19 Ekim 2018 Cuma
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Eğitim her engeli aşar
29 Nisan 2011 Cuma 10:40

'Eğitim her engeli aşar'

Hayrünissa Gül'ün Çankaya'da düzenlediği törene Meral Eroğlu ve Gülin Küçük de katıldı..

Hayrünnisa Gül himayesindeki ''Eğitim Her Engeli Aşar'' kampanyasının ikinci yılı dolayısıyla tören düzenlendi. Çankaya Köşkün’de düzenlenen törene, Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu’nun eşi Meral Eroğlu, Başbakan İrsen Küçük’ün eşi Gülin Küçük, Arnavutluk, Karadağ ve Gürcistan cumhurbaşkanlarının eşleri ve diğer seçkin davetliler katıldı. Törenin yapıldığı salona KKTC, Arnavutluk, Karadağ ve Gürcistan cumhurbaşkanlarının eşleriyle gelen Hayrünnisa Gül'e engelli çocuklar büyük ilgi gösterdi. Bu sırada, işitme engelli Aleyna Akbaba, Hayrünnisa Gül ile çekilmiş fotoğrafının yer aldığı tişörtünü Gül'e gösterdi.

 

 

Eğitim her engeli aşar

 

Hayrünnisa Gül, konuşmasında Eğitim Her Engeli Aşar Projesi'nin iki yıl önce engellileri eğitim imkanlarına kavuşturmak, böylece sosyal hayatta aktif ve üretken bireyler olarak yer almalarını sağlamak amacıyla hayata geçirildiğini belirterek, ''Bugün burada yapılan çalışmaları değerlendirmek ve projemize yeni bir ivme kazandırmak üzere toplanmış bulunuyoruz'' dedi.İnsanlığın binlerce yıllık birikiminin en önemli kazanımlarından biri olan insan haklarının hiçbir fark ve ayrım gözetmeksizin herkesin doğuştan gelen hakları olduğunu ifade eden Gül, bu hakların uluslararası sözleşmelerle güvence altına alındığını söyledi.

 

 

“Önemli ilerlemeler sağlandı”

 

Hayrünnisa Gül, Türkiye'de son yıllarda sosyal, ekonomik ve kültürel alanlarda kaydedilen gelişmelere paralel olarak engellilerin haklarını güvence altına almak adına da önemli ilerlemeler sağlandığını vurguladı.Toplumsal sorunların çözümü söz konusu olduğunda devletin yanında sivil toplum kuruluşlarına ve bireylere de görev düştüğünün bir gerçek olduğunu belirten Gül, ''Bu düşünceden hareketle hayata geçirdiğimiz 'Eğitim Her Engeli Aşar Projesi' ne mutlu bize ki hem yurt içinde, hem de uluslararası platformda büyük ilgi ve destek gördü'' diye konuştu.

 

 

“Hepimiz birer engelli adayıyız”

 

Proje ile engelli çocukların diğer çocuklarla, aynı okullarda, aynı sınıflarda eğitim gördüğü kaynaştırılmalı eğitimin yaygınlaştırılmasının da hedeflendiğini ifade eden Gül, şunları kaydetti:Unutmayalım ki hiç kimse kendi seçimi ya da tercihi ile engelli doğmuyor, engelli olmuyor ama kaçınılmaz bir şekilde bu engellerle yaşamak zorunda kalıyor. Her birimiz aslında birer engelli adayıyız. Bugün varız ama yarın ne olacağımızı hiçbirimiz bilmiyoruz. Herkesin bu duyarlılıkla empati yaparak, engellilerimizin sorunlarına sahip çıkmasını diliyorum''

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ