Temsilcisi Ali Özkan, okulun kuruluş aşamalarını anlatarak asıl amaçlarının kimsesizliği ve parasızlığı dolayısıyla okuma imkânı bulamayan ahlaklı, anlayışlı, çalışkan Türk çocuklarına eğitim olanağı sağlamak olduğunu vurguladı. Çocuklar için mutlu ve verimli geçen bir eğitim dönemini geride bıraktıklarını belirten Özkan, Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nın kutlandığı böylesi anlamlı bir günde çocukların eğitimi için yaratılan çağdaş olanakları paylaşmaktan duyduğu mutluluğu da dile getirdi. Ali Özkan, tek hedeflerinin KKTC’deki çocukların mesleklerini elde ederek ülkelerine yararlı bireyler yetiştirmek olduğunu kaydetti.

 

 

Kalıplardan uzak bilgiye dayalı eğitim

 

TED Genel Başkanı Selçuk Pehlivanoğlu yaptığı konuşmasında kâr amaçlı bir eğitim anlayışı içerinde olmadıklarını, eğitimde yerleşen kalıplaşmış düşüncelerin dışarısında öğrencinin bilgiye dayalı bir eğitimle yoluna devam etmesi için çalıştıklarını kaydetti. Yabancı dil ağırlıklı eğitim verildiğine dikkat çeken Pehlivanoğlu, öğrencilerinin anaokulundan başlayarak İngilizce öğrenmeye başladığını dile getirdi.

 

 

Eğitim kadar sosyalleşme de sağlanıyor

 

Verilen kaliteli eğitim ve öğretimin dışında öğrencilerin sosyalleşmeleri için de çeşitli faaliyetlerde bulundukların kaydeden Pehlivanoğlu “Öğrencilerin yaratıcılıklarını ve üretkenliklerini arttıracak olan kulüpler de haftada iki kez yer almaktadır. Kulüp etkinliklerinde, bir yandan öğrencinin beceri ve yetenekleri geliştirilirken diğer yandan hoşça vakit geçirmeleri sağlanmaktadır” şeklinde konuştu.

 

Eğitimdeki başarının sınavla ölçülemeyeceğine işaret eden Pehlivanoğlu, TED’in akademik başarı hedefiyle değil öğrenciyi çağa uygun bilgi, beceri ve kültürle donatarak hayata hazırlamak için çalıştığını vurguladı.

 

 

KKTC’de burslar verilecek

 

Toplantıda burs konusuna da değinen Pehlivanoğlu, TED’in sivil toplum örgütü anlayışı ile yönetildiğini, bu anlayış doğrultusunda öğrencinin cep harçlığına kadar tüm ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde burs verdiğini, burs kriterlerinin de ihtiyaç ve başarıya odaklandığını anlattı.

 

Selçuk Pehlivanoğlu, Mayıs ayı itibari ile KKTC’de burslarının verilmeye başlayacağını dile getirdi. Konuşmalardan sonra birlikte okul kampusu gezilerek TED Kuzey Kıbrıs Koleji’nin olanakları medya ile paylaşıldı.

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ